Yıllar boyunca hep Avrupa’daki örneklere gıpta ederdik ve artık uzun bir süredir ülkemizde de yeni doğan her bir çocuk için karınca kararınca aileye bir yardım parası veriliyor. Çocuk parası, her yeni doğan çocuklar için devletimiz tarafından, bebeğin annesi sağ ise anneye, değilse doğum parası babanın hesabına yatırılıyor. Tabi burada Türk vatandaşı olma şartı var. Anne Türk vatandaşı değil ama baba Türk vatandaşı ise bu durumda da doğum parası babanın hesabına yatırılıyor.

Bu yazımızda sizlere doğum parası nereden alınır, çocuk parası yatıp yatmadığı nereden sorgulanır ve çocuk parası sorgulama ile alakalı bilgileri vereceğiz.

Çocuk Parası Ne Kadar?

2018 yılı itibari ile devlet tarafından yeni doğum yapmış annelere her bir bebek için verilen doğum parası miktarları şu şekildedir;

  • 1. Çocuk için: 300 TL
  • 2. Çocuk için: 400 TL
  • 3. Çocuk için: 600 TL

Yani örnekle açıklamak gerekirse, ilk çocuk doğduktan sonra alacağınız çocuk parası miktarı 300 TL‘dir. Daha sonra 2. çocuk sahibi olursanız, 2. çocuk için yatacak para 400 TL’dir ve 3. çocuk sahibi de olursanız yatacak para 600 TL‘dir.

İkiz çocuk sahibi olmanız durumunda yatacak doğum parası ise 300 + 400 = 700 TL‘dir.

Çocuk Parası Nereden Alınır

Çocuk parası başvurusunu yaptıktan sonra, yurt içindeki ve yurt dışındaki PTT şubelerinden alınmaktadır. PTT’de hesabınızın olması gerekmez. PTT’de hesabınız olmadan da, anne kimliği ile gidince ismi ve TC Kimlik Numarası ile sorgulama yapılır ve çocuk parasını çekebilir.

DOĞUM PARASI BAŞVURU DİLEKÇESİ NASIL DOLDURULUR? ÖRNEĞİ VE BOŞ DİLEKÇE

Çoçuk Parası Yattımı? Nasıl öğrenebilirim?

Çocuk parası yatıp yatmadığının sorgulama işlemlerini E-Devlet üzerinden yapılabileceği gibi PTT şubelerine gidilip öğrenilebilir. Veya PTT çağrı merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı servisi üzerinden de öğrenilebilmektedir.

E Devlet üzeriden arama kısımına “çocuk parası sorgulama” veya “doğum parası sorgulama” yazarak ilgili sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hizmetleri bölümüne girerek de sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Çocuk Parası Telefon Numarası

Çocuk doğum parasının yatıp yatmadığını telefon numarası ile sorgulamak veya bu konuda ayrıntılı bilgi almak için 144 veya 183 numaralı hatlardan bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca PTT’nin çağrı merkezi numarası 444 1 788 Alo PTT hattı ile de bilgi edinmek istediğiniz konularda iletişime geçebilirsiniz.

Doğum Parası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ziyaretçilerimiz tarafından bizlere sitemiz üzerinden ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden yöneltilen bazı soruları buradan cevaplayalım.

Geçmişe Dönük Doğum Parası Alınabilir mi?

Çocuk doğum parası kanunu 15 Mayıs 2015 tarihinde çıkmış olup, bu tarihten sonra yapılan doğumlar için anneler doğum parasını alabilirler. Bunun için başvuru yapmaları gerekmektedir fakat bu tarihten önceki doğumlar için ödeme yapılmamaktadır.

İkiz Çocuk Doğum Parası Ne Kadar

Eğer aile ilk defa çocuk sahibi oluyor ise ikiz çocuklar 1. ve 2. çocuk gibi düşünülüp 300 + 400 TL yani toplamda 700 TL para yatar. Ama ailenin daha evvel bir çocuğu var diyelim ve ikiz çocuklarla beraber toplamda ailenin üç çocuğu olduysa, yatacak para 2. ve 3. çocuk parasıdır. 2. çocuk için 400 TL ve 3. Çocuk için 600 TL totalde ise yatacak para 1000 TL’dir.

Doğum Parasını Baba Alabilir mi?

Doğum parası, annenin sağ olması durumunda ve Türk vatandaşı olması durumunda sadece anneye verilir. Yani annenin bizzat kimliği ile gidip PTT şubesinden alması gerekmektedir.

Ancak, anne sağ değil veya TC Vatandaşı değilse, baba Türk vatandaşı ise bu şartlarda alabilir.

 

Doğum parası ile alakalı aklınıza takılan tüm soruları aşağıdan bize sorabilirsiniz.