Geçtiğimiz yıllarda sıklıkla dile getirilen ve merakla beklenenlerin biride çipli kimlik kartlarıydı. Yeni gelen çipli kimlik kartları ile birlikte gelen düzenlemelerle birlikte kimlik süreleri 10 yıl geçerli olacak. Yeni çip sistemli kimliklerin yenileneceği ilk ilk Kırıkkale. Türkiye’nin tamamının kullanmaya başlayacağı tahmini süre ise 3 yıldır. İçişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre çipli kimlik kartlarının alt yapısı tamamlanmıştır.
Yeni kimlikler ile birlikte pembe ve mavi kimlik uygulaması da kalkacak. Artık kadın veya erkek ayrılmaksızın tek tip kimlik kartı verilecek. 10 yıl geçerli olacak çipli kimlik kartlarının yeni çıkartma bedeli 18 lira olarak belirlendi.

 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ( TÜBİTAK ) tarafından geliştirilen yeni sistem de her kimlik kartı üzerinde olan 1 GB boyutunda çip bulunacak. Çipli kimlik kartları çalındığı takdirde direk iptal olacağı için başka kişilerin kimliği üzerinden işlenen bir suç olmayacak. Çipli kartların kopyalaması ve sahte kimlik yapımını da engellemesi amaçlanıyor.

 

Vatandaşlar, başvuru günü randevu günü ve saatinde kimlik kartı düzenleme merkezine giderek, 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile başvuru yapabilecek. Kartlar için ayrıca vatandaşlara PIN ve PUK numaraları ile güvenli bir şekilde dağıtılacak.