Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Çin ev kiraları ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Dünya’nın en kalabalık ülkesi olan Çin’de ev bulmak kolay bir şey değil. En son 2016 yılında gerçekleştirilen nüfus sayımı sonucunda Çin’de 1.379 Milyar kişinin yaşadığı bilgisine ulaşıldı. İğne atsanız yere düşmeyecek olan bu ülkede ev kiraları ne durumda? Ev nasıl kiralanır? Gelin hep beraber bakalım.

Çin’de çok sayıda Türk yer almaktadır. Eğitim amaçlı, iş amaçlı giden Türkler ev kiralama noktasında sorun yaşamaktadırlar. Ya da Çin’e henüz gitmeden araştırma yaparak bütçesini ayarlamaktadırlar. Bizde bu araştırmalarınızda yardımcı olmak için detaylı bir makale hazırladık.

Çin Ev Kiraları 2019

Yazının başında da bahsettiğim gibi 1.379 Milyarlık nüfüsuyla Çin’de ev bulmak çok zor. Sokakta kalanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Çoğu maddi durum yetersizliğinden sokaklarda kalırken, çoğu ise ev bulamadığından kalıyor.

Çin’de ev kiralamanın yaygın olduğu kadar, oda kiralamada yaygındır. 4 odalı evi olan birisi, bu evi 4 farklı kişiye oda oda kiralamaktadır. Bu tarz evlere yerleşerek hem daha az ücret ödersiniz, hem de ev arama hususunda zorluk yaşamazsınız. Tabi bu 4 kişiyi ilk önce tanımanız ve kafanız uyuşuyor mu ona bakmanız gerekir.

Çin’de öğrenci ve bekarların yaşayabileceği 1 odaya sahip şehir merkezindeki daireler tüm şehirlerin ortalamasına göre 3.471 Yuan olarak belirlenmiştir. Eğer evi şehir merkezi değilde, merkez dışı bir yerde tutacak olursanız bu durumda ödeyeceğiniz tutar 2.106 Yuan’a düşecektir.

3 odalı daireler genellikle oda kiralamalarına veriliyor. Tabi ayrıca da tamamen kiralanabiliyor. Aileler ve geniş ev sevenler araştırarak bulabilirler. Ama genel olarak oda kiralamasına verilmekte. Şehir merkezinde bir 3 odalı ev için istenilen ortalama kira bedeli 7.816 Yuan, şehir merkezi dışında ise 4.285 Yuan. Bu tutarları oda sayısına bölerek, net bir aylık oda kirası elde edebilirsiniz. 100 – 200 Yuan oynama olabilir. (27 Eylül 2018 Kuruna Göre: 1000 Yuan = 145,34 ABD Doları)

Çin Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)6.500 ¥4.000 ¥
En Yüksek (3 Oda)15.000 ¥9.000 ¥
En Düşük (1 Oda)1.600 ¥1.000 ¥
En Düşük (3 Oda)3.000 ¥2.000 ¥

Çin Ev Nasıl Kiralanır?

Çin’de ev kiralamak için çok fazla alternatifiniz var. Emlakçılar, internet siteleri… Bu alternatiflerde evler yer almaktadır. Yazının altında gurbetçiler için özel emlak sitelerini ve Çin’in yerel emlak sitelerini görebilirsiniz.

Çin’e yerleşmeden 1 ay önceden itibaren evler teker teker araştırılmalı. Yaşanılacak alandaki piyasanın ne kadar olduğu gözden geçirilmelidir. Okulunuz, ya da hangi sebepten geliyorsanız size 5-6 günlük pansiyon hizmeti tanıyacaktır. Bu 5-6 günde de ev bulmanız gerçekten sıkıntı. O yüzden araştırmalara önceden başlamalısınız.

Çin’de emlakçılar pek tavsiye edilmiyor. O yüzden yazının altındaki sitelerden sahibinden evlere bakmanız daha iyi olacaktır.

Çin Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Çin’de ev kiralama yarışı olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce eğitim öğretim amaçlı Çin’e giden bir birey, daha öncelerinde araştırma yapıp, maille ev sahiplerine döndüğünde ilanın yayınlanmasından henüz 1 saat geçmişken evin tutulduğuna yönelik maillerin geldiğini iletiyor. Bu yüzden ev tutma hususunda aceleci davranmanız gerekiyor.
  2. Emlakçıdan ev tutuyorsanız kira sözleşmesini imzaladığınız andan itibaren emlakçı sizden kira bedelinin %30’u kadar komisyon isteyecektir. Çin’de bu %30 sabit rakamdır. Fakat yabancı olduğunuz için bu rakamın üzerinde komisyon isteyenler olabilir. Kesinlikle vermeyin, gerekirse evi tutmayın.
  3. Eğer bir emlakçıyla çalışıyorsanız, söz konusu ilanda “komisyon alınmayacaktır” tarzı bir ibare varsa bu ilanın ekran görüntüsünü çekip çıktı almanız gerekmektedir. Çünkü ilerleyen süreçte, komisyon v.s. isteme durumları olursa, hukuki süreçte o çıktı sizin hayatınızı kurtaracaktır.
  4. İlanda gördüğünüz her şeyin gerçekten var olması önem taşıyor. Çin’de emlakçıların meşhur dolandırma yöntemi eşyalı daire kiralayıp, içerisinde eşyanın olmamasıdır. “Daha sonra biz eşya dolduracağız, siz ödeme yaptıktan sonra” derlerse kesinlikle oradan uzaklaşın derim.
  5. Ayrıca evi görmeden, Çin’e ulaşmadan herhangi bir ücret ödemeyin. Kapora adı verilen bu iş Çin’de dolandırıcılık durumundadır. Size “Bu evi sizin için kiraya vermeyeceğiz, şu kadar para gönderin” derlerse itibar etmeyin. Çünkü o evi başkasına kiraya verirler. Hem paradan hem evden olursunuz.
  6. Eğer işyerine veya okula gelmeniz gereken yasal bir makbuz varsa emlakçılar %10 oranında sizden ücret isteyecektirler. Böyle bir hakları yok ve bu yasal değil ama çoğu emlakçı bunu yapıyor. Çin’de yasal vergi oranı %5’tir. Bunu emlakçıya hatırlatır ve bilinçli olduğunuzu söylerseniz %5 üzerinden makbuzunuz kesilecektir.
  7. Çin’de bir ev kiralamak veya oda kiralamak için bir aylık depozito ücreti 2 aylık kira ücreti alınmaktadır. Sahipten sahibe değişen bu konuda 2 aylık ve 3 aylık depozito da istenebilir. Kiraları da aynı şekilde 3 aydan 3 aya ödeme gibi bir şansınız var. Depozitonuz, eve herhangi bir zarar vermemişseniz, evden çıkarken size geri verilecektir.

Pekin Ev Kiraları 2019

Çin’in başkenti Pekin… En çok nüfusun yer aldığı şehirlerden biri olan Pekin eğitim ve öğretim için Çin’e giden Türklerin ana yerleşim yeri diyebiliriz. Pekin’den sonra ise Şangay geliyor. Diğer şehirlerde fazla Türk’e rastlamazsınız.

Pekin’de ev kiraları yüksektir. Çin’in en yüksek kiralık evlerinin bulunduğu şehirlerden biri olan Pekin’de öğrenciyseniz ya da bekarsanız. Size tek odalı bir ev yetecektir. Eğer bu söz konusu tek odalı evi şehir merkezinde tutmak isterseniz Pekin için ortalama olarak 5.965 Yuan, şehir merkezi dışında tutmak isterseniz ortalama 3.624 Yuan ödeme yaparsınız.

Eğer tek odalı olmaz, 3 odalı evler ne kadar diyorsanız. Bu durumda da sizlere şehir merkezindeki 3 odalı dairelerin aylık ortalama kira bedellerinin 14.609 Yuan, şehir merkezi dışındaki dairelerin ise aylık ortalama kira bedellerinin 9.058 Yuan olduğunu söyleyebiliriz. Eğer 3 odalı dairelerden tek oda tutmak isterseniz, bu rakamları 3’e bölmeniz ve 400 – 500 Yuan arası ekleme yapmanız gerçek bütçeye yaklaşmanızı sağlayacaktır. (27 Eylül 2018 Kuruna Göre: 1000 Yuan = 145,34 ABD Doları)

Pekin Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)8.000 ¥5.000 ¥
En Yüksek (3 Oda)25.000 ¥15.000 ¥
En Düşük (1 Oda)4.300 ¥2.600 ¥
En Düşük (3 Oda)10.000 ¥6.000 ¥

Şangay Ev Kiraları 2019

Şangay’da Türkler için Pekin kadar ünlüdür. Şangay’da yaşayan Türklerin çoğunluğu eğitim ve öğrenim amacıyla bu şehirde ikamet etmektedirler. Yukarıda dikkat etmeniz gerekenlerden bahsettikya. İşte Şangay bunların başında geliyor. Eğer Şangay’a taşınacaksanız kesinlikle onları ezberleyin derim.

Şangay’da ev kiraları Pekin’le hemen hemen aynı. Bazı bölümlerde yüksek, bazı bölümlerde düşük olduğu için aynı diyebiliriz. 1 odalı Şangay merkezde yer alan bir daire için ortalama olarak ödenen aylık tutar 6.746 Yuan, Şangay merkez dışındaki bir odalı daireler için ödenen tutar ise 3.688 Yuan olmaktadır.

3 odalı şehir merkezindeki daireler Şangay’da ortalama 15.756 Yuan karşılığında alıcı bulurken, şehir merkezi dışındaki daireler ise 7.937 Yuan karşılığında ev bulmaktadır. (27 Eylül 2018 Kuruna Göre: 1000 Yuan = 145,34 ABD Doları)

Şangay Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)10.000 ¥6.000 ¥
En Yüksek (3 Oda)22.500 ¥13.000 ¥
En Düşük (1 Oda)4.000 ¥2.000 ¥
En Düşük (3 Oda)10.000 ¥5.000 ¥

Çin Ev Kiralama Alternatifleri

İlk alternatifin emlakçılar yerine İnternet araştırması olduğunu söylemiştik. Şimdi sizlere Çin’de gurbetçiler için özel olarak hazırlanan emlak sitelerini listeleyelim:

Bu sitelerde ev kiraları yüksek olabilir. Çünkü yabancılar tarafından ziyaret edildikleri için, emlakçılar ve özellikle ev sahipleri kurnazlık yapıyor. Eğer yüksek gelirse, Çin’in kendi yerel emlak sitelerine bakabilirsiniz. O siteler ise şu şekilde: