Dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin sert iniş yaşanmayacağına dair açıklamada bulundular. Çin Devlet Planlama Örgütü Başkanı olan Şu Şaos yaptığı açıklamada büyüme tahminlerinin aşağı çekilmesine karşılık Çin ekonomisinde sert bir iniş yaşanmayacağını belirtti.

 
Ayrıca açıklamasına ekonominin aniden düşüş yaşayacağına dair yapılan tahminlerin ise boşa çıkacağını ekledi. Çin’in ekonomide geçen yılki büyüme hedefi yüzde 7 civarlarında idi. Son 25 yılın en düşük büyüme oranı olarak kayıtlara geçen yüzde 6.9 büyüme ile de kayıtlara geçti.

 
Çin Ulusak Halk Kongresinde 2016 yılı için ekonomik büyüme hedefi açıklanırken bu oran tahmini yüzde 6,5-7 olarak gündeme geldi. Ayrıca kongrede yer alan Çin Başbakanı Li Keqiang ülke olarak bazı durumlardan kaynaklı zor bir mücadeleden geçtiklerini belirtti. Küresel ekonominin yavaşlamasından da oldukça etkilenen Çin için sözlerine “Öncelikle, dünya ekonomisinde yavaş toparlanma ve düşük büyüme oranlarının bir süre daha devam edeceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca, istikrarsız (küresel) mali piyasalardan kaynaklanan riskleri, düşen emtia fiyatları ve jeopolitik riskleri göz ardı edemeyiz” olarak devam etti.