Tarımda üretimin artırılması amacıyla devlet tarafından çiftçilere birçok konuda destek veriliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla yatırılan çiftçi destek ödemeleri içerisinde 2019 yılında güncel olarak mazot ve gübre desteği bulunuyor. Verilen çiftçi destek ödemeleri arasında uzun zamandır çiftçilerin hesabına yatırılan mazot ve gübre desteği ne zaman yatacak? Ziraat Bankası aracılığıyla alınacak mazot ve gübre destekleri çekilebilecek. Geçen yıla nazaran zamlı bir şekilde çiftçilere ulaştırılacak.

Mazot ve Gübre Desteği

Tarımda üretimin artırılması amacıyla verilen destekler arasında belirli ürünleri yetiştiren çiftçiler için mazot ve gübre desteği geçen yıl verilmişti. Söz konusu ürün sayısı 2018 yılı için 21 idi. 2019 yılında bu ürünler değişmedi yine 21 üründen herhangi birini yetiştiren bu destekten faydalanabilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca mazot ve gübre desteği başvurularının ne zaman açılacağı bildiriliyor. Bu tarihte başvuru yaparak uygun görüldüğünüz takdirde desteği alabilirsiniz.

Mazot ve Gübre Desteği Kapsamında Yer Alan Ürünler

Çiftçi destek ödemeleri arasında yer alan mazot ve gübre desteği alabilmek için 21 üründen herhangi birini yetiştirmeniz gerekiyor. Eğer yetiştirdiğiniz ürünler bunlardan farklıysa ne yazık ki destek verilmiyor. İşte o ürünler…

 1. Buğday
 2. Arpa
 3. Çavdar
 4. Nohut
 5. Mercimek
 6. Kuru Fasulye
 7. Aspir
 8. Yulaf
 9. Tritikale
 10. Çeltik
 11. Pamuk
 12. Aspir
 13. Yağlık Ayçiçeği
 14. Soya Fasulyesi
 15. Dene Mısır
 16. Patates
 17. Kanola
 18. Sağan
 19. Yaş Çay
 20. Fındık
 21. Yem Bitkileri

Çiftçi Destek Ödemeleri 2019 Ne Kadar?

Çiftçi destek ödemeleri için 2019 yılında verilecek olan mazot ve gübre desteğinin ne kadar olduğu belirlenmiştir. Geçen yıla kıyasla zamlı bir şekilde destek alacak olan çiftçilerin üretimi artırması amaçlanıyor.

Çiftçi destek ödemeleri tarlanın dekarına göre ödenmektedir. Nadasa bırakılmış tarlalar içinde sürme amacıyla sadece mazot desteği verilmektedir.

 • Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf ekenler için 19 TL
 • Çeltik ve Pamuk ekenler için 44 TL
 • Nohut, Mercimek, Kuru Fasulye ekenler için 18 TL
 • Aspir ekenler için 16 TL
 • Yağlık Ayçiçeği, Soya Fasulyesi, Mısır ve Patates ekenler için 23 TL
 • Kanola, Soğan, Çay, Fındık ve Yem Bitkileri ekenler için 14 TL destek veriliyor.

Çiftçi Destek Ödemeleri Ne Zaman Yatacak 2019?

Çiftçi destek ödemeleri kapsamında yer alan mazot ve gübre desteği almaya hak kazananlar T.C. kimlik numarasının son hanesine göre belirlenen tarihte ödeme alacaklar. Yukarıdaki fiyatlar mazot için geçerlidir. Gübre için dekar başı 4 TL ücret ödenmektedir.