Dijital çağın doruklarında yaşadığımız şu günlerde, artık herkesin cebinde birer mega bilgisayar niteliği taşıyan akıllı telefonlar mevcut.  Bu akıllı telefonlar üzerinde sosyalleşmenin dışında artık günlük hayatın gereksinimlerini karşılayabileceğimiz bir çok uygulama ve imkan bulunuyor.

Artık herkes banka hesaplarını ve finansal hayatını cep telefonları üzerinden yönetebiliyor. Banka hesaplarından, eft ve havale yapabiliyor ve anında tüm işlemlerini görebiliyor.

Bununla birlikte gelen bir diğer güzelliklerden birisi ise kredi ihtiyacı olanlar için, kredi çekmek istediğinde hemen cep telefonundan sms ile kredi başvurusu yapabiliyor. Tabi tüm bunlardan önce KREDİ NOTU’nuzu bilmeniz ve ona göre davranmanız yararınıza olacaktır. Şimdi gelin bunun nedenine değinelim ve daha sonra cep telefonu ile kredi notu nasıl öğrenilir ondan bahsedelim.

Kredi Notumu Neden Öğrenmeliyim

Kredi notunuzu öğrenmeniz, kredi başvurunuz öncesinde size ön bilgi verecektir. Kredi notunuzu bilirseniz, o kredinin size çıkıp çıkmayacağını az çok bilirsiniz. Bankaya gittiğinizde bankacı sizden ilk önce kimliğinizi ister ve kredi notuna bakar. Kredi notunuz iyi ise o kredinin çıkabileceğini size bildirir ve öyle işlemlere başlanır. Ama kredi notunuz düşük ise bankacı size anında “malesef kredi notunuz düşük, size kredi veremiyoruz” diyerek, başvuru yapmadan reddeder.

Şimdi burada bu nokta çok önemli. Her kredi başvurusu, kredi notunuzu düşürür. Özellikle red cevabı alınan her kredi başvurusu. O yüzden finansal durumunuzu bilip, boşa hareket etmemeniz gerekiyor. Cep telefonu üzerinden de kredi başvurusu yapacağınız zaman, size karşınızda bir bankacı olmadığından, başvurunuz direk işleme alınıyor ve her red cevabı, notunuzdan götürüyor.

Bu konu için Kredi Notum kaç olmalı? Hangi Kredi Skorunda Kredi Çekebilirim?  yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Cep Telefonu İle Kredi Notu Öğrenme Nasıl Olur?

İşte şimdi sıra buna geldi. Bir kaç yöntem mevcut aslında. Genel olarak banka kredi notunuzu öğrenmek ücretlidir ama bazı banka ve kuruluşlar kampanya yaptığı zamanlar ücretsiz olabiliyor bu hizmet.

Turkcell operatörü de kredi notu öğrenme de hizmet veriyor. Tabi bu hizmet karşılığında da faturalı hat ise faturanıza ekliyor, ön ödemeli hat ise kredinizden düşürüyor. Ücreti ise 9 TL.

Turkcell kullanıcıları 1122’ye TC-KİMLİK-NO boşluk DOĞUM-TARİHİ yazarak göndermeleri gerekiyor.

Örnek; 12345678910 01.02.1990

Tabi bu servisin ücretli olduğunu unutmayın.

Ücretsiz olarak öğrenmenin bir yolu ise, Akbank müşterisiyseniz ve online işlemler kullanıyorsanız, uygulamaya girerek, finansal hayatım kısımından kredi notu skoru bilginizi pdf halinde detaylı olarak indirebilirsiniz.