Ticari faaliyetlerde ya da özel hizmetler genelinde büyük sorunlar yaratan çekler için kırdırma işlemi yapılabiliyor. Uzun tarihli verilen çekler genel olarak ticari faaliyetlerini sürdüren şirketlere büyük sorunlar yaratabiliyor. Bu durumdan dolayı da pek çok kişi çek kırdırma işlemi yapmak zorunda kalıyor. Genel olarak hak ettikleri ücretleri daha erken almak isteyen işletmeler, çek kırdırma işlemini gerçekleştirerek çok erkenden ücretlerini alabiliyor.

Çek kırdırma işlemleri için bir çok banka da komisyon alıyor. Çek kırdırma işlemleri için genel olarak büyük sorunlar yaşayan işletmeler, paraya ihtiyaçları olduğu için mecburen bu komisyon ücretlerini ödemek zorunda kalıyor. Genel olarak komisyon ücretleri için bankalar işletmelerden yüzde 4 ile yüzde 7 arasında ücret alıyor.

ÇEK KIRDIRMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Çek kırdırma işlemleri için çekin bağlı bulunduğu bankanın şubesine gidebilir ve çeki kırdırmak istediğinizi beyan edebilirsiniz. Bu sürecin ardından çeki kırdırmak için verilen ücretin yüzde 4’ü ya da yüzde 7’si arasında kesinti yapılacağı kaydedilecek. Bu konu ile ilgili olarak eğer izniniz var ise bu komisyon ücret hemen alınır. Bu komisyon ücretlerinin ardından normal ücretinizi biraz daha düşük alabilirsiniz.

Büyük sorun yaratan komisyon ücreti, önemsenmese de aslında büyük meblağları bulabilir. Özellikle çok acil paraya ihtiyacı olan kişilerin en çok tercih ettiği yöntemlerden biri olan çek kırdırma işlemi bu sebepten dolayı zarar etmeye yol açmaktadır. Mümkünse çek kırdırma işlemini gerçekleştirmemeniz daha doğru olur.

Çek Kırdırma Maliyeti

Çek kırdırma yazının başında da bahsettiğimiz gibi başta kamu ve özel bankalar olmak üzere çok sayıdaki finans kurumunda yapılabilmekte olan bir işlem olarak ön plana çıkmaktadır. Elinde çek bulunan bir kişi eğer bankaların ve diğer kurumların talep ettiği komisyonları cazip bulursa, sürenin önemi yok hemen kırdırma işlemi yapabilir. Ancak hesap kesim tarihine kadar kalan süre çok fazlaysa, komisyon oranı da bir hayli fazla olacaktır. Yani hesap kesim süresine göre komisyon oranı belirlenmekte olup, sabit değildir.

Banka Çek Kırdırma Komisyonları 2018

Çek kırdırmak için en çok tercih edilen kurum bankalardır. Faktöring tarzındaki finansal kuruluşlarla göre bankaların komisyon oranları çok daha cazip gelmektedir. Çünkü bankaların asıl işlerinden biri de budur. Şuan çek bozdurma işleminde en fazla tercih edilen bankaların listesini oluşturduk ve komisyon oranlarını maddeledik.

Akbank Çek Kırdırma Komisyonu 2018

Akbank kasasından yapacak olduğunuz tüm TL ve döviz türündeki tahsilatların tamamında 35 TL, aynı bankada yer alan çek bozdurma esnasında 16 TL, farklı banka çek tahsilatı esnasında 17 TL ve toplu Akbank çeki bozdurma esnasında da 17.5 TL komisyon Akbank tarafından kesilmektedir.

Denizbank Çek Kırdırma Komisyonu 2018

Denizbank tarafından verilen çeklerin bozdurulmasında alınan ücret 15 TL, farklı bankalardan gelen çeklerin bozdurulmasında alınan ücret ise 40 TL olarak ön plana çıkıyor. 40 TL minimum tutar. Bu tutar 500 TL’ye kadar uzanış gösterebiliyor. Farklı Denizbank Şubelerinden yapacak olduğunuz tahsilatlarda ise 25 TL komisyon ücreti alınmaktadır. Yani pek de cazip değildir.

QNB Finansbank Çek Kırdırma Komisyonu 2018

Çek hesabının yer aldığı banka şubesinden yapacak olduğunuz tüm tahsilat işlemlerinde 15 TL, TL cinsinden yapacak olduğunuz tahsilatlarda 10 – 50 TL arası, döviz cinsinden olanlar için ise 45 TL, farklı şubeye ait döviz çeklerinde 55 TL ve yabancı paranın birimine göre bankada yer alan çeklerin bozdurulmasında 35 TL komisyon alınmaktadır.