Merhabalar sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere burs harçlığı ya da KYK parasının bankadan kredi alırken gelir gösterilip gösterilmeyeceği noktasında bilgilendirme yapacağız. Yazımızı sonuna kadar okuyup, aklınızdaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Tüketici bireyler acil nakit ihtiyaçlarında mecburen banka kredisine başvuruda bulunup, faizli kredi çekip ardından da aylık taksit şeklinde kredi ödemesi yapmaktadır. Fakat bu o kadar da kolay bir işlem değildir. Bankalar müşterilerine kredi verirken çok sayıda hususu göz önünde tutar ve krediyi ona göre verir.

Bu hususlardan bazıları şu şekildedir;

  • Kredi notu yeterli olmalı.
  • Sigortalı bir işte çalışılmalı (gelir belgelenebilir olmalı)
  • Konut ya da taşıt kredisi çekilecekse ipotek yapılmalı

gibi çok sayıda koşul ve şart bulunmaktadır. Kredi çekerken sizden eve gelen elektrik, doğalgaz faturaları bile istenmektedir. Bu kapsamda aylık gelirinize ve ödeme durumunuza göre kredi tanımlaması yapılmaktadır.

Kredi Çekme Şartları 2018

Bankadan bankaya şartlar değişiklik gösterse de çoğu banka aynı şartların farklı boyutlarını uygulamaktadır. Yani bir banka ben 1300 not üzerine kredi veriyorum derken diğeri 1000 diyebilir. Buda kaideyi bozmaz.

İlk olarak kredi çekmek için kredi notunuzun yeterli olması gerekiyor. Eğer bankayla bir işlem içerisine girmemiş ve direkt olarak kredi çekmek istiyorsanız krediniz ret cevabı alacaktır. Bundan dolayı ilk olarak bankayla işlem yapmak zorundasınız. Nasıl mı? Bir kredi kartı çıkartıp, aylık düzenli harcama yapıp ödemelerini de geciktirmeden yaptığınızda muhteşem derecede kredi notu yükselişi meydana gelecektir.

Kredi notundan geçtiniz. Banka için yeterli notu oluşturuyorsunuz bu kapsamda sigortalı işte çalışmak var sırada. Bazı bankalar 3 aylık çalışmayı yeterli bulsa da genel olarak 6 aydır sigortalı bir işte çalıştığınızı bankaya göstermek zorundasınız. Çünkü banka verdiği parayı geri almak ister. Sigortalı bir işte çalışıp, gelir dökümü göstermek de sizin parayı ödeyeceğinizin garantisi olarak ön plana çıkmaktadır.

Eğer işte çalışıyorsanız fakat sigortanız yoksa, maaşınızı belgeleyemeyeceğinizden dolayı kredi alamayacaksınız. Unutmayın bankalar para ticareti yapan kurumlardır ve  verdikleri parayı geri almak için kendilerini her yönden garantiye almak zorundadırlar.

Burs Harçlığı, KYK Parası Bankaya Gelir Gösterilir mi?

Bankalar meçhul iş yapmayı sevmez. Bankanın işi garantidir. Burs harçlığı ve KYK parası her an kesilebileceği için, düzenli gelir olarak ele alınamaz. Devamlılığı olmadığından dolayı da bankalar bursu ya da KYK parasını gelir olarak kabul edemez. Bu çerçevede farklı bir geliriniz yoksa, sadece burs ya da KYK parası ile kredi başvurusunda bulunsanız bile ret cevabı gelecektir.