İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Bosna Hersek Asgari Ücreti hakkında bilgi aktarımında bulunacağız. Batı Balkan ülkesi olan Bosna Hersek’in resmi para birimi Bosna Hersek Markı’dır. 1 Euro 1.96 Bosna Hersek Markı’na eşittir.

Ekonomik olarak ne çok iyi, ne de çok kötü durumda olan Bosna Hersek’de yaşam orta refah düzeyindedir. Dünyanın en fazla asgari ücretini veren ülkeler listemizde yer almayan Bosna Hersek’ten hariç diğer ülkeleri görüntülemek için linke tıklayabilirsiniz. Peki Borsa Hersek asgari ücreti ne durumda?

Bosna Hersek Asgari Ücreti Ne Kadar?

Tradingeconomics’den aldığımız bilgilere göre Bosna Hersek asgari ücreti 2914 tarihinden itibaren dalgalı bir şekilde ilerliyor. Fakat yıl bazında baktığımızda sürekli artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Şuan Bosna Hersek’te brüt maaş 1.356 Bosna Hersek Markı olarak öne çıkıyor.

Yıllara Göre Bosna Hersek Asgari Ücreti

Bosna Hersek’te ara ara dalgalanmalar olsa da genel olarak artışın olduğunu söyleyebiliriz.

YılBosna Hersek Markı
20141310
20151310
20161310
20171330
20181360

Bosna Hersek Fiyatlar

Hikersbay’dan aldığımız verilere göre Bosna Hersek’te verilen asgari ücretle market fiyatları rahat yaşamanız için yeterli olacaktır. Market fiyatlarından önce ev fiyatlarına bakalım. Kirada oturmak istediğimizde ne kadar kira ödeyeceğiz?

Şehir merkezinde olmayan 1 yatak odası bulunan bir daire 150 Bosna Hersek Markı’ndan başlayarak 350 Bosna Hersek Markı’na kadar uzanmaktadır. Tercihlerinize bağlı olarak fiyatlar değişebilir. Eğer ev şehir merkezinde olsun diyorsanız bu durumda kira fiyatları 200 Bosna Hersek Markı’ndan başlayacak, 500 Bosna Hersek Markı’na kadar uzanacaktır.

Marketlere geldiğimizde ise 1 litrelik sütün 1.40 Bosna Hersek Markı, 500 Gram ekmeğin 1.00 Bosna Hersek Markı, 12’li yumurtanın 2.70 Bosna Hersek Markı, 1 Kiloluk yerel peynirin 10 Bosna Hersek Markı, 1.5 Litre şişe suyun 1.10 Bosna Hersek Markı, 1 Paket Marlboro sigaranın 5.00 Bosna Hersek Markı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer market ürünlerini alt bölümde yer alan görselden görebilirsiniz.

Bosna Hersek Çalışma Şartları

Bosna Hersek’te iş hayatı biraz tembel ilerler. Nasıl mı? İnsanlar çok fazla çalışmaz, işlerini yavaş yaparlar fakat eksiksiz ve dürüst bir şekilde tamamlarlar. Buda kaliteli iş anlamına gelmektedir. Bosna’nın yavaş temposu, iş hayatında yoğun olarak çalışan bireyler için çok rahatlatıcı gelecektir.

Asgari ücretten bahsettik falan ama Bosna Hersek’te çoğu işyeri asgari ücretin altında maaş verirken, yine azınlık bölüm ise asgari ücretin üzerinde maaş veriyor. Bosna’da yaşayan vatandaşlardan aldığımız bu bilginin resmi geçerliliği yok ama hayat o şekilde ilerliyor dediler.