İnsanlar çoğu zaman iyi niyetle ya da bilinçsizce yapılan bir işlemin kurbanı olabilmektedir. Bunların başında da senedini ödeyim alacaklı kişinin senetleri sonra alırsın gibisinden söylediği yalanlara inanmaktır. Ancak birçok insan senedini geri alsa da, bu durum tamamında aynı değildir. Bu insanların bir kısmı da senetlerini ödedikleri halde senet makbuzlarını alamamaktadır.

Hatta bununla da kalmayıp senetleri işleme konulmakta ve verdikleri parayı bir daha ödemek zorunda kalmışlardır. Hal böyle olunca borcumu ödedim ama senedimi alamıyorum şeklinde yüzlerce dava açılmaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığında özelikle ülkemizde senetle alakalı dolandırıcılıkların çok fazla olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle senet ödemeleri sırasında ödemeyi yapmadan evvel mutlaka alacaklı kişiden senetleri de getirmesini isteyiniz.

Senedinizi almadan paranızı ödemeyin veya paranızı ödediğiniz gibi senedinizi alınır ve sizin adınıza düzenlenen gerçek senet olduğundan emin olunur. Çünkü farklı bir senedi sizin imzaladığınız senetmiş gibi gösterme olasılıkları da oldukça yüksektir. Bu şekilde yapılan dolandırıcılıklar diğer senet dolandırıcılıklarına nazaran daha fazladır.

Şimdi borcu ödenen fakat alınamayan senetler hakkında önemli bilgiler sunacağımız bu yazımızı dikkatlice okuduğunuz takdirde, dolandırılma ihtimaliniz ortadan kalkacaktır.

Senet Borcumu Ödedim Ama Senedimi Alamadım

Her şeyden önce bir senedin nasıl doldurulduğu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Borç altına girmek kaçınılmaz ise, bu durumda neye imza atıldığına ve imza atılan evrakın ne derece etkili olduğuna dikkat edilmelidir. Senetlerin nasıl doldurulduğunu sitemizdeki diğer makalelerimizden öğrenebilirsiniz. Senetler doldurulurken senedin ön yüzünde yer alan ödeme tarihi, borç miktarı ve borcu gösteren bir sözleşme imzalanarak hem borçlu hem de alacaklı tarafa verilmek üzere iki nüsha düzenlenmelidir. Daha sonra senedin ödemesi yapıldığı sırada dekont, makbuz ya da alacaklı tarafından borçlu kişiden borcun tahsis edildiğini gösteren bir imzalı belge alınmalıdır. Tüm bunlar yapıldığı takdirde ödediğim borcun senedini alamıyorum ne yapmam gerekir gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalınmaz.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra senet eline geçer ve hiç beklemeden senedi imha etmeniz önerilmektedir. Senedi imha etmek istemiyorsanız bile muhakkak imzaların yer aldığı kısımları kesip atmalısınız. Eğer teminat amaçlı verildiyse, teminattır ibaresinin mutlaka yazılı olması gerekmektedir. Şayet ödemeler banka üzerinden veya eft ile yapılıyorsa, yapılan ödemelerde mutlaka şu tarihli borç içindir gibi bir not eklenmelidir.  Ödendiği halde teslim alınamayan senetler, sonrasında 3. Bir şahsa ciro edilmişse, borca imza atan şahıs senedin ödemesinden de sorumlu olacaktır. Son olarak tarihi ve rakamı belli olmayan veya boş olan senede kesinlikle imza atılmamalıdır.

Borcu Ödenip Teslim Alınamayan Senetlerde Ne Yapılır

Her şeyden önce borcu ödediğini kanıtlayan bir delilinizin bulunması gerekiyor. Bunun dışında bir şekilde bu borcu ödediğinizi ispat etmeniz gerekiyor. Eft dökümü veya makbuz birer delil sayılmaktadır. Ödeme esnasında yanınızda bir kişinin bulunması ve size şahitlik etmesi size fayda sağlamayacaktır. Mahkeme belge gibi elle tutulur delilleri dikkate alacaktır. Eğer ödediğiniz borcun senedi kaybolmuşsa ve elinizde bir makbuz bulunuyorsa, bu ilerideki riskler için yeterlidir. Ayrıca karşı taraftan bir ibraname isteyebilirsiniz. İbranamede dosya numarası yazan kısım olmalı ve borcu yoktur ya da borcu kalmamıştır şeklinde atıfta bulunulmalıdır.

Ödendiği halde alınamayan senetlerde başvurulacak merci kesinlikle tüketici mahkemesidir. Tüketici mahkemelerine tedbir talepli menfi tespit ya da o anki duruma göre sebepsiz zenginleşme gibi davalar açılabilmektedir.  Bu kısma kadar anlattığımız tüm bilgiler yaşanabilecek ve yaşanan olayların genel bir çerçevesini çizmektedir. Eğer bu konuyla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız ve profesyonel bir destek almak istiyorsanız, bir avukat ile görüşebilirsiniz.

Borcumu Ödedim Senedi Nasıl Alacağım?

Sevgili okurlar borcunuzu ödediniz ama senedi karşı taraftan alamıyorsunuz. Bu durumda elinizde bir delil olması çok önemli. Eğer elinizde bir delil varsa, borcunuzu ödediğinize dair bu delille birlikte tüketici mahkemesine başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat bu başvurunuzu kendi başınıza değil bir avukat yardımıyla yapmalısınız.

Elinizdeki delil mesajlaşmalar olabilir, borcu verdiğiniz ana yönelik kamera kayıtları olabilir v.s. v.s.. Fakat borcu ödediğinizin kanıtı olması çok önemli.

Borcu Ödedim Ama Delilim Yok Ne Yapmalıyım?

Borcu ödediniz, fakat hiçbir şekilde ne mesaj, ne fotoğraf, ne video, ne kamera kaydı ne de başka bir şey var. E nolacak şimdi? Umudunuzu kırmak istemem ama borcu ödediğinize dair ortada herhangi bir delil yoksa ve senedi satıcıdan alamamışsanız bilin ki borcunuzu ödememiş konumundasınız ve satıcı sizi mahkemeye verse davayı kazanacaktır. Bu yüzden bu konuda delil çok büyük önem taşıyor.

Borcunu Ödediğim Senedi Ne Yapmalıyım?

Borcunuzu ödediniz ve satıcıdan senedi aldınız. E şimdi ne yapacaksanız. Hiç beklemeden o senedi imha etmenizde fayda var. Çünkü herhangi bir şekilde satıcının eline geçerse, yine aleyhinizde kullanabilir. Tabi bu her satıcı için geçerli değil ama bazıları bunları yapıyor. Gelen yorumlardan ve yöneltilen sorulardan anlayabiliyoruz. O yüzden mümkün olduğu kadar senetten uzak durmalı, bulaştıysanız da hakkınızı bir avukatla birlikte sonuna kadar aramanızı öneriyorum.

Bu yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

>> Senedimi Ödemezsem Ne Olur?

>> Senet / Çek Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?