Merhaba sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Belçika ev kiraları ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Belçika ev kiraları 2019 yılında ne durumda? En uygun kiralık evi nereden bulurum? Belçika kiralık ev siteleri gibi birçok konuya değineceğiz.

Kuzey Batı’da Atlas Okyanusu, Kuzey Doğu’da Hollanda, Doğu’da Almanya, Güneybatı’da Fransa, Güney’de Lüksemburg ile sınır çizgisi dahilinde yer alan Belçika, refahlık düzeyi olarak çok üst düzey bir yerde almaktadır. Ülke küçüktür, bu yüzden ulaşım çok basittir ve hızlı bir şekilde işlemektedir. Şehir araları geçişlerde trenler kullanılır, şehir içi geçişlerde ise otobüs, tramvay ve metro bulunur. Bisiklet, Belçika’nın olmazsa olmazıdır ve istediğiniz her yerden rahatlıkla bisiklet kiralayaıp, ülkeyi gezebilirsiniz.

Belçika Ev Kiraları 2018

Belçika ev kiralarına ortalama olarak bakacak olursak 1 odalı stüdyo dairelerin şehir merkezi için geçerli fiyatının 718 € olduğunu, şehir merkezi dışı için geçerli fiyatın ise 599 € olduğunu görürüz. Bu rakamlar ortalama rakamlardır. Tüm şehirlerdeki kira fiyatları ele alınarak hesaplanmıştır. Elbette çok daha yüksek veya çok daha düşük fiyatlara Belçika ev kirası bulunmaktadır.

Eğer tek odalı ev olmaz, illa 3 odalı evde otururum ben taraftarıysanız bu hususta Belçika’da şehir merkezinde 1.132 € öder, şehir merkezi dışında ise 921 € ödersiniz. Ortalama olan bu rakamlardan düşük fiyatlara çok sayıda evde olduğu gibi, yüksek fiyatlara da çok sayıda ev bulunmaktadır.

Belçika Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)900 €750 €
En Yüksek (3 Oda)1.500 €1.200 €
En Düşük (1 Oda)550 €500 €
En Düşük (3 Oda)800 €700 €

Belçika Ev Nasıl Kiralanır?

Belçika’da ev kiralamanın en kolay yolu Emlakçılardır. Komisyon oranları diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha uygun olduğu için gönül rahatlığıyla emlakçılarla görüşebilir ve size uygun bir ev bakmaya başlayabilirsiniz. Yine birçok Belçika emlak sitesi de bulunmaktadır. Dilerseniz de bu siteler üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Belçika’da eşyalı ve eşyasız birçok ev bulabilirsiniz. Fiyatlar da buna bağlı olarak değişecektir. Eşyasız evlerin çoğunda bakım yoktur. Parke, boya v.s. de gereklidir. Bu sebepten dolayı eşyalı tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Belçika’da ev kiralamak istiyorsanız ilk bölümde de değindiğim gibi emlakçılarla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Belçika Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belçika’da ev kiralarken dikkat etmeniz gereken ilk nokta piyasa. Emlakçılar çok komisyon almıyor elbette ama. Yurtdışından geldiğini sezdiği birine yüksek fiyatlar çıkartabiliyor. Ev aradığınız lokasyondaki evlerin ortalama kiralarını öğrenin ve ondan sonra bir emlakçıyla görüşün. Eğer aklınıza yatmayan bir fiyat verirlerse oradan ayrılın. Çünkü bu Belçika’da çok fazla oluyor.

Belçika’da ev kiralarken çok yüksek evlere yönelmemeye, özellikle bekarsanız stüdyo dairelere yönelmeye özen gösterin. Erasmus programı kapsamında gelmişseniz, verilen hibe yetmeyecek ve ek gelire ihtiyaç duyacaksınızdır. Bundan dolayı da ev kirası büyük önem taşıyacaktır.

Brüksel Ev Kiraları 2019

Belçika’nın en bilindik şehirlerinden biri olan Brüksel’de yaşam diğer şehirlere kıyasla daha pahalı. Eğer öğrenciyseniz Brüksel sizin için sorun olabilir. Özellikle şehir merkezinde oturma gibi bir hayaliniz varsa bunu sonlandırın. Çünkü şehir merkezinde oturmak hem gürültü hem de ev fiyatları açısından size pahalıya patlayacaktır. Bunun yerine şehir merkezi dışında oturmak ekonomik olarak size daha iyi hissettirecektir.

Brüksel’de 1 odalı stüdyo daireler şehir merkezi için ortalama olarak 718 € civarında ilerlemektedir. Eğer şehir merkezi dışında kiralamak isterseniz bu durumda ücret direkt olarak ortalama 600 €’ya düşüş gösterecektir.

Ben tek odalı evde duramam, ya da aileyiz biz diyorsanız bu kapsamda 3 odalı evlere bakabilirsiniz. Brüksel’de 3 odalı bir ev şehir merkezinde ortalama olarak 1.132 €’ya, şehir merkezi dışında ise 921 €’ya bulunabilmektedir. Bahsedilen rakamlar ortalama rakamlardır. Daha düşük ve daha yüksek miktarlara ev bulmak mümkün. Gelin en yüksek ve en düşük miktarlara bakalım.

Brüksel Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)900 €750 €
En Yüksek (3 Oda)1.500 €1.200 €
En Düşük (1 Oda)550 €500 €
En Düşük (3 Oda)800 €700 €

Gent Ev Kiraları 2019

Gent’te yine Belçika’da popüler bir şehir olmakla birlikte fiyat konusunda yüksek olan şehirler arasında yer alıyor. Hemen hemen Brüksel’le aynı fiyatlar söz konusu. Bekar ve öğrenciler için uygun olan 1 odalı stüdyo daireler şehir merkezinde ortalama olarak 715 €’dan alıcı bulurken, şehir merkezi dışında 564 €’dan alıcı buluyor.

3 odalı dairelere göz atacak olursak karşımıza çıkan rakamlar şehir merkezi için 1.100 €, şehir merkezinin dışı için ise 885 € oluyor. Brüksel’le neredeyse eşit olan Gent’te yaşam Brüksel’den biraz daha geride diyebiliriz.

Şehirsel anlamda çok güzel bir yer, dokusu, doğası ve insanları huzur veriyor. Bunun yanı sıra iyi bir ev bulursanız çok mutlu olacağınızı söyleyebiliriz.

Gent Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)800 €650 €
En Yüksek (3 Oda)1.200 €1.100 €
En Düşük (1 Oda)600 €500 €
En Düşük (3 Oda)950 €700 €

Brugge Ev Kiraları 2019

Brugge ev kiraları açısından en uygun şehirlerden biri. Eğer öğrenciyseniz Brugge tercihi ekonomik açıdan sizi gerçekten büyük ölçüde rahatlatacaktır. Çünkü 1 odalı öğrenci için stüdyo daireler şehrin merkezinde 570 € ortalamasıyla kiraya verilirken, şehir merkezi dışında ise 512 € ortalamasında kiraya veriliyor.

3 odalı dairelerin fiyatları da çok uygun. Diğer şehirlerdeki 1 odalı daire fiyatına Brugge’da 3 odalı dairede oturabiliyorsunuz. 925 € şehir merkezinde yer alan 3 odalı daireler için belirlenen fiyat olarak öne çıkarken, 770 € ise şehir merkezi dışındaki alanlarda yer alan 3 odalı daireler için belirlenmiş ortalama fiyat olarak kendini gösteriyor.

Brugge Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)680 €550 €
En Yüksek (3 Oda)1.000 €800 €
En Düşük (1 Oda)500 €450 €
En Düşük (3 Oda)900 €750€

Belçika Ev Kiralama Siteleri

  • http://www.wg-gesucht.de/
  • Facebook üzerinden : Rooms in Brussels (Expats, Interns, Erasmus and Students)
  • VUB ‘de bulunan’ U-residence ‘e de göz atın derim.