İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Belçika asgari ücretiyle ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Belçika, Avrupa ülkeleri arasında gerek şehir yapısı gerekse yaşam kalitesi açısından en çok ismi duyulan ülkelerden biri. Dünyanın en çok asgari ücretini veren ülkeleri listemizin 6.sırasında yer alan Belçika’ya gelin bir bakalım.

Belçika’da yaşamak istiyorsanız çok iyi bir plan yapmalısınız. Çünkü Belçika etknik ayrımcılığın başkenti diyebiliriz. Sokakta her dilden konuşan insanlar görebilirsiniz. Okuldaki çocuklarında %70’lik bölümü yine yabancı. Buna rağmen hangi işyerine giderseniz gidin yerli Flaman çalışanların çoğunlukta olduğunu görürsünüz. Çok yüksek bir vasfınız yoksa yabancıysanız Belçika’da iş bulmanız yıllarınızı alabilir. Aynı zamanda Türkleri fazla sevmeyen Belçikalılar tarafından ırkçılık görebilirsiniz.

Belçika Asgari Ücreti Ne Kadar?

Belçika asgari ücreti 2019 Ocak ayı itibarıyla 1,562 € / AYLIK olarak belirlenmiş durumda.  Hemen alt başlıkta anlatacaklarımızı harfi harfine uygularsanız Belçika’da 4-5 kişilik bir aileyseniz aylık harcamanız kira haricinde 750 €’yu geçmeyecektir. Bu kapsamda asgari ücretle çalışan iki kişi çok rahat para biriktirebilir.

Yıllara Göre Belçika Asgari Ücreti

YılAsgari Ücret / Aylık (€)
20141.501 €
20151,501 €
20161.531 €
20171.562 €
20181.562 €

Belçika’da Yaşam Nasıl?

Belçika dünyada görebileceğiniz en pahalı ülkelerden birisi. Mutfak harcamaları için kişi başı 100 ila 120 € arasında market alışverişiyle yeterli beslenebilirsiniz. Dışarıda yemek konusuna değinecek olursak Belçika’da bunu sakın yapmayın. Çünkü dışarıda yemek Belçika’da çok pahalı.

Ev kiraları yine Belçika’da çok yüksek. Türkiye’deki gibi 3+1 bir ev alayım deseniz aylık 1000 €’dan fazla kira ödemek durumunda kalırsınız. Bu yüzden ihtiyacınızdan fazlasını almayın.

Belçika’da para biriktirmek çok kolay. Fakat bu sizin tutumunuza göre değişir. Nasıl mı? Her üşüdüğünüz zaman doğalgazı açmayacaksınız, dışarıdan yemek yemeyeceksiniz, karılı kocalı çalışmak zorundasınız.

Eğlence için zaten Belçika’da kesinlikle para harcanmıyor. Çünkü belediyenin tüm eğlence tesisleri var. Havuzundan, lunparkına kadar ücretsiz girip sonuna kadar eğlenebiliyorsunuz.

Tutumlu olursanız 2 kişilik bir aile aylık 3.000 – 4000 € arasında para biriktirebilir. Bu tamamen sizin tutmunuza bağlı. Diyeceksiniz 1.500 € maaşla nasıl 4000 € birikecek. 1.500 küsür € olan asgari ücret Belçika’da çok az yerde uygulanır. Normal olarak maaşlar minimum 2000 € seviyesindedir. Vasıflı elemansınız bu maaş 3000 €’ya kadar çıkabilir.


Bu makalelerimize de göz attınız mı ?