Merhaba değerli ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Belarus ev kiraları ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Bilinen adıyla Beyaz Rusya, çok sayıda Türk’e ev sahipliği yapıyor. Beyaz Rusya’da yaşama sebeplerinin başında eğitim – öğretim geliyor. Çalışmak için giden sayısı da azımsanmayacak kadar az olsa da, eğitim – öğretim için gidenlere kıyasla daha az.

Belarus ev kiralarına geçmeden önce daha önce yazmış olduğu Belarus Asgari Ücreti makalemize bakarak, Belarus’ta çalışanların ne kadar asgari ücret aldığını, süpermarket fiyatlarını v.s. öğrenebilir, buna göre bütçe çalışması gerçekleştirebilir, karşılaştırmalar yapabilirsiniz.

Belarus Ev Kiraları 2019

Çok sayıda Türk’e ev sahipliği yapan Belarus’ta tüm şehirlerin ortalama kirasını çıkarttık ve sizlere sunduk. Yine alt başlıklarda şehir şehir kiraları ele alacağız. Beyaz Rusya yani Belarus’ta öğrenci ve bekarların yaşayabileceği 1 odalı şehir merkezindeki daire için ortalama kira bedeli 313 $ olarak belirlenmiştir. Bu fiyat şehir merkezi dışındaki kiralamalarda 214 $’a düşüş göstermektedir.

Eğer 3 odalı bir daire tutmak isterseniz şehir merkezi için 544 $, şehir merkezi dışı için ise 383 $ ortalama kira bedeli ödemek durumunda kalırsınız. Belarus için tüm şehirlerin ortalama kira bedelleri bu şekilde.

Belarus Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)415 $300 $
En Yüksek (3 Oda)800 $500 $
En Düşük (1 Oda)170 $150 $
En Düşük (3 Oda)350 $200 $

Belarus Ev Nasıl Kiralanır?

Belarus’ta ev bulma süreci biraz farklı işler. Türkiye’de olduğu gibi camlara bakarak “Kiralık Daire” ibaresi bulmanız imkansızdır. Belarus halkı evlerini ya emlakçıya vermektedir, ya da internet sitelerinde paylaşmaktadır. Genel olarak ev sahipleriyle mail yoluyla iletişim kurarsınız.

Eğer emlakçı vasıtasıyla ev kiralayacaksanız, rahat bir kiralama süreci geçirirsiniz fakat ödeyeceğiniz ek bedeller biraz fazla olacaktır. Depozito hususunda emlakçılar 2-3 kira bedeli depozito alırken, ev sahibiyle birebir görüşmelerde bu depozitoyu düşürebilirsiniz. Aynı zamanda ortalama olarak evden eve değişen 1-2 aylık kira bedelini de emlakçıya komisyon olarak veririsiniz. Bu yüzden emlakçıdan tutmak biraz pahalıya mal olabilir.

Fakat yazının altında vereceğimiz Belarus emlak sitelerine göz attığınızda birçok sahibinden kiralık ev ilanı görebilirsiniz. Ev sahipleriyle birebir iletişim kurarak fiyatlar alabilirsiniz. Belarus halkı anlayışlıdır, ve çoğu ev sahibi isteklerinizi anlayışla karşılayabilir.

Belarus Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belarus’da evlerin çoğu eşyalı olarak kiraya verilir. Yani eşya taşıma gibi bir sorununuz olmaz. Bu eşyasız evlerin de kiralanmadığını göstermez. Çok sayıda eşyasız evde bulunmaktadır. Fakat çoğunluk eşyalılarda.

Belarus’ta bir evi kiraladınız. Gerekli tüm depozito gibi bedelleri ödediniz. Evden çıkış yaparken eğer ilk oturduğunuz gibi bırakmışsanız depozitonuz geri size ödenecektir. Eğer bırakmamış da eşyalara veya eve genel olarak en ufak zarar vermişseniz, verdiğiniz zararın tutarına bakılmaksızın depozitonuz yanacak ve hukuki işlemler başlayacaktır.

Bu yüzden eşyaları dikkatli kullanmaya özen göstermelisiniz. Kimse 2-3 kira bedeli paranın yanmasını istemez.

Belarus’ta evlerin çoğu eski yapılardır. Eski yapılarda oturmanızı tavsiye etmiyorum. Genel olarak yeni yapılan yani 10 yaşını geçmemiş evlerde veya apartmanlarda oturmanız, sizin yararınıza olacaktır. Çünkü eski evlerin çoğunda yalıtım bile yok diyebiliriz.

Minsk Ev Kiraları 2019

Minsk Belarus’un en popüler şehri. Google Haritalardan Minsk’e bakarsanız 3 farklı halka göreceksiniz. Minsk Belarus’un merkezi, bu 3 halkada merkezin merkezi diyebiliriz. En içteki halka en merkez konum oluyor ve kiralar gerçekten çok yüksek. O yüzden burada oturmanızı maddi durumunuz kısıtlıysa kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Minsk’te ev kiraları şehir merkezi için 1 odalı stüdyo tipindeki evlere yönelik ortalama 344 $’dır. Eğer bu 1 odalı stüdyo tipindeki evler şehir merkezi değil de şehir merkezi dışındaysa ortalama 231 $’a düşüş gösterecektir.

3 odalı evlere bakacak olursak bu evlerin şehir merkezi için ücreti 598 $’dır. Şehir merkezi dışı için ise 415 $ ücreti bulunmaktadır. Aileyle geliyorsanız, ya da tek odalı evlerde yaşayamam diyorsanız 3 odalı tercihinde bulunmak faydanıza olacaktır.

Minsk Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)500 $300 $
En Yüksek (3 Oda)800 $550 $
En Düşük (1 Oda)250 $180 $
En Düşük (3 Oda)400 $300 $

Mogilev Ev Kiraları 2019

Mogilev Minsk’e göre çok daha uygun fiyatlara sahiptir. Minsk’e 198 KM uzaklığı bulunan Mogilev öğrenciler için uygun olan bir şehir değildir. Çünkü her yere uzaktır. Fakat bu şehirde çalışacaksanız, para biriktirmek için en mantıklı seçimlerden biri olacaktır.

1 odalı stüdyo tipindeki daireler şehir merkezi için ortalama olarak 196 $’a, şehir merkezi dışı için ise 146 $’a kiralanmaktadır. Eğer kiralayacağınız daire 3 odalı olsun isterseniz şehir merkezi için 380 $, şehir merkezi dışı için ise 260 $ ödeme yapmak durumunda kalırsınız. Veriler ortalamadır, daha düşük ve daha yüksek tutarlara evler bulunmaktadır.

Mogilev Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)275 $200 $
En Yüksek (3 Oda)440 $380 $
En Düşük (1 Oda)140 $80 $
En Düşük (3 Oda)300 $200 $

Hrodna Ev Kiraları 2019

Hrodna’da yine ev kiraları konusunda Mogilev ile hemen hemen aynıdır. Minsk’e 281 KM uzaklıkta olan Hrodna’da bekarlar için tutulabilecek 1 odalı dairelerin aylık kira bedeli ortalama olarak 275 $’dır. Bu tutar şehir merkezi için geçerli olandır. Şehir merkezi dışında ise 165 $ karşılığında ev bulabilirsiniz.

3 odalı daireler için ise şehir merkezindekiler adına ortalama 400 $’a, şehir merkezi dışındakiler adına ise ortalama 293 $’a kiralandıklarını söyleyebiliriz.

Hrodna Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)300 $200 $
En Yüksek (3 Oda)500 $400 $
En Düşük (1 Oda)250 $130 $
En Düşük (3 Oda)300 $180 $

Belarus Ev Kiralama Siteleri

  1. Dom – V – Arendy
  2. OLX
  3. Cian

Bu yazımıza göz atmayı unutmayın: Belarus Asgari Ücreti 2019