İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Belarus Asgari ücreti ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Türk halkının vizesiz bir şekilde seyahat edebildiği ülkeler arasında yer alan Belarus, Rusya alternatifi olarak öne çıkıyor. Peki Belarus’da yaşam nasıl? asgari ücret ne kadar? Bu ve bunun gibi tüm sorularınızı yazımızın ilerleyen bölümünde görebilirsiniz.

Belarus ne yazık ki Asgari ücreti en fazla olan ülkeler 2019 listemizde yer almıyor. Eğer dilerseniz, dünyada en yüksek asgari ücreti hangi ülkelerin verdiğini, bu ülkelerin yaşam şartlarını linke tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Belarus Asgari Ücreti Ne Kadar?

Belarus asgari ücreti neredeyse hiç zam almadı. En son Kasım 2010 tarihinde yapılan seçim öncesinde hükümet asgari ücrete bir miktar zam yapmıştı. O günden bugüne zam olmadı. 2019 Ocak ayında enflasyon neticesi zam yapılması kararı alındı ve %15’lik zam yapılarak asgari ücret 150 $‘a çıkarıldı.

Aynı zamanda tek zam alan asgari ücret değildi. Asgari ücretle birlikte mesai ücretleri de artırıldı. Önceden 1 saatlik mesai ücreti 11 sentti. Şuan da bu tutar 90 sente çıkarıldı.

Belarus’un resmi para birimi Beyaz Rusya Rublesi olarak öne çıkıyor. 1 dolar 2.06 Beyaz Rusya Rublesine eşit. Yani ülkenin asgari ücretini kendi para birimine yorumladığımızda 309,28 Beyaz Rusya Rublesi olduğunu söyleyebiliriz.

Belarus’da Fiyatlar

Belarus’da aylık olarak resmi belirlenen asgari ücret 309,28 Beyaz Rusya Rublesi. Fakat genel olarak işletmeler bu rakamın çok daha üstünde maaş veriyor. Peki alt sınırdan baktığımızda market fiyatları ne durumda? Gelin market fiyatlarına bir göz atalım.

Belarus’a gittiniz ve bir markete girdiniz. 1 litre su alacaksanız 0.60 Dolar ücret, 500 gramlık taze beyaz ekmek alacaksanız 0.50 dolar ücret, 1 kilo peynir alacaksanız 5 dolar ücret, 1 paket Marlboro sigara alacaksanız 1.30 dolar ücret ödeyeceksinizdir. Diğer market fiyatlarını aşağıda yer alan resimden görüntüleyebilirsiniz.

Belarus’ta ev kiraları asgari ücrete kıyasla fazla. Buda yine asgari ücretten fazla kazandıklarından dolayı meydana geliyor. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi çoğu işletme asgari ücretin 2-3 katını maaş olarak vermekte.

Belarus’ta bir ev tutacaksanız, 1 adet yatak odası olan şehir merkezindeki daire için aylık 341 Dolar, şehir dışındaki daire için 225 Dolar ödeme yapıyorsunuz. Bu yatak odası sayısı 3’e çıkarsa şehir merkezinde 593 Dolara, şehir dışında 379 Dolara ev bulabilirsiniz.

Türklerin Rusya alternatifi olarak Belarus bu şekilde.