Paraya sıkışmış haldeyseniz ve kredi notunuzdan, üstünüzde zaten mevcut olan kredi borçlarından dolayı herhangi bir şekilde kredi alamıyorsanız, bu konuda yapılacak pek bir şey yok. Çünkü bu konuda yapılacak şeylerin çoğu sizi daha çok sıkıntıya sokacak ve bunalım derecesine ilerletecektir.

Olumlu düşünelim ve kredi notunuzu yükseltmeye çalışalım. Eğer ortada çok büyük bir aciliyet yoksa, kredi kartınızın ödemelerini düzenli bir şekilde asgari seviyede yaparak notunuzu yükseltebilirsiniz. Bu şekilde bankalardan kredi alma ihtimaliniz artacaktır.

Şayet çok acil paraya ihtiyacınız var, notu yükseltmek için bekleyecek vaktiniz yoksa yazımızı okumaya devam edin.

Bünyemize gelen sorulardan çoğu “kredim onaylanmıyor ve yapacağım?”,” kredim reddoldu”, “acil para lazım ne yapacağım” tarzında olduğundan dolayı bu şekilde genel bir açıklama yapma gereksiniminde bulunduk.

Kredi Çekmek İstiyorum Ama Vermiyorlar!

Krediniz çok fazla sebepten dolayı ret yemiş olabilir. Bu konuda yapacağınız tek şey notunuzu yükseltmek. Borçlarınızı asgari seviyede düzenli ödemek ve bankanın gözüne tekrardan girmek olarak ön plana çıkıyor.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, sizlere “kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar” “sicili bozuk olanlara kredi verilir”, “kredi çıkartılır” şeklinde gelecek hiçbir şeye inanmayın. Çünkü tüm bankalar belirli bir seviyenin altında notu olanlara kredi vermez.

Bu şekilde kredi verenler, illegal yollardan “tefeci” olarak adlandırılan kişilerdir. Bu yüzden uzak durmanız, sizin için çok daha iyi olacaktır.

Neden Kredi Vermiyorlar?

Bunun çok fazla sebebi olabilir. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Geliriniz, banka tarafından belirlenen asgari gelir seviyesine göre azdır. Ödeyemeyeceğiniz düşünülür. Bu yüzden reddedilir. Örnek vermek gerekirse, 1300 TL maaşı olan birine aylık 1000 TL taksidi olan bir kredi kesinlikle verilmez. %60 oranında taksit / gelir oran mevduatı bulunmaktadır.
  • Gelirinizi belgeleyemiyorsanız kredi çekmeniz imkansızdır.
  • Başka bir bankada hala devam eden kredileriniz var ve taksit tutarları yine taksit / gelir oranını aşıyorsa.
  • Kredi başvurusu anında ödenmemiş ya da geciktirilmiş borçlarınız varsa.
  • Sigortalı bir işte 3 ay veya daha az süredir çalışıyorsanız.
  • Geçmişte herhangi bir şekilde kırmızı kalem yemiş ve kanuni takip listesine girdiyseniz.
  • İstenilen teminatları oluşturamıyorsanız.
  • Düşük kredi puanınız varsa
  • Kredi çekme sebebinizi mantıklı bir şekilde açıklayamıyorsanız.

Bir bankacı kredi değerlendirmesi yaparken tüm bunları göz önünde tutar ve biri  bile eksik olsa kredi vermeme hakkına sahiptir. Kredinizin olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız bu sebeplerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Acil Para Lazım Nereden Bulabilirim?

  • Başınızı ağrıtmadan, illegal işlere bulaşmadan para bulabileceğiniz bir yöntem var. Oda faturayla telefon yöntemi, önce faturalı bir hat alıp, bu faturalı hattınıza aylık ödemeli telefon alıyorsunuz. Anlaştığınız bir telefoncuya da bu 0 telefonunuzu satıyorsunuz. Bu şekilde elinize aciliyetinizi giderecek nakit geçecektir.