Bankalar Ev Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor 2017

Bankalar Ev Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor 2017

Yıllar sonra bir ev beğendiniz ve almaya karar verdiniz. Kredi almak için hiçbir engel bulunmuyor önünüzde ve evi almak için harekete geçtiniz. Ancak konut kredilerinde bankalar konutun değerinin tamamı kadar kredi imkânı sunmuyorlar. Şimdi sizlere ev kredisi yüzde kaç çıkıyor ve ortalama ne kadara denk geliyor anlatacağız.

Öncelikle kredinizin onaylanması halinde bir ekspertiz gelip almak istediğiniz eve bakıyor ve değerini biçiyor. Daha sonra bunu bankaya iletiyor ve banka bu değere göre belirli bir ölçüde konut kredisi veriyor. Şimdi bunu bir örnekle daha detaylı bir şekilde inceleyelim;

Konut Kredileri Yüzde Kaç Çıkıyor?

Şimdi kısa bir örnek ile açıklamak gerekirse; diyelim ki 200 bin TL değerinde bir konut almak istiyorsunuz ve konut kredisi yüzde kaç çıkar bilmiyorsunuz. Ayrıca gelen ekspertizin ne rapor verdiği hakkında bir bilginiz yok. Ev sahibinin sizden istediği değerin aynısını ekspertiz verir mi vermez mi bilemezsiniz ve ev sahibinin verdiği fiyat ile ekspertizin verdiği fiyat hakkındaki şüphelerinizden kurtulmak istiyorsunuz. Yani evi görmeye gelen ekspertiz ev sahibinin biçtiği değerden 5 veya 10 bin TL daha az söylerse banka krediyi verir mi bilmiyorsunuz. Çevrenizde ekspertizin evin değerini yüksek göstererek daha fazla kredi almanızı sağladığını duymuşsanız ve bu işin aslını merak ediyorsunuz.

Bu ve buna benzer onlarca soru beyninizi kemiriyorsa işte tüm bu soruların cevabı;

Eğer konut kredilerinde yüzde kaç çıkar diyorsanız hemen belirtelim; banka ekspertizin çıkardığı değerin resmi olarak en fazla %80’ini kredi olarak verebilmektedir. [1] Yani yukarıda ki örnekte belirttiğimiz gibi alacağınız eve ekspertiz 200 bin TL fiyat biçerse, bu şartlarda banka size en fazla 160 bin TL kredi verebilir. Ancak unutmayınız ki, evin değeri ne olursa olsun ve ev sahibinin beyanı da ne olursa olsun, gelen ekspertiz sadece kendi bilgileri doğrultusunda ve hiç kimseden etkilenmeden eve bir değer biçecektir.

Yani ev 200 bin TL ise, ekspertiz bu evin değerini 190 bin veya 210 bin TL gibi gösterebilir. Evin değeri biçilirken kullanılan malzemeler, evin lokasyonu ve emsali evlerin değerli baz alınarak belirlenmektedir. Ekspertizler bankalardan bağımsız çalışmakta olup bankalar sadece bazı özel durumlarda ekspertizin raporlarına itiraz edebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Metin dedi ki:

    Ev kredisi çekeceğim ama hangi bankadan almalıyım kararsız kaldım. Önerdiğiniz bir banka var mı aceba

  2. Elif dedi ki:

    200.000 TL’lik ev var. Kredi çıkıyormuş bunun ne kadarını alacağım ben şimdi?

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.