Uzun zamandır krediye ihtiyacı olan fakat bu konuda büyük sıkıntı yaşayanlar için kredi notu hesaplamak artık çok kolay. Çeşitli sorunlar yüzünden borcunu ödeyemeyen ve bu konuda büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalan pek çok kişi bir an önce sorunların halledilmesi için çalışmalara başlıyor. Kredi çekebilmek ve istediği gibi kredi notunu sorgulamak için kişilerin genel olarak iyi bir şekilde yerine getirmesi gereken kriterler yer alıyor.

Yeni kriterlere göre çok sayıda kişi için kredi notu hesaplaması yapılması gerekiyor. İlk olarak kredi çekecek olan pek çok kişinin kredi notu çekmesi ve ardından da ne kadar notu olduğunu hesaplaması gerekiyor. Kredi notunu hesaplatmak için herhangi bir bankaya gitmenize gerek duyulmuyor. İlk olarak T.C kimlik numaranız ile birlikte findex.com’den kredi notunuzu sorgulatabilir ve ardından da konu ile ilgili gerekli bilgileri elde edebilirsiniz.

 

YÜKSEK KREDİ NOTU ÖNEMLİ

Bankalardan daha önce kredi aldıysanız ve konu ile ilgili olarak pek çok sıkıntı yaşayarak kredilerinizi ödeyemediyseniz durum vahim. Genel olarak kredi notuna göre değerlendirilen sistemde kredi kartı ve kredi ödemeleri dikkat çekiyor. Gününde yapılan ödemelerle birlikte çoğu kişi de rahat nefes alabiliyor.

Kredi notlarına göre değişim gösteren bu durumla birlikte, uzun süredir kredi çekmek istiyorsanız, kredi notunuzu öğrenmenizde fayda var. Kredi notlarına göre kredi çekebileceğiniz bu süreç içerisinde 0 ile 799 sayısı arasındaki kredi notu berbat bir durumu teşkil ederken, 800 ile 1299 arası kredi çekmek için yeterli olmayan, 1300 ile 1499 arası kredi çekmek şansı düşük, 1500 ile 1699 arası kredi çekebilir, 1700 ile 1900 arası güvenlir müşteri profiline sahip. Bu nedenden dolayı kredi çekmek için notunuzu hesaplarken mutlaka bu aralıklara dikkat etmenizde fayda var.