İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere balon kredi hakkında bilgi aktarımında bulunacağız. Günümüzde çok sayıda banka müşterilerinin gelir durumuna, kredi notuna göre farklı farklı ödeme yöntemleri çıkarmaktadır. Esnek ödeme imkanı sağlayan bankaların en çok ilgi toplayan ürünlerinden biri ise balon kredi adındaki kredi türü olarak ön plana çıkmaktadır. İhtiyaç kredilerinde pek tercih edilmeyen fakat konut ve araba kredilerinde 10 müşteriden 4’ünün tercih ettiği balon krediler, vadeli borçların ödenmesinin yapılmasında çok büyük avantajlar ve kolaylıklar sağlamaktadır.

Balon Ödemeli Kredi Nedir?

Balon ödemeli kredi, her ay ödenecek olan kredi taksit tutarlarının çok daha uygun tutarlarda olduğu ve kredinin son taksidinde toplu ödeme yaparak tüm borcu 0’layacak olduğunuz kredi türü olarak ön plana çıkmaktadır.

Yani kısaca bahsetmek gerekirse, %0.90 faiz oranıyla aldığınız konut kredisinin aylık taksidi 1500 TL’ye denk geliyorsa, balon ödemeli kredi türünü tercih ederseniz bu sefer taksit tutarınız 800 TL gibi bir miktara tekabül edecektir. Son taksitte ise bir miktar parayı toplu olarak ödeyeceksinizdir.  Bu ödeme şekli size taksitler konusunda çok büyük oranda yardımcı olacaktır.

Balon Ödemeli Kredi ve Normal Kredi Arasındaki Farklar

Balon ödemeli kredi normal krediler gibi sabit faizlidir ve faizde değişim yapılamaz. Krediyi çektiğinizde faiz oranı neyse, kredi bitene kadar faiz oranınız o tutarda kalacaktır. Diğer ödeme seçeneklerine baktığınızda gözle görülen “işte bu” diyebileceğimiz farkı ise vadelerle çok büyük oranda ödeme kolaylığı getirerek müşterilerini rahatlatması ve aylık taksitlerden kısılan paranın kredinin son taksidi geldiğinde toplu olarak ödenmesidir.

Bu sayede her ay ödeyeceğiniz normal taksit yerine balonlu ödeyerek, aylık elinize geçen parayı yatırıma bağlayabilirsiniz.

Balon Ödemeli Kredi Mantıklı mı?

Bütçenize uygun bir şekilde tercihte bulunabileceğiniz krediler ve ödeme seçeneklerine yönelirseniz mantıklı. Fakat daha yüksek tutarlara yönelirseniz mantıklı değil. Bu kredi türüyle yeni bir ev veya taşıt sahibi olabilirsiniz. Tabi bütçeniz dahilinde.

Balon ödemeli krediler özellikle yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Balon ödemeli kredi alırken çok düşünmelisiniz. Eğer son taksitte toplu ödeme yapacağınızı aklınız kesmiyorsa bulaşmanızı tavsiye etmiyoruz.