Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ‘’Bilim ve Teknoloji Haftası’na özel mesaj yayınladı. Mesajında;
Işık “Son dönemde yaptığımız büyük hamleler ülkemizde bilim ve teknoloji ilgisinin ve üretim ekosisteminin gelişmesine dönüktür. Türkiye artık sadece bilim ve teknoloji tüketen değil, aynı zamanda üreten ülke olma yolunda önemli adımlarla ilerliyor. Ortaöğretimden, üniversiteye kadar çok çeşitli alanlarda yürüttüğümüz programlar, etkinlik ve faaliyetler bilimin gelişmesine ve teknoloji üretimine destek olacaktır. Bugün teknoloji, üretimde sağladığı katma değer, hayatımıza getirdiği yenilikler, kolaylıklar ve üstünlükler dolayısıyla vazgeçilmez bir unsurdur. Bilim ve teknoloji üreten ülkeler diğer ülkelere göre ekonomik ve kültürel olarak daha fazla gelişmişlik içerisindedir.” dedi.

 

Işık, Türkiye’nin 2002 yılında 2 olan Teknopark sayısını 63’e, Ar-Ge merkezi sayısını da 245’e yükselttiklerini bildirdi.

 

Gelecekte ülkeden uluslararası alanda başarı gösteren, Nobel Ödülleri alan çok daha fazla bilim insanı çıkacağına inandığını ifade eden Işık, “Bilim ve Teknoloji Haftası etkinliklerinin başarılı ve verimli geçmesini diliyorum. Geleceğimiz olan sevgili çocuklarımızı gözlerinden öpüyor, terör, şiddet ve kavgadan uzak, bilim ve kültür ortamlarında, sanatla iç içe büyümelerini temenni ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.