Merhaba değerli ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Azerbaycan ev kiraları ile ilgili bilgi vereceğiz. Kardeş ülkemiz olan Azerbaycan’da en çok merak edilen şehir Bakü olmaktadır. Yazımızın sonuna kadar tüm Azerbaycan şehirlerinde kiraların ne kadar olduğunu, nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve nasıl kiralanabileceğini öğrenebileceksiniz.

Azerbaycan’da okumak veya çalışmak istiyorsanız, ya da ailenizle birlikte ikamet etmek istiyorsanız kalacak bir yer bulmanız zorunlu. Azerbaycan’da sadece Bakü şehri yoktur. Elbette kalbi Bakü’dür fakat diğer şehirleri de çok güzeldir. İş merkezleri ve okullar Bakü’de olduğu için çoğunluk Bakü’de yer alıyor. Bu yazımızda Bakü’den ve birkaç şehirden bahsedeceğiz. İlk olarak genel olarak Azerbaycan ev kiralama ortalamasına bakalım.

Azerbaycan Ev Kiraları 2019

Azerbaycan’da tüm şehirlerin ortalaması alındığında bekar ve öğrencilerin yaşayabileceği 1 odalı stüdyo tipindeki dairelerin ortalama olarak şehir merkezi için 503 Manat’a, şehir merkezi dışı için ise 257 Manat’a kiralandığını görüyoruz.

Eğer 3 odalı daire arayışı içerisindeyseniz, şehir merkezinde bulunan 3 odalı daireler ortalama olarak 996 Manat, şehir merkezi dışındaki 3 odalı daireler ise 492 Manat ortalamaya sahiptir. Şehir merkezi dışında oturarak Azerbaycan’da çok yüksek tasarruflar elde edebilirsiniz.

Azerbaycan Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)800 AZN350 AZN
En Yüksek (3 Oda)1.500 AZN700 AZN
En Düşük (1 Oda)300 AZN200 AZN
En Düşük (3 Oda)600 AZN350 AZN

Azerbaycan Nasıl Ev Kiralanır?

Bir Türk’ün Azerbaycan’da ev bulması kadar kolay bir şey Türkiye’de ev bulmasıdır. Çünkü dil noktasında anlaşabildiğimiz Azerbaycan Türkleri, gerek Facebook grupları, gerek kendilerinin sahibinden.com tarzındaki sitelerinde birçok ilan vermektedir. Facebook’ta Azerbaycan kiralık evler araması yapabilirsiniz. Gruplarda yer alan evlerden beğendiğinizi tutabilirsiniz.

Eğer araştırma yaparak zaman kaybetmek istemiyorsanız, Azerbaycan’da emlakçılara gidebilirsiniz. Yabancı olduğunuz için biraz yüksek tutarlar söyleyebilir. O yüzden piyasaya hakim bir şekilde gidip, fiyat yüksek gelirse piyasanın durumundan bahsedin.

Azerbaycan Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Azerbaycan’da ev kiralarken dikkat etmeniz gereken birçok konu bulunuyor. Azerbaycan’da evlerin genel olarak önleri kapalı olur. Yani bina sıklığı fazla olduğu için camdan veya balkondan diğer binayı görebilirsiniz. Evlerin önünün açık olması Azerbaycan için ek bir özellik. Bu yüzden önü açık evlerin kiraları yüksek olur. Deniz görmesi de yine kirayı etkileyen bir diğer unsurdur.

Dairelerin neredeyse tamamı eşyalı olarak kiralanır. LCD televizyondan mikrodalgaya kadar temel ihtiyaçlarınızın tamamı Azerbaycan evlerinde bulunmaktadır. O yüzden eşya taşıma noktasında sorun yaşamazsınız.

Azerbaycan evlerinin çoğunda elektrik, su, pis sus tesisatları sorunludur. Bu yüzden evi tutmadan önce bir usta getirip tesisatı göstermenizde fayda var. Aksi takdirde çok büyük sorunlar yaşayabilir, bir ev uğruna tüm Azerbaycan’dan soğuyabilirsiniz. PVC’lerin çoğunun fitilleri aşınmıştır. Tuttuğunuz evin fitilleri de sıkıntılıysa değiştirirsiniz.

Bakü Ev Kiraları 2019

Bakü Azerbaycan’ın kalbidir. Yapabileceğiniz tüm aktiviteler, okullar, işyerleri v.s. Bakü’de yer alır. Yani şuan Bakü yok olsa, Azerbaycan diye bir şey kalmaz diyebiliriz. Bakü’de öğrenciler için 1 odalı stüdyo tiplemesindeki daire kiralamak isterseniz şehir merkezinde ortalama kira ücretiniz 520 Manat olacaktır. Eğer şehir merkezi dışı derseniz de ücret bu sefer 267 Manat’a düşecektir.

3 odalı dairelerde ise şehir merkezinde 1.048 Manat ortalama fiyat, şehir merkezi dışında ise 511 Manat ortalama fiyat bulunuyor.

Bakü Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)800 AZN350 AZN
En Yüksek (3 Oda)1.600 AZN700 AZN
En Düşük (1 Oda)350 AZN200 AZN
En Düşük (3 Oda)750 AZN350 AZN

Sumgayıt Ev Kiraları 2019

Sumgayıt’ta ev kiraları Bakü’ye kıyasla çok daha uygun. Fakat yapabileceğiniz fazla bir şey yok diyebiliriz. Sumgayıt’ta iş bulursanız v.s. yaşanılabilecek bir yer. Bakü ile arasında araç yoluyla 38 km yol bulunuyor. Eğer ben her gün bu yolu çekebilirim diyorsanız Sumgayıt’ta yaşayabilirsiniz.

1 odalı stüdyo tipindeki daireler şehir merkezi için ortalama olarak 216 Manat, şehir merkezi dışı için ise 158 Manat olmaktadır. 3 odalı daireler ise merkezde 466 Manat, merkez dışında 333 Manat ortalamaya sahiptir.

Sumgayıt Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda)700 AZN200 AZN
En Yüksek (3 Oda)1.000 AZN500 AZN
En Düşük (1 Oda)100 AZN50 AZN
En Düşük (3 Oda)250 AZN150 AZN

Azerbaycan Ev Kiralama Siteleri

Ayrıca BURAYA TIKLAYARAK Azerbaycan asgari ücretlerine bakabilir, ev kiraları ile kıyaslama yapabilirsiniz.