İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Azerbaycan asgari ücreti hakkında bilgi aktarımında bulunacağız.

Kardeş olarak gördüğümüz Azerbaycan’ın para birimi Manat. Manat ile TL karşılaştırması yaptığımızda 1 Manat; 3.65 TL’ye denk geliyor. Yani bizim paramızdan 3.65 kat daha değerli paraları bulunuyor. Peki Azerbaycan asgari ücreti ne kadar?  Yazının devamında bilgi sahibi olacaksınız.

Azerbaycan’da yaşam Türkiye ile yaşamla benzer. Asgari ücretle alınabilecekler eşit gibi diyebiliriz. Azerbaycan’ın en ünlü şehri Bakü’de yaşam Türkiye’deki İstanbul’dan daha ucuz. Diğer şehirler ise hemen hemen eşit.

Azerbaycan Asgari Ücreti Ne Kadar?

Azerbaycan asgari ücreti brüt olarak 541.1 Manat. Yani Euro hesabı yapıldığında 272,12 Euro oluyor.  Bu durumda TL cinsinden baktığımızda ise 2.047,73 TL olarak öne çıkıyor. Asgari ücretle Azerbaycan’da yazının başında da bahsettiğimiz gibi yaşam ortalama bir şekilde yaşanıyor.

Azerbaycan Çalışma Şartları

Azerbaycan çalışma şartları hemen hemen Türkiye ile aynıdır. Çoğu işyeri sabah 8 akşam 4 çalıştırsa da bazıları sabah 9 akşam 6, bazıları sabah 8 akşam 5 şeklinde işçi çalıştırmaktadır. Resmi olarak bir çalışma saati kaynağı bulamadık. Fakat iş ilanlarına baktığımızda çalışma saatleri genel olarak böyle.

Azerbaycan enerji sektöründe yatırım yapan bir ülke olduğundan dolayı enerji sektörü harici diğer sektörlerin neredeyse tamamında dışa bağlılık var. İnşaat sektöründe de Türkiye girişimcilik yapıyor. Bu yüzden Azerbaycan’a çalışmaya giden Türkler genel olarak inşaat sektörüne yöneliyorlar.

Azerbaycan’da Yaşam

Azerbaycan’ın nüfusu 10.000.000 olduğundan dolayı şehirler çok daha rahat. Yani insan yoğunluğu fazla değil. Kafa dinlemek için birebir şehirlerden birisi. Okuryazarlık olarak Azerbaycan 13.sırada yer alıyor. İnsanların çoğu eğitimli ve kültürlü olduğu için güzel diyaloglar kurulabiliyor.

Azerbaycan’da gelir dağılımı eşitsizliği çok fazla. Türkiye’den fazla olduğunu söyleyebiliriz. Fakat buna rağmen herkes rahat bir şekilde geçimini sağlıyor. Azerbaycan mutfak olarak bizlerle aynı lezzetlere sahip fakat farklı lezzetleri de elbette bulunuyor ve gerçekten tadına bakılması gereken şeyler diyebiliriz. Azerbaycan’da 9 farklı iklim kuşağı yaşanıyor. Ne sıcak ne de soğuk bir iklimi yok.

Eğer Azerbaycan’da yaşamak için gidecekseniz para birimi olan Manat üzerinde yatırım ve birikim yapmanız faydanıza olacaktır. Ülkeden dışarıya 1 tane bile banknot çıkaramazsınız fakat ülke içerisinde birikim yapabilirsiniz. Çünkü manat, en değerli para birimlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor.

Benzin & Doğalgaz gibi enerji ürünleri Türkiye’ye kıyasla çok daha ucuz satılıyor. Çünkü hammade direkt Azerbaycan’da bulunuyor. 1.50 Manat’a en kaliteli benzini alabiliyorsunuz.

Suçlara baktığımızda da suçluluk oranı neredeyse bizim 20 katımız daha düşük. Azerbaycan vize konusunda da zorlamıyor. Havaalanında çok rahat bir şekilde vize alabiliyorsunuz.

Azerbaycan’la ilgili her türlü bilgiyi vermiş bulunuyoruz. Asgari ücret ve çalışma şartları size uyum gösteriyorsa ve Azerbaycan’da yaşama fikriniz varsa kesinlikle tercih etmeniz gereken bir ülke diyebilirim. Huzur ve refahlık çok yüksek.