Merhaba değerli ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Avusturya ev kiraları ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. En çok yaşanmak istenen ülkeler arasında yer alan Avusturya’da ev kiraları her yerde olduğu gibi şehirden şehre değişim gösteriyor. Bunun yanı sıra oda sayısı, şehirde yer aldığı konum gibi birçok etken var. Öyle ki hangi katta olduğu bile kirada etken yaratan bir unsur. Bu yazımızda teker teker tüm Avusturya şehirlerini ele alacağız. Ortalama kiraları, en yüksek ve en düşük kira tutarlarını hem yazılı hem de tablo halinde sizlere sunacağız. Eğer ev kiraları ve asgari ücreti karşılaştırmak isterseniz BURAYA TIKLAYARAK asgari ücreti görüntüleyip ev kiralarıyla kıyaslama yapabilirsiniz.

Avusturya Ev Kiraları 2019

Yazının başında da belirttiğimiz gibi yaşanması en çok istenilen ülkelerden biridir Avusturya. Yaşamın rahat olduğu, insanların huzur içerisinde olduğu her zaman söylenir. Peki Avusturya’da kiralar ne durumda? Gelin bakalım Avusturya Ev Kiraları nasılmış?

Avusturya’da bekarsanız veya öğrenciyseniz tek odalı bir ev sizin için yeterli olacaktır. Tüm şehirlerin ortalamasını alacak olursak şehir merkezlerinde yer alan 1 odalı evlere ortalama olarak 681 € diyebiliriz. Eğer bu ev şehir merkezinin dışında olursa tutar ortalama olarak 539 €’ya düşecektir.

Eğer bekar veya öğrenci değilseniz, ya da böyle olduğunuz halde oda sayısı yüksek olan bir eve çıkmak istiyorsanız 3 odalı evlere yönelebilirsiniz. Avusturya’da 3 odalı şehir merkezinde yer alan evler için ortalama olarak 1.266 € kira istenmektedir. Eğer bu söz konusu evler şehir merkezi dışındaysa 987 € kira isteniyor. Tabi daha düşük ve daha yüksek tutarlara ev bulmak mümkün mü? Elbette. Çünkü bu rakamlar şehirlerin tamamının ortalaması olarak öne çıkıyor.

Avusturya Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Odalı)900 €700 €
En Düşük (1 Odalı)500 € 400 €
En Yüksek (3 Odalı)1.800 €1300 €
En Düşük (3 Odalı)920 €780 €

 

Avusturya Ev Nasıl Kiralanır?

Avusturya ev kiralama konusunda en rahat edebileceğiniz ülkelerden birisi. Ülkeye giriş yaptıktan 1 gün sonra ev tutabilenlerin sayısı bir hayli fazladır. Çünkü ev bulabileceğiniz birçok platform var ve bu platformlarda her isteğe göre ev mevcut.

İlk olarak Avusturya Ev Kiralama Sitesi olarak öne çıkan İmmobilien Scout 24’e bakmalısınız. Bu sitede nasıl bir ev istediğinizi, bütçenizi v.s. yazarak birçok ev bulabilirsiniz. Detaylı aramak isterseniz de Avusturya’nın herhangi bir şehrine göz atabilirsiniz.

Avusturya’da diğer bir ev kiralama yöntemi dünyanın her yerinde olduğu gibi emlakçılardır. Emlakçılara fazla bulaşmanızı tavsiye etmiyoruz. Her zaman ev sahibiyle birebir temas iyidir. Çünkü emlakçılar çok yüksek komisyon oranları sunuyor ve bu durumda sizi sıkıntıya sokabiliyorlar. Elbette normal emlakçılar da vardır. Fakat bulması gerçekten çok zor.

2 yöntemi de beğenmemişseniz, Facebook’da Avusturya Ev Kiralama grupları bulunmakadır. Bu gruplarda günde en az 600 – 700 ev paylaşılıyor. Bu grupları da takip ederek rahatlıkla ev bulabilirsiniz. Zaten çoğu kişi Facebook grupları araıclığıyla ev bulabiliyor.

Avusturya Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avusturya’da elektrik ve su kiraya dahildir. Yani 600 €’luk bir evde oturuyorsunuz. Bu 600 € içerisinde sizin elektrik ve su ödemeniz yer almaktadır. Bunun sınırına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer kullanımınız yasal sınırdan fazla olacaksa, ev kirası hususunda bütçe ayarlamalısınız. Yani ben bu sınırları geçerim tarafındaysanız 50 – 60 € daha uygun evlere bakmanız, ileriye dönük maddi yönden sıkıntı çekmenizin önünü kapatacaktır.

Avusturya’da her yerde olduğu gibi kira değişimi vardır. Yani bölgeden bölgeye kiralar değişebilir. Bu yüzden ihtiyaçlarınızı iyi belirlemelisiniz. Nasıl bir evde oturacağınız, kaç metrekare ihtiyacınız olduğu, ulaşım araçlarını kullanıp kullanmayacağınız, işinize ve okulunuza olan mesafe… Bunların hepsi büyük oranda önem taşımaktadır.

Viyana Ev Kiraları 2019

Viyana, dünya genelinde bilmeyen çok az kişinin olduğu bir şehir olarak öne çıkmaktadır. Bizim tarihimizde de “Viyana Kuşatması” beraberinde bilinçlere işleyen bu söz konusu şehir, Avusturya’da yaşanılabilecek en lüks ve modern şehirlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Genel olarak maddi durumu yüksek bireylerin ve ailelerin tercih ettiği bu şehirde;

Bekar ve öğrenciler için 1 odalı stüdyo dairelere baktığımızda, şehir merkezinde olanlar için ortalama olarak 820 € ücret ön plana çıkıyor. Eğer şehir merkezi dışında da yaşarım diyorsanız 623 € ortalamayla daire bulabilirsiniz. Aileler ve arkadaşlarıyla kalacak öğrenciler için ise 3 odalı daireler öne çıkıyor. Şehir merkezindeki 3 odalı dairenin ortalama kira bedeli 1.612 € olurken, şehir merkezi dışındaki bir dairenin kira bedeli ise 1.155 € olacaktır.

Viyana Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Odalı)1.100  €750 €
En Düşük (1 Odalı)600 € 450 €
En Yüksek (3 Odalı)2.500 €1.500 €
En Düşük (3 Odalı)1.200 €900 €

Graz Ev Kiraları 2019

Graz; Viyana’ya göre çok daha uygun tutarlarla ev tutabileceğiniz bir şehir. Görüntü olarak özellikle akşamları dünyanın en güzel ülkeleri listesine dahil edebileceğimiz Graz tam bir öğrenci yeri. Çok sayıda öğrenci bulunuyor ve genel Avusturya’ya kıyasla fiyatlar çok uygun.

Graz’da şehir merkezindeki 1 odalı stüdyo daire fiyatları 559 € ortalamaya sahiptir. Daha uygun fiyata çok fazla ev bulunmaktadır. Fakat bu söz konusu tutar ortalama rakamdır. Eğer şehir merkezi dışında daire tutmak isterseniz 476 € ücret ödemesi yapmanız gerekecek.

1 oda bana yetmez, küçük kalır tarafındaysanız 3 odalı evlere yönelebilirsiniz. Şehir merkezindeki 3 odalı evlerde 1.043 € ortalama kira bedeli bulunuyor. Eğer ev şehir merkezinde olmazda şehir merkezi dışında olursa tutar direkt olarak ortalama 866 €’ya gerileyecektir.

Graz Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Odalı)700 €600
En Düşük (1 Odalı)466 € 400 €
En Yüksek (3 Odalı)1.400 €1.000 €
En Düşük (3 Odalı)900 €750 €

Linz Ev Kiraları 2019

Linz, Avusturya’nın yine ünlü şehirlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Elit ve modern bir şehir olan Linz’de yaşam diğer şehirlerle hemen hemen aynı. Linz için şehir merkezinde olan 1 odalı daireye verilecek ortalama kira ücreti 638 € olurken, şehir merkezi dışında yer alan bir daireye verilecek ortalama ücret 513 € olacaktır.

Eğer tek odalı dairenin size yetmeyeceğini düşünüyorsanız, 3 odalı daireler bu hususta size yardımcı olacaktır. Linz’de 3 odalı şehir merkezinde bir daire için belirlenen ortalama kira ücreti 1.247 €, şehir merkezi dışındaki bir daire için belirlenen ortalama kira ücreti ise 976 € olmaktadır.

Linz Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Odalı)680 €550 €
En Düşük (1 Odalı)500 € 450 €
En Yüksek (3 Odalı)1.400 €1.000 €
En Düşük (3 Odalı)1.000 €800 €

Salzburg Ev Kiraları 2019

Salzburg Linz ve Gratz’a kıyasla pahalı bir şehirdir. Yine İtalya’nın en ünlü 2.şehri olarak öne çıkmaktadır. Futbol konusunda v.s. dünyada adını sıkça duyurmuştur. Salzburg’da 1 odalı ev için ortalama ödenen şehir merkezindeki daireye yönelik ücret 748 €’dur. Şehir merkezi dışındaki daire için ise ödenen ücret 575 €’dur. Arada uçurum olduğu görmektesiniz. Çünkü Salzburg şehir merkezi çok canlı bir yer.

Eğer 3 odalı daireleri merak ediyorsanız şehir merkezinde bulabileceğiniz 3 odalı bir daire için ödenecek ortalama tutar 1.366 €, şehir merkezi dışında bulabileceğiniz 3 odalı daire için ödenecek ortalama tutar 1.054 € olmaktadır.

Salzburg Ev KiralarıŞehir MerkezindeŞehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Odalı)900 €800 €
En Düşük (1 Odalı)500 € 450 €
En Yüksek (3 Odalı)1.600 €1.500 €
En Düşük (3 Odalı)1.200 €900 €

Avusturya Ev Kiralama Sitesi