İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Avustralya asgari ücretinden bahsedeceğiz. Ne kadar olduğu, çalışma şartlarının ne olduğu hususunda bilgi aktarımında bulunacağız. Yazımızı sonuna kadar okuyarak tüm meraklarınızı giderebilirsiniz.

Avustralya gerek yaşam şartları, gerekse lüks yaşam olarak dünya ülkelerinde ilk sırada geliyor. Ayrıca en yüksek asgari ücrete sahip ülkeler 2019 listemizde de “En yüksek asgari ücreti veren ülke” sınıfında 1.sırada yer alıyor. 

Avustralya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avustralya asgari ücret konusunda yıllardır gündemde yer alıyor. Yine yıllardır ilk sırada olma özelliğini koruyor. Dünyanın en yüksek asgari ücretinin verildiği ülkede dolayısıyla fiyatlarda biraz tuzlu.

Avustralya’da vasıfsız işçi konumunda asgari ücretle çalışan birisi yıllık olarak tam 34.358 dolar maaş alıyor. Buda aylık olarak 2863 $ gibi bir rakama denk geliyor. Yani TL kuruna çevirecek olursak;  Yıllık 164.604 TL, aylık ise 13.716 TL demek.

Bu rakam TL’ye çevirince çok yüksekmiş gibi görünse de Avustralya’da yaşam dolar türünden olduğu için normal karşılanıyor. Öyle ki ev kiraları ortalama olarak 1100 – 1500 $ aralığında.

Avustralya’da yalnızca asgari ücret yoktur. Aynı zamanda bazı durumlarda ek ödemeler yapılır. Bu durumlar ise gece çalışmak, hafta sonu ya da resmi tatilde çalışmak olarak ele alınabilir. Bu durumlardaki birisinin saatlik ücretinde artış yapılmak zorundadır. Yani normal mesaisinden daha yüksek maaş alacaktır.

Avustralya Çalışma Şartları

İlk olarak şundan bahsetmem gerekiyor. Yapılan araştırmalar neticesinde Avustralya’da kalifiye göçmen vizesiyle yaşamaya başlayan bireylerin %95’lik bölümü ilk 6 ay içerisinde bir iş bulup çalışıyorlar.

Haftalık olarak resmi çalışma saati 40 saattir. 40 saatten sonra her saat için ek mesai ücreti ödenir ve bu ücret normal asgari ücretten fazladır. En yüksek maaşlar finans, sigorta ve maden sektörlerinde ödenirken en düşük maaşlar ise turizm, mağazacılık ve yemek içme sektöründe ödenmektedir.

Avustralya’nın en güzel uygulaması ise maaş artışıdır. Vasıf kazandıkça maaşınız çok yüksek derecede artar.

Esnek çalışma saati bulunan Avustralya’da 8 saatlik mesaiyi bazı işyerleri işçinin keyfine bırakmaktadır. Nasıl mı? Mesai başlangıcı ya da bitişi yoktur. Saat kaçta işe gelirseniz 8 saat sonra mesainiz biter. İster 8’de başlayıp 4’de bırakırsınız. İster 10’da başlayıp 6’da bırakırsınız. Bu tamamen sizin tercihinize bağlı olarak değişim göstermektedir.


Bu makalelerimize de göz attınız mı ?