Her yıl yeniden değerlenen gelir vergi dilimleri ile net 1.300 TL olarak belirlenen asgari ücretlerin kesintiden etkilenmemeleri için devlet çalışmalarına devam ediyor.

 

2016 yılı itibari ile asgari ücretlerin net 1300 TL olarak belirleyen hükümet, Ekim’den itibaren vergi diliminden çalışanların etkilenmemesi için hesaplamalara başladı.

 
Vergi dilimi hesabı daha çok çalışanların anlaşmalarını işveren ile brüt maaş olarak belirleyenler için geçerli olacaktır. Bunun sonucunda işverenden net maaş alan ve anlaşmasını bu yönde yapan çalışan, gerçekleşmesi söz konusu olan bu kesintiden etkilenmeden maaşlarını net 1300 TL olarak almaya devam edebilecekler.

 

Hala neticelendirilmemiş olan gelir vergi diliminden brüt olarak anlaşma yapan çalışanların ise etkilenmemeleri için çalışmalara devam eden hükümetin vereceği karar ise merakla beklenmektedir.Bu durumda Ocak ayı itibari ile işverenden maaşlarını net 1300 TL olarak almaya başlayan çalışanlar, yıl sonu Aralık ayına kadar maaşlarını aynı şekilde almaya devam edebilecekler.

 

 

Gelir vergisinin ilk dilimini yüzde 15’lik kısım oluşturmaktadır ve 2016 yılı bu rakam 12 bin 600 lira olarak belirlenmiştir.