Türkiye’de ehliyet alma alanında son iki yılda yapılan yeni düzenlemeler ile artık kolay bir şekilde ehliyet sahibi olunamıyor. Yapılan yenilikler sonucunda ise direksiyon sınavlarındaki başarı ortalaması yüzde 57’ye kadar düştü ve Avrupa Birliği ortalaması ile hemen hemen aynı seviyeye yaklaşmış oldu.

 
Türkiye’de ehliyet alımları ile yapılan düzenlemeden önce başvuruda bulunan yüz kişiden ortalama doksan kişi ehliyet sahibi olabiliyordu. Bu oran artık yüzde 57’lere kadar düşerek, hak eden kişilerin ehliyet sahibi olmasını sağlamaktadır.

 
Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, ehliyet kurslarındaki denetimi artırdıklarını ifade etti ve hem teorikte hem de direksiyon sınavlarında Adana Eskort ehliyet verme oranları yüksek olan illeri incelemeye aldıklarını belirtti.
Ayrıca Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Yelkenci sözlerine; “Böylece sürücü eğitimlerine ilişkin hedeflerin tutturulmasını sağladık. Avrupa Birliği ülkelerinde, ehliyet sınavlarında başarı oranları yüzde 58 civarında. Biz de ise bu oran bazı illerde yüzde 90’ları aşıyordu, yani sınava giren 100 kişiden 90’ı ehliyet alıyordu. Ülke genelinde başarı oranları 2013’te yüzde 72, 2014’te yüzde 63 idi. Bu aslında sınavların tam da gerektiği gibi yapılmadığı anlamına geliyor.” Şeklinde devam etti.