2004 yılı itibarıyla yürürlük kapsamına alınan 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ile beraber trafikte aktif bir şekilde kullanılmakta olan araçların fiziksel özellikleri ve ne amaçla kullanıldığına göre birçok farklı kategoride yetki belgeleri verilmeye başlandı.

Günümüzde taşımacılık işi yaparak hayatınızı devam ettiriyorsanız Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca alacak olduğunuz, kullanım amacınıza uygun bir şekilde düzenlenmiş olan yetki belgesini almak zorundasınız. Bu olmazsa servis yetki belgesi alınmak zorunludur. Eğer bu yetki belgeleri yoksa kesin suretle taşımacılık yapamazsınız.

Taşınan ürünse ürünlerin, taşınan yolcuysa yolcular, hem de trafikteki diğer insanların güvenliği için düzenlenen ve taşımacılık yapanlara verilen bu söz konusu yetki belgesi sadece başvuruda bulunarak belgeye sahip olan firma için geçerlidir. Yetki belgeleri kiralanamaz, birisi bir diğerinin  yetki belgesini kullanamaz. Eğer böyle bir şey söz konusuysa illegal bir olay vardır.

Araç Yetki Belgesi Alma

Yurtiçinde veya uluslararası anlamında yük, insan her ne olursa olsun bir şekilde taşımacılık yapma arzunuz varsa, araç yetki belgesi olmadan böyle bir şey olmasının ihtimali olmayacağını söyleyebiliriz. Sahip olunması gereken ve herhangi bir kontrolde ilk gösterilecekler arasında olan yetki belgesi farklı kategorilerde veriliyor. Ne hususta taşımacılık yaptığınız büyük önem taşıyor. Yetki belgesi almadan önce tüm kategorilere teker teker bakarak belgenizi o şekilde almanız sizin yararınıza olacaktır. Aynı zamanda diğer gerekli başvuru belgelerini de bir araya getirerek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bu belgelerin teker teker iletilmesi gerekmekte.

Araç Yetki Belgesi Yenileme

Yetki belgeleri alındığı tarih itibarıyla 5 yıl süre içerisinde yenilenmesi gerekir. Yetki belgesi geçerlilik tarihinin bitimine 271 ve 540 gün kala yapılan yenilemelerde ücretin %25’i alınmaktadır. Araç yetki belgesi yenileme için imza sirküleri, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, kira kontratı, ortakların tamamının kimlik fotokopileri, kayıtlı sermayelerinin ise en az 20.000 TL olması gerekmektedir. Bu şekilde yenilenme yapılmaktadır.

Araç Yetki Belgesi Sorgulama

Araç yetki belgeleri kurum ve kuruluşlara sınırsız süreyle verilen belgeler olmadığı için ne kadar süreyle kaldığı sorgulanmalıdır. Araç yetki belgelerinden olan K belgesi 5 yıl süre içerisinde yenilenmek zorundadır.

E-Devlet sistemi üzerinden araç yetki belgesi sorgulama işlemi yapabilir, herhangi bir kurum veya kuruluşa gitmek zorunda kalmazsınız. E-Devlet arama bölümüne araç yetki belgesi veya k belgesi yazarak gerekli kategoriye ulaşabilirsiniz.