Zorunlu trafik sigortası için yeni düzenlemeler amaçlayan yeni yasa tasarısı meclise sunulmuştur. Hazine Müsteşarlığı tarafından 1 ay sonra yürürlüğe girecek olan trafik sigortası sorunu ele alındı. Trafik sigortası primleri düşmeyeceğini belirten Hazine Müsteşarlığı buna ek olarak primlerin çok da yüksek olmayacağını belirtti. Araç sahiplerinin içini rahatlatan haber geldi.
Trafik kazalarında her yıl binlerce kişi hayatını kaybetmekle birlikte vefat tazminatı hesaplanmasında mahkeme, sigorta vs. etkenler ile net olarak hesaplanamıyordu. Yeni gelen yasa tasarısında trafik kazalarında yaşanan can kaybı ve vefat tazminatı daha düzenli olarak hesaplanacak.
Bu yasa tasarısına göre mahkeme ve sigorta şirketleri ödenecek miktarı net olarak bilecek. Bu düzenlemelerde hatalı sürücüye ödeme çıkmayacak. Sigortacıların yararına olan bir durumda hatalı sürücü için ödeme yapma gerekmemesidir. Ancak önümüzdeki birkaç yıl boyunca trafik sigortası primlerinde herhangi bir artış yapılması planlanmamıştır.
Bu gelecek olan yasa tasarısı sadece iki üç maddelik olmasına rağmen tamamen çözüm odaklı düzenlemeler yapmayı amaçlıyor. Bu yasa tasarısı Bakanlık ve Meclisten geçtiği halde kanunlaşacak.