Son yıllarda yükselen vergilerle birlikte araba fiyatları da inanılmaz bir şekilde yükselmeye başladı. Bu durum araba almam isteyen vatandaşlarımızı ikinci el araba piyasasına yöneltmeye başlamıştır. Ancak ikinci el araba alırken tatsız şeyler yaşamamak için dikkat etmemiz gereken şeyler oldukça fazladır.

 

Araba’nın satılan kişiye devri sırasında noter ‘de yapılacak sözleşmedeki rakam kaskoda araba için belirlenmiş fiyat değil de araç satımı için anlaşılan ve satış sırasında alınan ücret kadar yazılması gerekmektedir. Eğer ki satış sonrasında elde ettiğiniz paranın miktarı noter sözleşmesinde yazılan miktardan düşük ise mağdur olabilir ve alıcıya para ödeme durumunda kalabilirsiniz.

 

Örnek olarak 10 milyara sattığınız aracın kasko bedeli 15 bin lira noter sözleşmesinde kasko bedelini yazdığınız takdirde alıcının sizi dolandırabileceği bir durum oluşuyor. Alıcı satış sonrasında ben aracı 15 bin liraya aldım ama mağdur oldum mağduriyetimin giderilmesini istiyorum diye dava açabilir. Eğer ki ne kadar ödeme alındığı kanıtlayamazsanız başınız ağrıyabilir. Bu durum sonucunda satıcı ekstra ödeme yapmak zorunda kalabilir.