Her araç sahibinin başına gelebilecek durumlardan biri olan araç çekilmesi, usulsüz park etme, ehliyetsiz yakalanma gibi birçok durumdan dolayı meydana gelebilir. Peki araç çekme cezası var mıdır? Nedir?

Karayolları Trafik Yönetmeliği 6.bölümde bulunan “Durma, Duraklama  ve Park Etme Kuralları” kapsamında herhangi bir usulsüzlük olduğunda uygulanacak her şey açık bir şekilde anlatılmaktadır.

Usulsüz Parktan Dolayı Ceza Yazılan Durumlar

 • “Park Yasak” tabelasının bulunduğu herhangi bir yere aracınızı park ederseniz, aracınız trafik polisi tarafından tespit edilirse, ya da herhangi bir ihbar yapılırsa otoparka çekilir.
 • Geçiş yollarının bulunduğu bölgelerin ön bölümüne ya da üzerine park ederseniz aracınız yine tespit edildiği takdirde otoparka çekilecektir.
 • Yangın durumunda kullanılacak olan muslukların 5er metre önüne veya arkasına farketmez park etmişseniz yine aracınız otoparka çekilecektir.
 • Toplu taşıma araçlarının duraklarına, ya da levha bulunan alanların 15 metre yakınına park ettiğiniz takdirde yine aracınız otoparka çekilecektir.
 • Diğer araçların çıkışını engelleyecek şekilde park edilirse, araç çekilir.
 • Park, bahçe, hastane, otogar gibi alanların giriş ve çıkışlarına park edilen araçlar çekilir. Yine 5 metre kuralı geçerlidir.
 • Yaya geçitlerine park edildiği takdirde çekilir.

Araç Çekme Cezası Nedir?

Aracınız eğer trafik polisi tarafından herhangi bir usulsüzlükten dolayı tespit edilmiş ve otoparka çekilmişse. Sadece ceza uygulanmamakla birlikte aynı zamanda otopark parası da alınmaktadır. Gün başı belirlenen otopark paraları mevcuttur.

Eğer park yasağına uymamışsanız, bundan dolayı aracınız çekilmişse çekici ücreti olarak 90 TL ödeme yaparsınız. Aynı zamanda aracın çekildiği alandan otoparka kadar her kilometrede 5 TL ücret ödenir.

Otopark Ücreti Ne Kadar?

Otopark ücretleri, çekiciyle taşınan aracın cinsine göre farklılık göstermektedir. Bu kapsamda bir motosikletle, kamyonun ücreti aynı değildir.

 • Mopet, mobilet, motosiklet – gün başı 5 TL
 • Otomobil – gün başı 12 TL
 • Kamyonet, minibüs, arazi taşıtı – gün başı 12 TL
 • Kamyon, otobüs, römorklu çekici – gün başı 20 TL

Araç Çekme Sorgulaması Nereden ve Nasıl Yapılır?

Eğer yanlış park etmişseniz, bundan dolayı da aracınız çekildiyse, E- devlet sistemini kullanarak aracınızın hangi otoparkta bulunduğunu görüntüleyebilir ve ona göre işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç çekme sorgulaması için tıkla:

Otoparka Çekilen Aracı Kim Alabilir?

Otoparka çekilen aracı kim alabilir sorusundan önce, otoparka çekilen araçların nasıl çıkarılacağı hususuna değinelim. Otoparka çekilen aracı geri almak için aracın hangi otoparkta olduğunu bulmanız gerekmektedir. Yukarda belirttiğimiz linke tıklayarak aracınızın hangi otoparkta kaldığını görüntüleyebilirsiniz.

Aracın hangi otoparkta olduğunu öğrendiniz, hemen ardından ilgili otoparka gitmelisiniz. Söz konusu alanda bulunan yetkililere aracınızın plakasını söyledikten sonra gerekli ücretleri öğrenip, ödemeyi yapıp aracınızı çıkarabilirsiniz.

Aynı zamanda yanlış parkdan dolayı kesilen ceza olarak ön plana çıkan 108 TL’lik idari para cezasını da 15 gün içerisinde ödemelisiniz.

Otoparka çekilen aracı ruhsat sahibi alabilir.