Sadece araç kredilerinde değil diğer tüm kredilerde de insanlar her zaman en uygun bankayı tercih etmektedir. Pe ki araç kredisi en uygun banka hangisi? Aslında bu konuda en mantıklı yok tüm bankaların sitelerini tek tek gezip hepsini not almak gibi görünüyor. Bu sayede hangi bankanın en uygun krediyi verdiğini tespit edebilirsiniz.

Ancak bankaların web sitelerinde yer alan hesaplama araçları her zaman doğru bilgiler vermemektedir. Bazı bankaların kampanyalı kredi faiz oranları bu hesaplamalara dahil edilemeyebiliyor. Bu durumda siz sadece kredi masraf bilgilerine ve faiz oranlarına ulaşabiliyorsunuz. Hal böyle olunca sizde en uygun finansal kuruluşlara ve bankalara ulaşmakta sıkıntı yaşayabiliyorsunuz.

tasit-kredisi-en-ucuz-banka

En Uygun Taşıt Kredi Veren Banka Hangisidir?

Genel olarak bakıldığında en ucuz taşıt kredilerini büyük bankalar vermektedir. Bankacılık sektöründe adını duyurmayı başaran köklü bankalar her zaman diğer bankalara oranla daha düşük faizli ve uygun taşıt kredileri sunmaktadır.

Bunların başında da Garanti Bankası ve Halkbank gibi köklü bankalar gelmektedir. Bu bankaların en uygun kredi fırsatı sunmalarında müşteri potansiyellerinin genişliği de oldukça etkilidir. Bu sayede en uygun kredi faiz oranlarını önerebiliyorlar. Ancak en düşük faizle taşıt kredisi veren bankalar denildiğinde aklınıza sadece sektörde adı duyulan bankalar gelmemelidir. Çünkü kredi pazarında yeni doğan bankalar ve büyüyen bankalarda birçok kampanya düzenleyerek bu piyasanın bir parçası olma çabasındadırlar.

Bu kredi kampanyalarını rekabetçi, adını duyurmak ve güven sahibi olmak için yapmaktadırlar. Ayrıca bu sayede müşteri potansiyellerini de genişletmeyi amaçlamaktadırlar. Bu durum da doğrudan tüketiciler için büyük faydalar sağlamaktadır.

En Uygun Araç Kredisi İçin Önemli İpuçları

Araç kredi çekmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Öncelikle alacağınız araç çok pahalı bir araç değil de, ortalama 15.000 TL civarında bir araçsa, öncelikle araç kredisi olarak bir arama gerçekleştirmeli ve sonrasında aynın tutar için birde ihtiyaç kredisi araması gerçekleştirmelisiniz. Çünkü ihtiyaç kredilerinde kampanya dönemleri bulunmakta ve bu dönemlerde alacağınız ihtiyaç kredileri taşıt kredilerinden daha uyguna gelebilmektedir.

Elbette bu durum sadece düşük krediler için mümkün olabilmektedir. Çünkü ihtiyaç kredilerinden büyük krediler çekilememektedir. Ancak kredide vade sizin için çok önem arz ediyorsa ufak bir pürüzle karşılaşabilirsiniz. Çünkü BDDK’nın yaptığı bir düzenleme ile ihtiyaç kredilerinde vade en fazla 36 ay olarak sınırlandırılmıştır. Eğer durum böyle olursa, taşıt kredilerinde sunulan 48 aylık vade planı sizin için daha uygun olabilir.

Ancak vade kriteriniz bulunmuyorsa kesinlikle ihtiyaç kredilerinden faydalanmanız gerekiyor. Bu sayede araba kredisi için en uygun banka veya bankaları daha kolay bulabilirsiniz. Ancak taşıt kredilerinin de kendine has avantajları bulunmaktadır. Taşıt kredisi alırken aracın kasko poliçesi ve kredi faiz oranlarında indirim yapılabilmektedir. Kısacası alacağınız arabanın kasko poliçesini kredi aldığınız bankaya düzenlettirmeniz halinde, bankanız size 1 ya da 2 puan daha aşağıdan kredi imkânı sunabilmektedir. Ancak her zaman sizin için en uygunu yakalamaya çalışmalısınız.

Yani bankadan kazanacağınız 1-2 puan bazen size dışarıya oranla zarar niteliğinde olabilir. Bunun için kesin kararınızı vermeden evvel mutlaka eğer varsa sigortacınıza danışmalısınız. Çünkü daha düşük vade sonu maliyetler ve primlerle de karşılamanız mümkün olabilir. Bu durumda ufak bir karşılaştırma yaparak kolayca hangi seçeneğin sizin faydanıza olduğunu tespit edebilir ve ona göre aracınızın kasko poliçesini uygun olan yerden sağlayabilirsiniz. Son olarak taşıt kredisi almak istiyorsanız ve aceleniz yoksa kısa bir süre bankaları ve kampanyaları takip etmeniz size büyük fayda sağlayacaktır. Çünkü bankaların uyguladıkları faiz oranları sürekli değişmektedir.

 

Taşıt Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Oranları 2017;

 • ING Bank 2. El Taşıt Kredisi: %1,04
 • ING Bank Yeni Taşıt Kampanyası: %1,04
 • Halkbank Yeşil Işık Taşıt Kredisi: %1,09
 • Akbank Taşıt Kredisi Fırsatı: %1,09
 • Vakıfbank Sonbahara Özel Taşıt Kredisi Kampanyası: %1,10
 • Halkbank Yeşil Işık Taşıt Kredisi – 2.El Taşıt: %1,10
 • Türkiye İş Bankası 0 KM. Binek – Taşıt Kredisi: %1,10
 • Türkiye İş Bankası 2. El Binek – Taşıt Kredisi: %1,13
 • Vakıfbank 2. El Taşıt Kredisi: %1,13
 • Ziraat Bankası BİZ Ürün Paketi Taşıt Kredisi: %1,13
 • DenizBank Taşıt Kredisi: %1,22 
 • Fibabanka Taşıt Kredisi (0 KM): %1,25
 • Yapı Kredi Taşıt Kredisi: %1,27
 • ABank Taşıt Kredisi: %1,28
 • Garanti Bankası 0 KM Taşıt Kredisi: %1,29
 • Yapı Kredi 2. El Taşıt Kredisi: %1,29
 • Garanti Bankası 1 – 5 Yaş Araçlar için 2. El Taşıt Kredisi: %1,32
 • Garanti Bankası 6 -10 Yaş Araçlar için 2. El Taşıt Kredisi: %1,32
 • Fibabanka Taşıt Kredisi (2. EL): %1,35
 • HSBC Taşıt Kredisi: %1,44

 

Taşıt Kredisi Çekersem Ne Kadar Öderim?

Örnek olarak bir hesaplama yapalım. Faiz oranı %1,35 olan bir bankadan 36 ay (3 yıl) vade ile 30.000 TL kredi çektiğimizde aylık ödememiz 1.106 TL oluyor ve toplam geri ödeme 39.979 TL oluyor.

Yani 1,35 faiz oranıyla 30bin liraya 3 yılda 10bin lira faiz ödeniyor.

 

Konu İçi  Başlıklar;