Taşıtlar kuşkusuz hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Bankalarda müşterilerine araba alabilmeleri için taşıt kredisi adı altında kredi vermektedir. Ancak bu kredileri tüm müşterine vermezler. Bunun nedeni müşterinin gerekli koşullara sahip olmamasıdır. Aslında diğer tüm kredilerde de durum aynıdır. Birçok insan araba almak istiyorum ama kredi çekemiyorum problemi ile karşı karşıyadır. Şimdi sizlere bunun olası nedenleri hakkında önemli bilgiler sunacağız.

Taşıt kredileri iki farklı şekilde verilmektedir. Bunlardan biri sıfır taşıt kredisi, diğeri ise ikinci el taşıt kredisidir. Bu iki kredi şekli birbirinden farklıdır. Çünkü bankalar sıfır taşıt kredisi için başvuran müşterilerine daha fazla kolaylık sağlamaktadır. Yani eğer sıfır taşıt alıyorsanız ve bunun için kredi başvurusunda bulunuyorsanız şansınız daha yüksek. Ancak ikinci el taşıtlar durum aynı değildir. Bankalar ikinci el taşıt kredilerinde taşıtın yaşına ve taşıtı almak için taşıt kredisi başvurusunda bulunan müşterisinin kredi notuna bakmaktadır. Bankalar genellikle kredi verdikleri müşterisinin yeni alacağı arabanın ruhsatını rehin aldıkları için kredi konusunda sıkıntı çıkarmazlar. Ancak bazen de kredi başvurularını onaylamazlar. Peki bankalar neden taşıt kredisini onaylamaz?

Taşıt Kredileri Neden Onaylanmaz?

Öncelikle unutmamak gerekiyor ki bankalar durduk yere kredileri reddetmez. Taşıt kredilerinde de aynı şekilde altında bir sorun olmadıkça verilmektedir. Taşıt kredilerinin verilmemesinin en büyük nedenlerinden biri de taşıt kredisi başvurusunda bulunan müşterinin kredi notu ortalamasının düşük olmasıdır. Müşterinin kredi notu ortalamasının düşük olması durumunda bankanın kredi verme ihtimali neredeyse hiç yoktur. Ancak kredinizin reddedilmesinin tek nedeni kredi notunun düşük olması değildir. Bazı durumlarda kredi notunuz ortalamanın çok üstünde bile olsa bankalar size taşıt kredisi vermeyebilir. İşte bu noktada insanlar taşıt almak istiyorum ama kredi çekemiyorum demektedir.

Kredi notunun yüksek olması halinde kredi alamamanın birden fazla nedeni olabilir. Bunlardan biride başvuruyu yapan müşterinin belgelenebilir aylık kazancının ödemesi gereken kredi taksitlerinin yarısından daha az olmasıdır. Şimdi bu durumu kısa bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki taşıt kredisi almak istiyorsunuz ve aylık belgelenebilir geliriniz 2 bin TL ve kredi planında aylık 1100 TL ödemek istiyorsunuz. Böyle bir ödeme planına bankalar onay vermemektedir. Çünkü 2 bin TL geliriniz varsa aylık ödeyeceğiniz kredi taksiti 1000 TL’yi geçemez. Kredi notu ortalamanız kaç olursa olsun böyle bir durumda kredi almanız mümkün değildir.

Bunun dışında eğer ikinci el taşıt kredisi almak istiyorsanız işiniz biraz daha zor. İkinci el taşıt kredisinde kredi notu puanınız ve ödeme planınız uyumlu olsa bile bazı durumlarda kredi verilmemektedir. Çünkü 2. El taşıtlarda bankalar farklı kriterleri de göz önünde bulundurmaktadır. Bunlardan biride aracın yaşıdır. Eğer yaş sınırı aşılmışsa tüm koşullar yerine getirilse daha hiçbir banka taşıt kredi vermeyecektir.

araba-almak-istiyorum-ama-kredi-cekemiyorum

Eğer araç alacam ama banka kredi vermedi diyorsanız bunun nedeni aracın yaşı olabilir. Araçların yaş sınırları bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında neredeyse tüm bankalarda yaş sınırı 5 yıldır. Sadece garanti bankası diğer bankalara oranla daha fazla yaş sınırı koymaktadır ve 10 yıllık araçlara bile kredi vermektedir. Eğer taşıt kredisi çekmek istiyorsanız ve bu taşıt 2. El bir taşıtsa, başvurduğunuz bankanın onay vermemesi canınızı sıkmasın. Farklı bankalardan başvuru yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

Ayrıca aracınızın yaşı 10 yıl ise unutmamalısınız ki bu konuda tek alternatifiniz garanti bankasıdır. Ancak sıfır araç için taşıt kredisi çekmek istiyorsanız ve bir banka tarafından ret edilirseniz, farklı bankalarda şansınızı denemenize gerek yoktur. Çünkü sıfır araçlarda tek bakılan kriter kredi notu ortalamasıdır. Kredi notu ortalamanız tüm bankalarda aynı olacağından hiçbir banka size kredi imkânı sağlamayacaktır. Ayrıca kara listeye düşmüşseniz yine aynı şekilde taşıt kredisi veya diğer kredi türlerinden faydalanamazsınız.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Eğer taşıt kredisi, kredi notunuzdan dolayı onaylanmıyorsa bu durumda yapmanız gereken şey kesinlikle kredi notunu yükseltmeye yönelik hareketlerdir. Peki nedir bu hareketler? Öncelikle eğer mevcut borcunuz varsa bu borcun ödemelerini geciktirmeden zamanında yapmalı, eğer önceden geciktirdiyseniz faiziyle birlikte ödemelisiniz.

Ardından yapmanız gereken şey çok basit. Bir kredi kartı almalısınız ama bu kredi kartının limitinin çok düşük olmasına özen gösterin. Ardından aldığınız bu kredi kartıyla ihtiyaçlarınız ölçeğinde azar azar harcama yapın. Örnek ekmekleri, çayı, şekeri kredi kartıyla alın ve bu ürünlere vereceğiniz nakit parayı ekstre geldiğinde kredi kartını verin. Bu şekilde düzenli ödeme yaparak banka nezdinde iyi bir müşteri konumuna yükseleceksinizdir.

Ayrıca krediyle sabit kalmayın. Eğer taşıt ihtiyacınız acilse bu durumda yapmanız gereken şey sadece kredi çekmekten ibaret değildir. Senetle araba alabilirsiniz, ya da eşten dosttan borç bulabilirsiniz. Eğer kredi çekemiyorsanız ve ret alıyorsanız, kredi notunuzdan kaynaklıysa eğer sorun bu durumda yükseltmeden tekrar başvuru yapmayın. Çünkü sık başvuru yapıp ret yanıtı almak da yine kredi notu düşüren unsurlardan biridir.

>> Hızlı kredi notu nasıl yükseltilir? Hızlı kredi notu yükseltmek için yapılması gerekenler

Bu yazılarımıza da bakarak bilgi edinebilirsiniz;

>> Senetle Araba Alınır mı? Senetle Araba Nasıl Alınır?

Konu ile ilgili başlıklar;