İyi günler sevgili okurlar. Bankayla ilgili veya herhangi bir işlem yaparken karşınıza bazen annenizin veya babanızın doğum tarihiyle ilgili sorular çıkabilir. Bu durumda ne yapacaksanız? Doğum tarihlerini nasıl öğreneceksiniz?

Anne ve babanın doğum tarihlerini öğrenmek için birçok yol bulunmaktadır.. Direkt olarak annenize veya babanıza sorma şansınız yoksa, bu durumda E-devlet üzerinden ya da Nüfus dairesi üzerinden anne ve babanızın doğum tarihine hatta evlilik tarihlerine kadar ulaşabilirsiniz.  Biz bu yazımızda sizi nüfus dairesine kadar yormamak için E-Devlet üzerinden anne ve baba doğum tarihi öğrenmenin tüm adımlarını paylaştık. Buyrun bakın…

E-Devlet Anne Baba Doğum Tarihi Öğrenme

E-Devlet şifrenizle e-devlet istemine giriş yapınız.

Telefondan girenler için;

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra anne baba doğum tarihini öğrenmek istiyorsanız sol bölümde yer alan alt alta 3 çizgiye tıklayın.

Ardından gelen menüde Hizmetler sekmesinden kamu hizmetlerine giriş yapın.

Kamu hizmetlerinden ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne giriş yapın. Burada yer alan Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulamaya girin. 

Sağ altta yer alan + simgesine tıklayın, onay kutucuğunu işaretleyin ve tamama basın. Gelen ekrandaki Adınız ve soyadınızın yazılı olduğu yere tıklayın. 

Ardından Nüfus Kayıt Örneği Tipi Seçiniz yazısına tıklayarak “Nüfus Aile” seçin. Eski eş listele ve vukuatlı belgeyi de dilediğiniz gibi seçtikten sonra belgenin neden verileceğini seçiniz bölümüne kişi talebi yazınız. Ardından barkodlu belge oluştur diyin. Nüfus kayıt örneğiniz oluşturulacaktır. 

Buradan anne ve babanızın doğum tarihlerini, T.C. kimlik numaralarını, evlilik tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Bilgisayardan Girenler İçin;

E-Devlet sistemine giriş yapın.

Link – https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

Karşınıza gelen ekranda yer alan “KURUMLAR” yazısına tıklayınız. 

Ardından açılan sekmede Harflerden “N” harfine tıklayarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne giriş yapın.

Karşınıza Hizmetler çıkacaktır. Buradan “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” Giriş yapın.  Kabul Edin ve ardından açılan pencerede aşağıdaki fotoğrafta gösterdiklerimizi yapın.

Nüfus Kayıt Örneğiniz Oluşturulacaktır. Buradan Ana ve baba doğum tarihlerine bakabilirsiniz.