İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Andorra Asgari ücreti ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. Andorra asgari ücretinin maalesef 2019 verisine ulaşamıyoruz. Bu yüzden geçmiş dönemlerdeki asgari ücretinden bahsedeceğiz. Zaten asgari ücret çok yüksek rakamlarla artış göstermediği için 100 € falan fark edebilir.

Andorra, çok küçük bir ülke olarak öne çıkıyor. Toplam nüfusu 85.000 olan Andorra Türkiye’den vize istemiyor. İspanya ile Fransa arasında yer alan Andorra ne yazık ki Asgari ücreti en yüksek olan ülkeler listemizde yer almıyor. Listeyi görüntülemek için linke tıklayabilirsiniz.

85.000 nüfusu olan Andorra her yıl 10.000.000’a yakın turist misafir ediyor. Bundan dolayı geliri çok yüksek. Kişi sayısıda az olduğu için kişi başına düşen milli gelirde oldukça fazla.

Andorra Asgari Ücreti Ne Kadar?

Andorra’da en son asgari ücret verisi 2012 yılında açıklanmış. Herhangi bir yerli veya yabancı kaynakta resmi bir bilgi bulamadığımız için 2012 yılının verisini paylaşıyoruz. Asgari ücret değişmemişte olabilir. Değişse bile 50 – 100 € oynayacaktır. Resmi para birimi € olan Andorra’da asgari ücret BRÜT olarak 2.467 € olarak belirlenmiş. Net olarak insanların eline geçen para ise 1.919 € oluyor.

Andorra Çalışma Şartları

İşsizlik oranı %0. Bu oranla birlikte dünya birincisi olan Andorra’da çalışmayan, iş bulamayan kimse yok. Çünkü nufüs çok az. Çalışma saati 40 saattir. 40 saati 1 saat geçse ek mesai ücreti ödenir. Çalışanlar mutludur ve çalışma hayatında insan gücü çok fazla kullanılmaz.

Hem nüfus hem de yüzeysel olarak çok küçük bir ülke olan Andorra’da çalışan kesim hayatından memnun.

Andorra Fiyatlar

Sıkı durun duyduklarınıza şaşıracaksınız. Ballantines markalı 100’lük viski 8.75 €. Patatesin kilosu 0.89 €, 410 gram ekmek 2 €, 115 gram Yoğurt 1.09 €, 1 Litre Zeytinyağı – 2.39 € gibi fiyatlar gidiyor. Yani yaşam çok ucuz ve insanlar aldıkları asgari ücretle çok refah bir yaşam yaşayabiliyorlar.

Yıllara Göre Andorra Asgari Ücreti

Yıllara göre Andorra asgari ücreti ile ilgili bilgi maalesef veremiyoruz. Çünkü resmi olarak herhangi bir tutar belirtilmemiş. Elimizde olan tek resmi veri 2012  yılı asgari ücreti. Artmış mı, azalmış mı v.s. bunların hiçbiri herhangi bir yabancı kaynak veya yerli kaynakta bulunmuyor.