Altın, çok uzun yıllardan beri en güvenilir yatırım kaynaklarından biridir. Atalardan kalan altına yatırım yapma geleneği, günümüzde hala devam etmektedir. Birçok banka altın hesabı sayesinde müşterilerine destek vermektedir. Bazı bireyler ise yastık altı diye tabir edilen sarraftan altın alıp evinde saklamaktadır. Yani birikim yapan her kişi bir şekilde altın yatırımına başvurmaktadır. Peki altın fiyatları neye göre değişir? Altın fiyatlarının değişiminde etkili olan ne? Neden artar, neden yükselir? İşte detaylar…

Altın Fiyatları Nasıl Değişir?

Altın fiyatları çok hızlı bir şekilde değişebilir. Bu değişimin birçok sebebi bulunmaktadır. Biz sizlere sunduğumuz altın fiyatları neye göre değişir? Yazımızda temel konulardan bahsedeceğiz. Bu bahsettiklerimizde herhangi bir oynama olursa altın fiyatlarına direkt olarak yansımaktadır. Peki nedir bu temel unsurlar? Altın fiyatları nasıl değişir?

Altın Fiyatları Neye Göre Değişir?

Altın fiyatlarının değişmesinde etkisini gösteren faktörleri 3 farklı başlıkta ele alacağız. İşte altın fiyatlarının neye göre değiştiğine dair başlıklar…

  • Arz ve Talep Dengesizliği

Altın piyasasında yükseliş ve artıştaki en temel sebep kesinlikle arz ve talep dengesizliği olmaktadır. Piyasa genelinde herhangi bir güven sorunu meydana geldiğinde altın, en güvenilen yatırım aracı olarak görülür ve her şey altın üzerinde biriktirilir. Bazı dönemlerde ise altın güvenilir yatırım aracı olmaktan çıkar, birçok kişi farklı yatırımlara döner. Herkes altına yatırım yaptığında altının değeri düşer, farklı yatırım araçlarına yöneldiğinde ise altının fiyatı artar.

  • Küresel Enflasyon

Altın piyasasında meydana gelen değişimin bir diğer sebebi ise küresel enflasyondur. Ürün ve hizmet fiyatlarında görülmekte olan genel artış direkt olarak küresel enflasyon olarak bilinmektedir. Enflasyon bir alanda ne kadar yükselirse, o alanda o kadar alım gücü düşer. Küresel enflasyon ne kadar artarsa, altının fiyatı da doğal olarak o yönde artış gösterecektir. Birebir bağlı bir şekilde hareket etmektedir. %0.01’lik oynama bile direkt etkisini gösterir.

  • Jeopolitik Riskler

En güvenilir yatırım araçları arasında yer alan altın, piyasada güvensizlik oluştuğu takdirde en çok başvurulan yatırım aracı olmaktadır. Dövizlere güvenin olmadığı dönemlerde altının çok daha önemli bir yatırım aracı olduğunu görüyoruz. Eğer güven olmayan ortamlarda yatırıma başvurursanız, bilin ki altın fiyatında artış meydana gelecektir.