Almanya Asgari Ücreti 2019

Almanya Asgari Ücreti 2019

İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere Almanya Asgari ücretinden bahsedeceğiz. Dolar ve euro kurlarının çok yüksek seviyelerde olmasından ve her geçen gün biraz daha yükselmesinden dolayı diğer ülkelerde asgari ücret rakamlarının ne kadar olduğu büyük merak konusu olmuş durumda.

Bu yazımızdaki asgari ücreti hakkında bilgi vereceğimiz ülke: Almanya. Almanya ve yine diğer büyük dünya ülkeleriyle ülkemizi kıyasladığımızda kurların çok yüksek olması sebebiyle asgari ücretimiz bir hayli düşük. Fakat bu düşüklüğün rakamsal olduğunu söyleyebiliriz.

Yaşam kalitesi açısından yine diğer ülkelerden çok eksiğimiz yok. Almanya, Hollanda, İrlanda gibi asgari ücretin yüksek olduğu ülkelerde ev kiraları, yaşam masrafları bu asgari ücret ölçeğinde belirleniyor ve harcamalar Euro, dolar cinsinden yapılıyor. Ülkemizde ise harcamalar TL cinsinden yapıldığı için, Euro’yu veya Dolar’ı TL’ye çevirerek karşılaştırma yapmak mantıklı değil .

Gelin bakalım Almanya asgari ücreti ne kadarmış.

Almanya Asgari Ücreti Ne Kadar? 2019

Almanya’da uygulanan asgari ücret dünya asgari ücretler sıralamasının 8.sırasında boy gösteriyor. İlk sırada Avustralya 2. sırada Lüksemburg’un olduğu asgari ücret sıralamasının tamamını görmek için Asgari Ücreti En Fazla Olan Ülke 2019 adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Almanya’da 2019 yılında uygulanan asgari ücret miktarı 1.498 € olarak belirlenmiş durumda. Yıllar ilerledikçe Türkiye gibi asgari ücrette enflasyona bağlı olarak artış gerçekleştiren Almanya, gurbetçi nüfusunun çoğunluğunu Türklerden alıyor.

Almanya’da işsizlik oranı çok düşük. %5 seviyesindeki işsizlikle birlikte Almanya’da yer alan vatandaşların %95’i bir iş sahibi. Çalışmak isteyenler çok rahat bir şekilde dolgun bir maaşla iş bulabiliyor.

Aynı zamanda Almanya’da asgari ücret birazda gösteriş gibi diyebiliriz. Çünkü çoğu işyeri asgari ücretin kat ve kat fazlasını veriyor. Buda yine Alman vatandaşları ve gurbetçilerin rahat yaşamasını sağlıyor.

Yıllara Göre Almanya Asgari Ücreti

Yıllar bazında Almanya asgari ücretini ele aldığımızda “woow” diyebileceğimiz bir yükseliş söz konusu değil. Fakat Türkiye’de €’nun çok yüksek seviyelere tırmanmasından dolayı geçmiş yıllara nazaran TL karşısındaki değer “woow” denilebilecek düzeyde.

Yıl Aylık TL Cinsinden
2015 1.440 € 4075,2 TL
2016 1.440 € 4579,2 TL
2017 1.498 € 5557,58 TL
2018 1.498 € 8358,84 TL

Yıllara göre Almanya asgari ücret dağılımı bu şekilde. 2 yılda bir artış gösteren Almanya asgari ücretinin ilk halinden son haline sadece 58€ artış olmasına rağmen. TL cinsinden hemen hemen 2.5 kat artış söz konusu. 4075,2 TL olan Almanya Asgari ücreti 3 yılda TL cinsinden 8.358 TL olmuş. Bu Almanya’dan kaynaklanan bir sorun değil tamamen Ülke ekonomimizle alakalı bir durum.


Bu makalelerimize de göz attınız mı ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Almanya bitmiş dedi ki:

    Asgari ücreti en fazla ülke sıralamasına baktımda Almanya baya gerideymiş hacı 😀 aDI ÇIkmış almanyanın ileri diye. ALmanya’dan önce düşünece çoook ülke var. Of şu AVusturalyaya baksana bi ya. Ulan dedelerimizin zamanında bizden korkanlar şimdi 500 km hızla geçti gidiyorya yanarım yanarım ona yanarım kardşe

  2. mustafa dedi ki:

    Keşke kendi yorumlarını eklemeseydin, zaten aklın kısıtlı yorumların da haliyle öyle olacaktır.
    Yapacağın iyi hizmet direk bilgi vermek olabilirdi?
    Herşeye yıllarca bahane bulmak ile, vakit harcayan bizler, bir akıl bile ortaya koyamayip sadece somurulduk. Bu hem kendi kendimiz hemde harici uyaniklar ile. Vee bu devam ediyor olmasi sebebiyle boylesi bir teknoloji sayesinde sadece doğru bilgiler verilmelidir, kişisel yorumların senin fikrin “doğru olduğu anlamına gelmez “

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.