Aile hekimi değiştirmek, bazı durumlar sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Bu durumların en başında aile hekiminden memnun olmamak gelmektedir.

Aile hekimi sistemi şuan tüm Türkiye’de uygulanıyor. Çok yaygın olan bu sisteme hala geçiş yapmayan vatandaşların var olduğunu söyleyebiliriz. İlk defa aile hekimine kayıt yaptıracak kişilerle, aile hekimini değiştirecek kişilerin yapacağı işlemler neredeyse aynıdır. Aile hekimini değiştirmek için genelde 2 sebep ön plana çıkmaktadır. Ya aile hekiminden memnun olunmamaktadır, ya da adresten dolayı değişim istenmektedir.

Aile Hekimimi Değiştirmek İstiyorum

Google’da en çok aratılan konulardan birisi bu. Aile hekimimi değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım. Aile hekiminizden memnun değilseniz değiştirme şansınız vardır. Herhangi bir memnuniyetsizlikte eğer en az 3 aylık kaydınız varsa değişim işlemi hem İnternet hem de Aile Sağlığı Merkezi üzerinde yapılabilir.

Aile Hekimi Değiştirme

Aile hekimi uygulaması, ikametinize göre en yakın Aile Sağlık Merkezi’nde yer alan doktora yönlendirmenizle gerçekleştirilir. Eğer herhangi bir memnuniyetsizlik olduysa vatandaşların aile hekimi değiştirme hakkı bulunmaktadır. Yani kaydınız bir aile hekimine yapıldı diye, sonsuza kadar o hekime muayene olma gibi bir durum söz konusu değildir.

Eğer aile hekimizden memnun değilseniz, bir dilekçe vererek bu memnuniyetsizliğinizin sebebini de ekleyerek değişiklik talep edebilirsiniz. Değişiklik talebinde tek bir şart aranmaktadır. Oda aile hekiminiz üzerinde 3 aylık kaydınız olmasıdır. Eğer 3 aylık kayıt yoksa, değişim talep edemezsiniz.

Bunun sebebi de memnun olmama durumunun meydana gelebilmesi için belirli zamanın geçmesi ve birkaç kez muayene olunmadan memnun olup olunmayacağının anlaşılmaması düşüncesidir.

3 ay boyunca bir aile hekimine bağlı kaldıktan hemen sonra, aile hekiminizi değiştirmek için herhangi bir Aile Sağlığı Merkezi’ne (kendi merkeziniz olursa daha iyi olur, çünkü farklı bir ASM’ye verdiğinizde tekrar bu sizin ASM’nize gönderilecektir) başvuru yapmanız gerekiyor. Aile hekiminizi değiştirmek istediğinize dair dilekçenizi ASM’ye bırakmalısınız. Talebiniz sıraya alınacak ve işleminiz diğer ayın başında sonuçlandırılacaktır.

Aile Hekimi Değiştirme Formu

Aile Hekimi değiştirme formu, aile hekimi değiştirme dilekçesiyle aynıdır. Bu form size ASM’den verilmektedir. Yani sizin evde kendinizin yazmasına gerek yok. Herhangi bir Aile Sağlığı Merkezi’nden formu alabilirsiniz. Verilen formu eksiksiz bir şekilde doldurup, aldığınız ASM’ye geri teslim etmelisiniz.

Aile Hekimi Değiştirme Dilekçesi

Verilen söz konusu Aile hekimi değiştirme dilekçesi 3 farklı örnekten oluşmaktadır. Yazmış olduğunuz dilekçenin bir örneği aile hekimine, diğer örneği Toplum Sağlık Merkezi’ne, 3.örnek ise ilgili olan kişiye verilmektedir.

Toplum Sağlık Merkezler’ine ulaşan dilekçeler ayın 20’sine kadar toplanmaktadır. Hekim onayı alındıktan sonra ise İl Sağlık Müdürlüğü’ne bu dilekçeler 5 gün içerisinde ulaştırılır. Yani dilekçeyi sunduğunuzda sunduğunuz aydan sonraki ayın başında talebiniz onaylanır. Tabi ayın 20’sini geçmemişse, eğer geçmişse 2.ayın başında talebiniz gerçekleştirilir.

Aile Hekimimi İnternetten Değiştirebilir miyim?

Aile hekimini internet üzerinden değiştirebilirsiniz. Bunun için E-Nabız sistemi kurulmuştur. Sisteme erişim yaparak sadece aile hekiminizin değişimi değil, birçok hizmeti görebilirsiniz. Aldığınız reçeteler, konulan teşhisler v.s. her şey sistemde yer almaktadır. Gelin bakalım İnternetten nasıl aile hekimi değiştirilmektedir?

Aile Hekimi Değiştirme E-Devlet

Aile Sağlığı Merkezi’ne gitmeden İnternet üzerinden de Aile hekimi değiştirme işlemi yapabilirsiniz. Eğer aile hekiminizden memnun değilseniz bunun için E-Devlet ve E-Nabız sistemleri kullanılabilmektedir. E-Devlet ile aile hekimi değiştirmek istiyorsanız bu durumda yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladık.

  1. E-Nabız sistemine giriş yapmalısınız. (Giriş Yapmak İçin Tıklayınız)
  2. Siteye giriş yaptıktan hemen sonra yan bölümde yer alan E-Devlet Üzerinden Giriş Yap’a tıklayınız. 
  3. Eğer E-Devlet aracılığıyla daha önce oluşturduğunuz E-Nabız kaydınız yoksa bu alanda E-Devlet ile kaydolun’a tıklayıp, kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
  4. Ardından sisteme giriş yaptınız. Zaten direkt olarak anasayfada aile hekiminiz çıkacaktır. 
  5. Aile hekiminin isminin yer aldığı kategorinin hemen içerisinde Aile Hekimi Değiştir” yazısına tıklayacaksınız. 
  6. Bu alandan değişiklik yapabilirsiniz.

Aile Hekimi Değiştirme Şartları

Aile hekimi değiştirmek için birkaç şart bulunmaktadır. Bunlar hem siz tarafından karşılanacak şartlar, hem de hekim tarafından. Peki nedir bunlar?

  • Hekim üzerinde kayıtlı olan hasta sayısı en fazla 4.000 olabilir. Eğer hekimin üzerinde 4.000’den fazla kayıtlı hasta varsa kesinlikle geçiş izni verilmez.
  • Her 3 ayda bir kez aile hekimi değiştirme şansınız bulunmaktadır. 3 ay geçmeden değişim yapılamaz. Eğer daha önce hiç değiştirmediyseniz, hekiminizde en az 3 aylık kaydınızın bulunması gerekir.
  • Geçiş tarihleri her ayın 5’inde başlar ve 21’ine kadar devam eder. Eğer bu günler arasında  değişim talep etmişseniz talep ettiğiniz günün gecesi saat 23.59’da değişim işleminiz onaylanır. Eğer 5 – 21 arasında talep etmemiş, 22 – 4 arasında talep etmişseniz, ayın 5’inden önce sonuç almaz.
  • Aile hekimi listesinde 3.500 altı hastası olan hekimler yeşil renkte, 3-500 ila 4.000 arası hastası olan hekimler sarı renkte, 4.000’in üzerinde olan hekimler kırmızı renkte gösterilmektedir. Buna göre seçim yapabilirsiniz.

Başka bir işlem gerektirmez. Bunları uygulayarak değişim talebinizi sonuçlandırabilirsiniz.