3. Havalimanın temelleri atıldı ve yapımı son gaz devam etmektedir. İlk etabın planlanan bitiş tarihi ise 26 Şubat 2018 olarak belirlendi. Toplamda 6 milyar Euro tutarında olan bu yatırımın yüzde 25’lik bölümü tamamlandı ve inşaatın yüzde 15’i bitmiş durumda.

İstanbul Grand Airport (İGA) Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkan Nihat Özdemir’den aldığımız bilgiye göre; havalimanının 90 milyon yolcu kapasiteli ve üç adet kuzey-güney pistini kapsayan birinci etap yatırımları için ayrılan 6 milyar Euro’luk bütçenin yüzde 25’ine karşılık gelen 1 milyar 250 milyon Euro’luk bölümünün kasım sonu itibarıyla harcandığını söyledi.

Özdemir, ihaleye girerken 5 ortak (Cengiz-Mapa-Limak- Kolin-Kalyon) olarak 3 defa helikoptere bindiklerini belirterek sahayı karadan ve havadan defalarca patronlar ve teknik elemanlarla incelediklerini anımsattı.

Konuşmasında “Zemin beklediğimizden zor çıktı” diyen Nihat Özdemir, “Bunu itiraf edebiliriz. Biz başta bütün balçığı kaldıracağımızı düşünmemiştik. Yük taşımayan, sıkışmayan bozuk malzemenin bu kadar çok olduğunu tahmin etmemiştik. Ancak çalışma temposunu artırarak bunları ortadan kaldırdık. Şu anda maliyet hesaplarımızın içinde kalarak yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.