Türk Hava Yollarının yeni pilot adaylarına uygulanan uluslararası psikolojik test İstanbul Üniversitesi (İÜ) ve Türk Hava Yolları arasında imzalanan anlaşma ile birlikte artık testin İstanbul Üniversitesinde olması kararlaştırılmıştır. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ile Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil tarafından imzaladı.

 

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bu iş birliği kendi içinde katma değer üreten bir iş birliği olacak. Ülkemizi 2023 ve sonrası hedeflerine daha güvenle taşıyacak ve uygulamalara beraberinde getirecek olan bir protokoldür” diye konuştu.

 

Şu an 800’ü yabancı olmak üzere 5 bine yakın pilotlarının olduğuna dikkati çeken Temel Kotil, Türk Hava Yollarının şu an 302 uçağı var, son siparişlerimizle birlikte 500 uçağa ulaşacağız. Bu rakamla bile en az 4 bin pilot yetiştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.
Mahmut Ak ise anlaşma ile ilgili “Üniversitemizin tecrübesini uygulamayla daha da bütünleştirerek ülke hizmetine uluslararası arenada yarışabilir bir hizmet katmak istiyoruz. Dünyada emsalleriyle yarışan pilotları şu an görüyor gibiyiz” diye konuştu.