Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vergi yapılandırmasına yönelik olan yasayı bu yılda onayladı. Milyonlarca vatandaşın vergiye yönelik para cezaları, sigorta primleri ve sosyal destek primi aynı zamanda bunlara uygulanan faizler yapılandırılacak. Yapılandırma sonucunda ise faizler tamamen silinecek. Peki vergi yapılandırması kimleri kapsamı dahiline alıyor? Başvuru ne zamana kadar yapılabilecek

2018 Vergi Yapılandırmasına Dahil Olan Cezalar

  • Motorlu taşıtların vergi borçları
  • Trafik cezaları ve diğer idari tüm para cezaları
  • Beyanı yapılmayan kazançlar
  • Vergi aslına ilişkin yapılan usulsüzlükler.

2018 Yılı Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Trafik cezalarından gümrük vergilerine kadar her türlü vergi borcu yapılandırma dahiline alınacak. Borçlar 6,12,18 ay vadelere bölünecek, yeniden düzenlenecek ve vatandaşlara bu kapsamda ödeme kolaylığı sağlanacak. Mevcut durumda yer almakta olan borçların taksitler şeklinde ödenmesi ve faizlerin tamamen ortadan kaldırılması da vergi borcu yapılandırması dahilinde yer alıyor.

GİB internet sitesinin hemen anasayfasında yer alan borç yapılandırma linkine tıklayarak yapılandırmaya ilişkin borcunuza başvuru yapabilirsiniz. Çok kısa süre içerisinde size yapılandırma onayı alıp almadığı gönderilecek ve onay aldıysa ödeme planıda sağlanacaktır.

İnternet yerine direkt olarak vergi dairesine giderek de borcunuzu yapılandırabilir, ödeme planı oluşturup taksitlere bölebilirsiniz. Yazdığınız dilekçenin teslimin ardından onay alıp almadığını birkaç gün içerisinde öğrenebilirsiniz.

Vergi Borcu Yapılandırması Nedir?

Vergi borcu yapılandırması yani tekrardan düzenlemesi nedir? Örnek vermek istiyorum. Ehliyetsiz yakalandınız ve 3500 TL ceza yediniz, bu cezayıda belirli bir süre ödemediniz ve her ay faiz uygulandı. Yapılandırma sayesinde ne kadar faiz uygulanırsa uygulansın önemi yok. Cezanızın faizi siliniyor ve ceza 2 ayda bir ödemeli taksite bölünüyor. Bu çerçeve dahilinde her 2 ayda ödeme yapıyor ve ödeme kolaylığını elde ediyorsunuz.