Taşıt kredilerinde uygulanmakta olan faiz oranları, bankalar ve devlet tarafından ortak bir şekilde belirlenmekte. Devlet kontrolüyle birlikte onay alan faiz oranları, bankaların tekelinde olan bir durum değildir.

Bu bakımdan her yıl sonunda, yeni yılda faiz oranlarının düşüp düşmeyeceği ülke genelinde merak konusu olarak ön plana çıkar. Bu durumun düzenlenmesinde temel rol unsuru ülke ekonomisidir.

Taşıt Faiz Oranları Düştü mü?

Araç fiyatları son zamanlarda, önceki yıllarla kıyaslandığında çok büyük bir yükseliş içerisinde, Buda faiz oranlarını otomatik olarak aşağı çekti. Bu kapsamda taşıt kredilerinde uygulanmakta olan faiz oranları, uygulanan vade seçenekleri çerçevesinde %1.27 ila %1.45 seviyeleri arasında düşüş göstermektedir.

Hesaplama robotlarında vade sayısında artış meydana geldikçe, faiz oranı da buna bağlı olarak artmaktadır. Yani 12 ay vadeye kıyasla 48 ay vadenin faizi daha fazla olacaktır.

Taşıt kredilerinde en düşük vade düzeyinde faiz oranınız %1.19 seviyelerine kadar inebilir. Finans uzmanları tarafından paylaşılan istatistik ve görüşlere göre taşıt kredilerinde ufak bir düşüşün meydana geleceği tahminler arasında yer alıyor. Resmi bir durum yok.

İkinci El Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredilerinde yeni geliştirilen seçeneklere göz atıldığında, artık 2.el araçlarda kredi kapsamında boy gösteriyor. Ancak satın alacak olduğunuz aracın ortalama olarak 8 yaş sınırına uyması lazım. Yani 2018 yılı için 2010 yılından önce üretilen hiçbir araç taşıt kredisine uygun olamaz.

Faiz oranları ikinci el veya 0 diye belirlenmiyor. Tüm taşıt kredileri, aracın durumuna göre değil, sabit bir şekilde faizlidir.

Taşıt Kredisi İçin Hayat Sigortası Şart mı?

Taşıt kredileri ortalamaya bakıldığında 50.000 TL civarındadır. Bu miktar, çok olduğu için bankalar gerekli durumlarda hayat sigortasını şart olarak ön plana çıkarabilir. Fakat hayat sigortası şartında ilk olarak dikkat kapsamına alınan nokta, yaş ve sağlık durumu olarak ön plana çıkmaktadır.

Başvuruda bulunan kişinin yaşı çok büyükse ve bir hastalığı mevcutsa, banka kesin suretle hayat sigortası isteyecektir.