İyi günler değerli okurlar. Bu yazımızda sizlere kreş yardımından bahsedeceğiz. Ne kadar? Başvuru şartları. Nasıl Alınır? Gibi sorularınızı açıklarken, tüm detaylarıyla kreş yardımını yazı sonunda öğrenmiş olacaksınız.

Resmi Gazete’de bir haber yayımlandı. Bu haber, annelere kreş yardımı olarak verilen 304 TL’nin 711 TL zam almasıydı. Kadın istihdamına katkı sağlamak amacı güdülerek yapılan bu söz konusu zam aracılığıyla anneler çocuklarını kreşe gönül rahatlığı ile gönderecek ve kendisi de istihdam edebilecek. Peki Kreş Desteği Nasıl Alınır?

Kreş Desteği Nasıl Alınır?

Kreş yardımına yapılan başvuru sayısı çok fazla ve bu başvurular çok yoğun bir şekilde ilerliyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal ise kreş desteği adına verilecek toplam paranın 4.3 milyar TL olduğunu belirtti. Kreş desteği almak için başvuru yapmak istiyorsanız, Sosyal Politikalar Bakanlığının illerde yer alan merkezlerinden başvuru da bulunabilirsiniz.

Kreş desteği alabilmek için iş hayatında aktif rol oynayan çalışan bir birey olmak zorunlu. Başvuruların değerlendirilmesinde ise istihdam etmekte olan annenin almakta olduğu maaş da dikkate alınmakta. Düşük ücretle çalışan anneler kreş desteğinden öncelikli olarak faydalanabiliyor.

İlk olarak kreş desteği almadan önce maaş miktarınız tespit edilir ve dikkat konusu olur. Sonuç olarak uygun görünüyorsanız, bu söz konusu kreş desteği iş veren tarafından sağlanmaktadır. Örnek vermek istiyorum. Çalışan bir annesiniz ve asgari ücretle çalışıyorsunuz, devlet sizin istifa etmemeniz ve çocuğunuza güzel bir şekilde bakabilmeniz için destek sağlamak zorunda. Fakat 5.000 TL maaşla çalışan biriyseniz, kreş desteği almanız biraz zor. Çünkü çok fazla talep olan bu konuda elemeler yapılmak zorunda.

Kreş Desteği Başvuru Şartları

Kreş desteğine başvuruda bulunmanın herhangi bir şartı yok. Eğer çalışan anneyseniz gidip yukarda bahsettiğimiz kurumdan başvuru yapabilirsiniz. Eğer bahsettiğimiz gibi maaşınız çok yüksek değilse ve çocuğa bakmakla mükellefseniz kreş desteği alabilirsiniz fakat maaşınız çok yüksekse ve çocuğunuzun tüm ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebiliyorsanız bu desteği almanız zorlaşacaktır.

Kreş Yardımı Başvuru Formu 2018

Kreş yardımı için herhangi bir başvuru formu bulunmamakta. Gerekli bilgiler ve form Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il merkezlerinde sizlere verilecektir. Hemen ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kreş Desteği Ne Kadar 2018

Kreş yardımı Resmi Gazete’de yayımlanan haber neticesinde tamı tamına 715 TL zam aldı ve normalde 304 TL iken şuanda 1015 TL olarak verilmeye başlanacak. Yani 2018 yılı Haziran ayı güncel rakamı 1015 TL olarak belirlenmiştir. İstihdam eden anneler, 1015 TL kreş yardımı alarak çocuklarına daha iyi bakım yapılmasını sağlayabilirler.