Kentsel dönüşüm projesi kapsamında evleri yenilenen bireyler, geçici süreyle kiraya çıkmakta olup, devlet tarafından kira desteği verilmektedir. 2018 yılında gündeme tekrardan gelen bu yardım girişimi, tutarların tekrardan düzenlenmesine yol açmıştır.

2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm kira yardımı, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında gerçekleştirilen bir uygulama olarak ön plana çıkmaktadır. Kentsel dönüşüm, riskli yapıların tekrardan inşa edilerek daha güvenli bir şekilde kendini göstermesi sonucunda meydana gelen projelere denir. Bu projeler çerçevesinde yeni evler inşa edilene kadar kira yardımında bulunulur.

2018 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç TL?

Her şehirde bilindiği üzere kiralar farklı tutarlarda boy gösteriyor. Doğuda 300 TL’ye rahatlıkla bir ev bulabilirken, İstanbul gibi bir yerde bir ailenin rahat yaşayabileceği en ucuz ev kirası 1.200 TL olarak ön plana çıkıyor. Kentsel dönüşüm kira yardımı hesaplanırken sadece hangi şehirde oturulduğu önem taşımıyor. Aynı zamanda mevcut hane lüksü de göz önünde tutuluyor.

Bakanlık Açıkladı! Kira Yardımı Ne Kadar Verilecek?

Kentsel dönüşüm kira yardımı 2018 yılı kapsamında en fazla 960 TL olarak gerçekleştirilecek. Yapılan bu söz konusu ödeme kira oranlarının yüksek tutulduğu şehirlere yönelik belirlendi. Tek seferlik yapılan ilk kira yardım ödemesi için söz konusu kira oranı yüksek şehirlerde 2.000 TL’yi geçiyor. En az ise 595 TL olarak ödenecek kentsel dönüşüm kira yardımı, kira oranı düşük olan şehirlere yönelik verilecek. Tutarlar sabit değildir, en düşük ve en yüksek şeklinde belirlenmiştir. Şehirden şehre verilecek olan tutarlar da değişiklik ön plana çıkabilir.

Konuyla alakalı soru, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden ulaştırabilir. Sesinizi duyurabilirsiniz.