Bankadan Kredi Alabilmek İçin Yaşım En Az Kaç Olmalıdır?

Reşit olmadan maalesef bu tür işlemler yapamıyorsunuz kredi işlemleri dediğimiz olay ise 18 yaşı bile kabul etmeyip alt yaşı 20 de tutuyorlar. Fakat bu alt sınırın 20 olması demek değildir ki 18 yaşında kredi alamayacaksınız gereken şartları oluşturduğunuz takdirde 18 yaşında kredi alabilirsiniz fakat 18 yaş altı kredi işlemleri legal değildir.

Günümüzde ki Kredi Tipleri Nelerdir?

Kredi çekmek istiyorsunuz ve kredi çekmek için yeterli şartları oluşturduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz fakat şartlar o kadarda kolay şartlar değil bir göz gezdirmenizde fayda görüyoruz. Belirli bir ihtiyacınız doğrultusunda son çare kredi çekmeniz gayet ılımlı bir davranıştır. Günümüzde çeşitli kredi tipleri vardır ;

 • İhtiyaç Kredisi
 • Taşıt Kredisi
 • Konut Kredisi
 • Eğitim Kredisi
 • Evlilik Kredisi

Asıl konumuzda dönecek olursak ben bu kredi türlerinden herhangi birini çekmek için oluşturulan şartları karşılıyor muyum? Bahsedeceğimiz şartlar asgari şartlardır bankadan bankaya değişim gösterebilir.

Bu Kredileri Çekmek İçin Oluşturulan Şartlar Nelerdir?

Şartların en başında günümüz tabiriyle halay başı denilen olay kredi notunuzdur. Kredi konularının hepsinde kredi notunu görmek durumundasınız çünkü bankalar kredi çeken kişi üzerinde ilk kredi notuna bakarlar. Kredi notları “en riskli” ve “çok iyi” olarak 2’ye ayrılır. Ara tabirlerde bulunmaktadır. “riskli” , “orta” , “iyi”.. gibi. 18 Yaşındaki bir şahısın bile günümüzde kredi alması çok zordur bunun tek sebebi kredi notudur. Şahıs daha önceden hiçbir finansal işlem yapmadığından dolayı kredi notu görünmeyecektir ve banka şahsın geçmişine dair hiçbir ödeme görmediğinden dolayı kendi parasını riske atmak istemeyecektir. 18 yaşınızı doldurduktan sonra yapmanız gereken ilk şey var gücünüzle kredi notunuzu yükseltmeye çalışmak olacaktır. Unutmayın kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi çekme ihtimaliniz sizin için o kadar artacaktır ve kredi çekme işleminiz çok basit olacaktır.

Kredilerde Alt Yaş Sınırı Bulunduğu Gibi Üst Yaş Sınırıda Varmıdır?

Kredi çekerken nasıl alt yaş sınırı bulunuyorsa yine aynı şekilde üst yaş sınırıda bulunmaktadır. Sürekli dediğimiz gibi banka için sizin bir ölüm yaşınız ve reşit olma yaşınız vardır bu ölüm yaşı 65+ dır reşit olma yaşınız ise 20’dir böyle olmasının en büyük sebebi ise bankalar size verdiği parayı geri almak isterler. Nasıl bir manav meyve sebze satarak para kazanıyorsa veya bir motor ustası, nasıl araba tamir ederek para kazanıyorsa bankalarda aynı şekilde verdikleri parayı faiz aracılığıyla alarak para kazanıyorlar. 20 yaşından küçük bireyin hiçbir finansal geçmişi olmadığından dolayı para vermek bankalar için büyük bir risk işaret etmektedir. 65 yaş üstünede ölüm tehlikesinden dolayı kredi vermeye çok sıcak bakmaları mümkün değildir.

18 Yaş Altı Kredi Veren Banka Var Mı?

Konu girişinde bahsettiğimiz gibi 18 yaş altı kredi almanın imkanı yoktur. Fakat bazı bankalar kredi kartı verebilmekteler, verdikleri kredi kartları ise normal kredi kartından farklı olup banka kartı gibi olmaktadır. Hesaba yüklediğiniz para kadar harcama yapabilirsiniz bu aslında geleceğe yönelik iyi bir uygulamadır. Çünkü kredi kartları insanlara gelirleri kadar değil kendi limitleri kadar harcama yaptırmaktalar. Eğerki bir insan kendi gelirine göre harcama yapmaya alışırsa ileride gerçek bir kredi kartına sahip olduğunda limite göre değil kendi gelirine göre harcama yapmayı öğrenmiş olacaktır.

18 Yaş Altı Kredi Kartı Veren Bankalar Listesi

 • İş Bankası – İlk İmza
 • VakıfBank – Junior
 • Akbank – Exi26

 

 

Konu İçeriği ;

 • 18 yaş altı kredi
 • 18 yaş altı kredi başvurusu
 • 18 yaş altı kredi kartı ptt