Bankalar kuruluş sebebi ile verdikleri parayı tahsil etmek zorundadırlar ki işler tıkırında ilerlesin. 18.yaş günümüzde ayırt edebilme özelliğine sahip reşit birey olarak adlandırılıyor ve 18 yaşında ki bir bireye kendi iradesiyle tüm legal işleri yapma yetkisi veriliyor. Ehliyet alma, kredi kartı alma, oy verme ve bunların içerisindeki tabi ki kredi çekme hakkı da vardır. Fakat bu bankalar için sıkıntılı bir durumdur çünkü hiçbir finansal geçmişe sahip olmayan bireye kredi vermeye olumsuz gözle bakarlar. Kredi notuna bakıldığında ise hiçbir geçmişe sahip olmadığınızdan dolayı notunuz olmayacaktır ve size kredi vermek bankaların gözünde riskli bir hareket olacaktır.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltip Kredi Çekebilirim?

Yaşınız gereği kredi notunuz daha önce hiçbir banka deneyimi yaşamadığınızdan dolayı düşük olacaktır. Kredi çekmek için sizin bu notu yükseltmeniz gerekmektedir. Bankaların gözünde ekonomik alanda şahıs 20 yaşında reşit olup 65 yaşında vefat etmek durumundadır. Bu sebepten dolayı 18 yaşınızdan 20 yaşınıza kadar kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir ki 20 yaşınıza geldiğinizde bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda kredi notunuz düşük demesinler. Peki, bu notumuzu nasıl yükselteceğiz; bankasal anlamda ekonomi alanında ilk defa giriş yapacağınızdan dolayı yaptığınız tüm hareketler bu alanda hayati önem taşıyor. O yüzden tüm banka ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapmak sizler için + bir önem arz etmektedir. Düşük limitli kredi kartı kullanıp bu kartın ödemelerini asgari tutarın üstünde yapmak sizler için yine yararlı olacaktır.

18 Yaşında Kredi Çekmenin Hiç Mi İmkânı Bulunmamakta?

Böyle kesin bir tabirde bulunmamız yanlış olur. Elbette 18 yaşına gelir gelmez kredi veren bankalarda olacaktır fakat bunu %’lik bir orana vurduğumuzda %10-20 arası değişecektir. Çünkü kendinizi ele alarak düşünürseniz hiç tanımadığınız birisi gelip sizden borç istediğinde vermezsiniz çünkü size geri geleceğine inanmazsanız eğer ki ortak arkadaşınız varsa bu arkadaşınıza durumu anlatarak borç isteyen kişinin borcunu ödeyip ödemediğini incelersiniz hiçbir bilgiye ulaşamazsanız o borç parayı vermezsiniz. Bankalarda aynı şekilde sizin hiçbir geçmişiniz bulunmadığından dolayı size kredi vermeyebilir. Tabi ki gerekli şartlar sağlandığında kredi alabilirsiniz.

18 Yaşında Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

18 yaşında kredi çekmek için sağlanması gereken şartların en başında, sağlam bir gelir kaynağınız olması gerekmektedir. Eğer gelir kaynağınız sağlamsa ve bu gelir kaynağını belgeleyebiliyorsanız kredi notu yüksek olan bir kefil ile bankaya gittiğinizde olumsuz gözle bakılacak olsanız bile kredi çekme ihtimaliniz bir tık yukarıya çıkmaktadır.

Bankalar Neden 20-65 Yaş Aralığını Gündemlerinde Tutuyorlar?

Bankalar çalışma sistemleri olarak para ticareti yapmaktadırlar. Daha da açmak gerekirse parayı parayla satmaktadırlar. Nasıl oluyor dediğinizi duyar gibiyim. Bankalar size belirli miktarda verdikleri parayı vadelere bölerek faiziyle birlikte geri alırlar. Bu işin ticaretini yaptıklarından dolayı ise 20 yaşın altındaki insanların hiçbir finansal geçmişi olmamasından dolayı bu paranın geleceğinden emin olamazlar. 65 yaşın üzerine kredi vermeye sıcak bakmama sebepleri ise 65 yaşındaki bir bireye kredi verdikleri takdirde bu kredinin geri gelebileceği konusu risklidir. Çünkü insanoğlunun başına her an her şey gelebileceğinden dolayı ülkemizde de ölüm oranları en yüksek +65 yaşta bulunduğu için bu paranın geri gelmesi yine riske atılacak bir durumdur ve günümüzde risk almayı sevmeyen ilk kuruluş bankalardır.

18 Yaşında Banka Hesabı Açılır mı?

18 Yaşına girdiğiniz gün itibarıyla tüm bankalardan banka hesabı açabilirsiniz. Fakat 18 yaşından küçükseniz, banka hesabı açmak için velilerinizle birlikte hangi bankadan hesap açacaksanız oraya gidip başvuruda bulunmanız gerekiyor. Maalesef velilerinizin imzası olmadan banka hesap açma işlemi gerçekleştirilemeyecek, çünkü yaşınız bu durum için yeterli kalmayacaktır. Makalenin ortalarında da dediğimiz gibi siz bankalar için 18 yaşında doğarsınız.

18 Yaşında Kredi Kartı Alabilir miyim?

Kredi çekemezsiniz fakat kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Önceden herhangi bir finansal geçmişinizin olmadığından dolayı alacak olduğunuz kredi kartının limiti düşük olacaktır. Eğer ödemeleri düzenli bir şekilde geciktirmeden yaparsanız bu durumda limit otomatik olarak yükselmeye hak kazanacaktır. Çünkü kredi notunuzda artış meydana gelecektir. Fakat ilk kredi kartınızda ödeme geciktirmeleri yapmak, size çok büyük zarar verecek, yıllar boyunca kredi notunuzla uğraşacaksınız. O yüzden elinizden geldiği kadar gecikme yapmamaya çalışın.

Konu İçeriği ;

  • 18 yaşına yeni girdim kredi alabilir miyim
  • 18 yaş kredi çekme
  • 18 yaş kredi veren bankalar