İyi günler sevgili okurlar. Bu yazımızda sizlere 18 yaş altındaki bireylerin banka hesabı açıp açamadığını, böyle bir şey mümkünse nasıl olacağını anlatacağız. Yazımızı sonuna kadar okuyarak 18 yaş altı banka hesabı açmayla ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açılır mı?

Bankalar için 18 yaşından küçük bireyler aslında yoktur. Yani banka için 18 yaşında doğarsınız. Bu sebepten dolayı 18 yaş altındaki bireyler kendi başına gidip banka hesabı açamamaktadırlar. Çünkü banka gözünde 18 yaşındaki bireylerin işlem yapma yetkisi bulunmamaktadır. Fakat yine de banka hesabı açılabilmektedir. Peki nasıl açılır?

18 Yaş Altındakiler Nasıl Banka Hesabı Açar?

Henüz reşit olmadığınızdan dolayı yasal veli veya vasinizin izni olması gerekmektedir. Bu izin kağıt üzerinde değil, direkt olarak banka personelinin gözü önünde imzalı olmak zorundadır. Veliniz ile beraber tüm bankalara giderek, banka hesabı açabilirsiniz.

Bazı bankalar 18 yaş altındaki bireyler için banka hesabı açma noktasında birçok fırsat sunmaktadır. Eğer daha önceden banka hesabınız olmadıysa ve ilk kez banka hesabı açacaksanız, yazının hemen alt bölümünde yer alan banka listelerine ve fırsatlarına göz atmalısınız.

18 Yaş Altı Hesap Açan Bankalar 2018

Tüm bankalar 18 yaş altındaki bireylere hesap açmaktadırlar. Tabi velinizin olması gerekiyor. Veliniz yoksa, hesap açma yetkiniz de olmayacaktır. Bu başlık altındaki bankalar, avantaj yönünden en karlı bankalar olmakta. Buyrun inceleyelim;

İş Bankası – İlk İmza Hesabı

Türkiye’de en çok tanınan bankalar arasında yer alan İş Bankası, 18 yaş altındaki bireyler için ilk imza hesabı açmaktadırlar. Bu hesap 12 – 18 yaş arasındaki bireyler için 1987 tarihinden itibaren açılmaktadır.

İş Bankası İlk İmza Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankası’nın sunduğu ilk imza hesabına başvurmak için ilk olarak yanınıza velinizi alıp, en yakın İş Bankası şubesine gitmelisiniz. Açılacak olan hesapta veli değil, 18 yaş altındaki bireyin adı olacaktır. Alışverişlerde, ATM’lerde ya da diğer tüm bankacılık işlemlerinde rahatlıkla kullanabilecek olduğunuz banka kartı tarafınıza verilecektir.

İş Bankası İlk İmza Hesabı Avantajları

İş Bankası ilk imza hesabında tüm işlemlerinizi aileniz olmadan tek başınıza gerçekleştirebilir, aynı zamanda yatırım fonu alıp satabilir. Fon işlerini genç yaşta öğrenmiş olursunuz.

Vakıfbank – Junior

Vakıfbank tarafından gençlere özel olan Junior hesap için 18 yaş sınırı bulunmaktadır. 18 yaşından büyük bireyler bu hesaba başvuruda bulunamazlar.

Vakıfbank Junior Hesabı Nasıl Açılır?

Velinizle birlikte en yakın Vakıfbank şubesine giderek, Junior hesabına başvuruda bulunmak istediğinizi iletiyorsunuz. Ardından ise Junior hesap direkt olarak sizin adınıza açılıyor. Verilecek hesap kartıyla birlikte tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilir, alışveriş yapabilirsiniz.

Vakıfbank Junior Hesabı Avantajları

Birikim ve yatırım hesabı da Junior hesapla birlikte açılabiliyor. Bu sayede geleceğe dönük kazançlı birikimler yapabilirsiniz.

Akbank – Exi26

Akbank’ın 16- 17 yaşlarındaki gençlere tanıdığı mükemmel neo Exi26 hesabı sayesinde bir banka kartı sahibi olabiliyorsunuz. Bu hesap kartıyla diğer tüm bankalarda olduğu gibi para çekme – yatırma işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda yine alışverişlerinizde de bu kartı kullanabilirsiniz.

Akbank Exi26 Hesabı Nasıl Açılır?

Akbank Exi26 hesabı açmak için velinizle birlikte en yakın Akbank şubesine giderek başvuruda bulunmanız gerekiyor. Ardından başvurunuz anında onaylanacak ve adınıza hesap kartı tanımlanacaktır.

Akbank Exi26 Hesabı Avantajları

Akbank Exi26 hesabının en büyük avantajı, yapılan alışverişlerde chip – para kazanıyor olmanız. Bu kazandığınız chip – paralar birikince nakde çevirebiliyorsunuz. Eğer kartla alışveriş yapmayı seven biriyseniz, ya da nakit parayı tutamıyorsanız bu sayede hem az harcama yapar, hem de chip – para bonusundan faydalanabilirsiniz.


Önemli –  Bu 3 banka 18 yaş altındakilere avantajlı hesap açan banka olduklarından dolayı listemizdeler. Yine diğer tüm bankalardan hesap açma hakkınız vardır. Bunla sınırlı değildir. 

Bu Makalemize de Bakabilirsiniz >> 18 Yaşından Küçükler Kredi Alabilir mi?