İyi günler sevgili gençler. Bu yazımız sizler için. 18 yaşından önce araba almak isteyen, araba hayali olan çok sayıda genç bulunuyor. Peki böyle bir şey mümkün mü? Nasıl alınabilir? Gelin hep beraber bakalım.

İnsanlar çocukken oyuncak arabalarla, büyüyünce de gerçek arabalarla oynarlar. “Gerçek arabalarla oynamak mı?” Dediğinizi duyar gibiyim. Evet oynamak. Özellikle erkekler arabalarını, çocukların oyuncuklarını koruduğu gibi korur ve severler. Bu yüzden bu tabiri söyledim.

Şimdi gelelim asıl konuya, 18 yaş altındasın ve araba almak istiyorsun. Ne yapacaksın?

18 Yaş Altındakiler Araba Alabilir mi?

Hukuken 18 yaş altındaki bir bireyin imza yetkisi olmadığı için kendi üzerine araç alamamaktadır. Yani paranız olsa dahi noter huzurunda araç satışını kendi üzerinize alamazsınız. 18 yaşını doldurduğunuz ilk gün aracı üzerinize alma hakkınız doğmaktadır.

18 yaş altındaki bireylerin üzerine araç alması mümkün olmadığı gibi ehliyet alması da mümkün değildir. Biz, araç almadan önce ehliyet almanızı öneriyoruz. Çünkü ehliyetsiz araç kullanmak çok büyük riskler almaktadır. Araba sürmeyi çok iyi bilseniz dahi, herhangi bir olası “kişiye çarpma” durumunda hapis cezasına kadar ceza alabilirsiniz. Günümüzde ehliyetsiz yakalanma cezası yakalanan kişi ve ruhsat sahibine ayrı ayrı 2.100 TL olarak belirlenmiş olup toplamda 4.100 TL’dir.

18 Yaş Altı Kredi Çekebilir mi?

18 yaş altındaki bireyler yine araç satışı alamadığı gibi kredi çekme konusunda da sıkıntı yaşarlar. Hatta 18 yaşına girildiğinde bile yüksek miktarlarda kredi çekilemez. Çünkü kredi notu olayı vardır. 18 yaşına yeni giren bireyin kredi notu kredi çekmek için yeterli olmadığından ilk olarak kredi notunu yükseltmesi gerekir. Bir kredi kartı alıp düzenli ödeme yaparak kredi notunda yükseltme yapılabilir. Kredi notu belirli bir düzeye geldiğinde, belgelenebilir gelirde kredinin aylık taksidini ödemek için yeterliyse bu durumda kredi alınabilmektedir.

18 Yaş Altındayım Araba Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Klasik bir cevap vermek durumundayım. Mecburen 18 yaşınızı bekleyeceksiniz. Çünkü yazının başında da bahsettiğim gibi resmi olarak böyle bir şey kesinlikle mümkün değildir. Böyle bir şeyin mümkün olması sadece baba ve anne vesayetiyle olabilir. Bu da çok riskli bir durumdur. Çünkü her türlü sorumluluk vasislere yani ebeveynlerinize aittir. Bu yüzden en mantıklısı 18 yaşınızı doldurmanızı beklemek.