Yunanistan-Türkiye Arası Karşılıklı Turizm

  • 10 Mart 2016
  • 542 kez görüntülendi.
Yunanistan-Türkiye Arası Karşılıklı Turizm

Deniz Ticaret Odası Düzenli Sefer Yapan Gemiler Komisyonu Başkanı Ahmet Subay, birkaç yıl öncesinde Türkiye tarafına doğru olan turizm hareketinin tersine döndüğünü, adalara geçen Türk sayısının 7-8’e katlandığını ifade etti.
Yunanistan’ın yaşadığı kriz sonrası fiyatlarda çok ciddi düşüşler yapıldığını, oteller, restoranlar ve marinalarda yüzde 30-50 arası indirimlerin de Türk turisti cezbettiğini dile getiren Subay, fiyatların yeniden yükselmeye başlamasına rağmen bu ilgide azalma beklemediklerini dile getirdi.

 

“Eskiden adalara geçtiğinizde Türkçe kelime duyamazdınız. Artık sizi kapıda ‘Hoşgeldin komşu’ diye karşılayan otel ve restoran sahipleri var” diyen Subay, Yunanistan’daki ekonomik krizlerin adalarda çok fazla hissedilmemesi Türk turistlerin yaptığı katkının büyük olduğuna inandıklarını belirtti.

 

Subay, “Bu sezon vizelerin kalkması halinde yolcu sayısında yüzde 15-20 artış olur. Ancak gelecek yıllarda bu sayılar katlanarak artar. Ayvalık’tan Alanya’ya uzanan kıyı şeridindeki 9 limandan 30 gemi Yunan adalarına sefer yapıyor. Yaklaşık rakamlara baktığımızda düzenli seferlerin en yoğun olduğu Çeşme, Ayvalık ve Bodrum’da yolcu sayısının 600 bine yakın olduğunu söyleyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ