Kredi Sicil Affı 2017 Ne Zaman Çıkacak? İşte tüm Detaylar

Kredi Sicil Affı 2017 Ne Zaman Çıkacak? İşte tüm Detaylar

Sicil affı ile 11.5 milyon kişi ile 2.3 milyon şirketi kara listeden çıkacağı duyuruldu. Bunun için kişilerin ve şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi veya yeniden yapılandırması gerekiyor.

Meclis’e geçtiğimiz cuma günü sunulan torba yasada yer alan sicil affı, 11 milyon 561 bin 202 kişi ve 2 milyon 331 bin 460 şirketin sicillerini sıfırlama imkanı getirecek. Kişi ve şirketlere, kullandırılan kredilerden dolayı da bankalara veya finans kuruluşlarına herhangi bir hukuki cezai sorumluluk yüklenemeyecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın rakamlarına göre düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte, 12 Aralık 2016 itibariyle halen ödenmemiş çeki olan 566 bin 116 kişi, 31 Ekim itibarıyla kredi kartı nedeniyle yasal takip borcu bulunan 2 milyon 233 bin 188 kişi sicil affından yararlanabilecek. Aynı şekilde 31 Ekim 2016 tarihi itibariyle tüketici kredileri ve diğer bireysel kredilerden yasal takip borcu bulunan 1 milyon 729 bin 846 kişi ve yine 31 Ekim itibariyle ticari kredilerden yasal takip borcu bulunan 533 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi de kapsama girecek. Bu kişilerin ve şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi veya yeniden yapılandırması gerecek. Bu şartı yerine getirirlerse, bankaların kara listesinden çıkabilecek.

 

1.5 MİLYON ŞAHIS ŞİRKETİ

Ayrıca kara listeye giren ancak borcunu daha önceden ödemiş bulunan kişiler de, aftan yararlanacak. Bu nitelikte bulunan karşılıksız çek borçlusu 198 bin 434 kişi, bireysel kredi kartı müşterisi olan 3 milyon 975 bin 423 kişi, tüketici kredisi ve diğer bireysel kredi müşterisi 2 milyon 858 bin 195 kişi, ticari nitelikli kredisi kullanan 1 milyon 573 bin 758 şahıs şirketi ile 122 bin 394 sermaye şirketi de doğrudan düzenleme kapsamına girecek. Bu kişiler ve şirketler için herhangi bir ön koşul söz konusu olmadan, sicil temizleme işlemi gerçekleştirilecek.

ESNAF BEKLİYOR

Sicil affını özellikle esnaf yoğun bir şekilde talep ediyordu. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Ekonominin çarklarının dönmesi için etkin bir sicil affı gerekiyor. Çünkü bankalar esnafa sicillerine göre kredi veriyor. Atılan bu adım ekonominin çarklarını hareketlendirecek. Can suyu kredisi çok önemli” demişti. Kredi kartı veya bireysel kredilerini ödeyememiş veya takibe düştükten sonra ödemiş yurttaşların, kara listeye bağlı olarak 5 yıllık süreçte kredi işlemlerinin olumsuz etkilenmesi nedeniyle de, sicil affı önem taşıyor.

SİCİL AFFI TORBA YASADAN GEÇTİ – İŞTE DETAYLAR >> 

 

KAYITLAR RİSK MERKEZİ’NDE

Daha önce Merkez Bankası tarafından tutulan mali sicil bilgileri, 2011 yılında çıkarılan kanunla Bankalar Birliği bünyesindeki Risk Merkezi’ne devredildi. Buna göre kredi kuruluşları ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nca uygun görülecek finansal kuruluşların müşterilerinin risk bilgileri bu merkezde toplanıyor ve söz konusu bilgiler bu kuruluşlarla, gerçek veya tüzel kişilerin kendileriyle paylaşılıyor. Kişilerin onay vermeleri koşuluyla, risk bilgileri özel hukuk tüzel kişileri ve üçüncü gerçek kişilerle de paylaşılabiliyor.

>> Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

>> Acil Para Bulma Rehberi 

>> Devlet Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Detaylar 

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Aşağıdan yorumlarınızı bekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 123 YORUM
 1. Turgay dedi ki:

  Avukatta dosya ozaman ne olacak efendim

  Yapılandırma olabilir mi.

  1. BankaEkonomi BankaEkonomi dedi ki:

   sanırım mümkün değil Turgay bey

   1. Abdurrahman dedi ki:

    Benim hiç bir borcum yok bana mümkün olabilirmi

    1. Erol gökpur dedi ki:

     Benim geçmiş dönemde 2007veye 2008de garanti bankası kredi kartlarımı iptal ettirdim ama içerde nasılsa yalnız onüç lira kalmış bilmediğimgel zamam git zaman bu para avukatlık olmuş neyse uzatmayayım avukatlık takip icra derken üçyüz yirmi beş tlolmuş neyse ödedim ama ne hikmetse kırmızı çizgi olmuş nee yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  2. eski bankaci dedi ki:

   İcra Borcu taksit lendirilebilir mi
   İcra Borcu Taksit lendirilebilir mi?

   -İcra Borcunun Taksitle Ödenmesi

   Borçlu borcunu icra takibi başlatıldıktan sonra hacizden önce ve hacizden sonra olmak üzere iki şekilde taksitle ödeme imkanına sahiptir. Ancak bu durum ancak Alacaklının taksit talebini kabul etmiş olması halinde gerçekleştirilebilecektir.

   Hacizden Önce Taksitlendirme

   Hacizden önce alacaklı ile borçlu icra müdürlüğü’ nde (icra müdürünün huzurunda) borcun taksitle ödenmesine ilişkin olarak bir anlaşma yapabilirler. Bu anlaşma iki şekilde olur ;

   Birincisi; Haciz mahallinde alacaklı haciz için borçlunun evine ya da işyerine geldiğinde borçlu taksitle ödeme teklifinden bulunursa ve alacaklı da borçlunun bu teklifini kabul ederse icra müdürü ya da haczi yapan memur borçlunun taksitle ödeme teklifini haciz tutanağına ayrıntılı olarak yazar ve taraflara bu tutanağı imzalatır. Bu durumda alacaklı haciz talebini geri almış olur ve artık mallar haczedilemez. Burada önemli hususlardan birisi de borçluya bu taahhüdü kabul etmesinin sonuçlarının kendisine net bir şekilde ifade edildiğinin haciz tutanağına işlenmiş olmasıdır.

   İkincisi; Haciz işlemi gerçekleştirilmeden önce borçlunun icra dosyasına borcunu taksitle ödemek istediğini yazılı olarak bildirmesi ve bu teklifin alacaklıya icra dairesinin hazırlayacağı bir yazının tebliğ edilmesi akabinde alacaklının cevabi bir yazı ile kabul ettiğini bildirmesi ya da alacaklı ve borçlunun icra müdürlüğü’ ne birlikte giderek borcun taksitle ödenmesine ilişkin anlaşmalarını icra tutanağına işletip imzalamaları şeklinde gerçekleştirilir.

   -Taksitle Ödeme Anlaşmasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

   – Taksit miktarlarının açık ve net bir şekilde belirlenmiş olması ve

   – Taksit (ödeme) tarihlerinin açık bir şekilde belirtilmiş olması, gerekmektedir. Aksi halde borçlunun İİK MD. 340 göre cezalandırılabilmesi mümkün değildir.

   – Borçlu taksitlerde birini zamanında ödemezse ve ödememe nedeni geçerli bir nedene dayanmıyorsa md 340 gereği cezalandırılabilecektir.

   Hacizden Sonra Taksitlendirme

   Borçlu borcunun hacizden sonra da taksitlendirilmesini isteme imkanına sahiptir ve hacizden önce taksitlendirilmede olduğu gibi bu durumda alacaklının rıza göstermesi şartı aranmamaktadır ancak borç bu ihtimalde İİK 110 md. de belirtilen şartlar uyarınca borcunu ödemek zorundadır. Yani;

   – Borçlu, alacaklının satış talebinden önce, borcunu düzenli bir şekilde ödemeyi kabul etmiş olmalı,

   – Borçlunun yeteri miktarda malı haczedilmiş olmalıdır,

   – Her taksit borcun dörtten birinden aşşağı olmamalıdır ( Örnek ; Borç 20.000 TL ve borçlunun ödemeyi teklif ettiği tarih 01.01.2013 olsun, borçlu borcun ilk taksitini yani 5000 TL yi aynı gün 01.01.2013 tarihinde kalan 3 taksidi de 01.02.2013-, 01.03. 2013 ve 01.04.2013 tarihlerinde ödeyebilecektir. )

 2. Arel travel dedi ki:

  Avukatlık kredi kartı borcum var yasal takipte şu an acaba benşm durumu kapsıyormu bu yasa ?

  1. BankaEkonomi BankaEkonomi dedi ki:

   icralık dosyaları kapsamaz

   1. Arel travel dedi ki:

    Peki borcu ödeyip icrayı kaldırınca sicil temizlenmesinden yararlanabilir miyim?

 3. Ayhan dedi ki:

  Merhaba biz borçları kapadık 2 veya 3 sene olucak avukatlardan kapama yazılarını aldık nasıl bir yol izlemeliyiz bankada hala önümüze çıkıyor borçlar

  1. BankaEkonomi BankaEkonomi dedi ki:

   Merkez bankasına başvurdunuz mu?

   1. eski bankaci dedi ki:

    10 yil kayitlar silinmiyor diye ortada bir bilgi var ancak yaptigim arastirmalarda bunu goremedim maalesef yani bankalar birliginde bu kayit tutuluyor her zaman kkb kagidinda yasal takip icra takibi vb durumlar yaziyor her zaman ancak kredi yada kredi karti kullanmak isterseniz bunu belirtirsiniz gelirinizide belgelediginizde eger gelirinize gore herhangi bir limit asimi yoksa kredi alirsiniz
    ancak siz borclar gorunuyor demissiniz orda bir yanlisiniz var borclari odediniz zaman en fazla 1 hafta icersinde o belgeye borcunuz olmadigi yansir diger banka borclari 0 gozukur ancak dedigim gibi yasal takip icra takibi idari takip bolumu maalesef silinmiyor benimkini sildiler diyenler var neymis merkez bankasinda muffettis tanidigi varmis da falanda filanda bunlar hep hurafe askerlik anilarini anlatirken vurdum kapiyi girdim iceri demek gibi….
    ayrica bankalar o kkbye bakmak icin para oduyor hicbir banka calismayan bir sisteme para odemez mesela 10000 borcu var gibi bireysel olarak kkb almak 5 Tl yani …

   2. Gökhan DANİŞMENT dedi ki:

    Merkez bankasına nasıl başvurabilirim

  2. Fevzi karsanti dedi ki:

   Bankalarda ve kredi kayıt burosunda geçmişteki borcunuz ve siciliniz 5 yıl süreyle saklanır. Bankalar bu sicili tamamen silmeye bilirler. Şuan iki tane banka var NAKİT BLOKAJLİ KREDİ KARTİ veren. Bunlardan birine gidip 1100 TL minimum tutar cari hesap actirmaniz ve bu cari hesaba bloke koydurmaniz onun karşılığında bankanın belirleyeceği bir alt limitli kredi kartı istemeyiz gerekli. Banka bu talebinizi hemen karşılıyor ve size şubeden hemen kartı basıp veriyorlar. Bundan sonraki süreçte ise aldığınız kredi kartının harcamalarinin hesap kesim tarihinden sonra asgarisini değil harcadığınız tutarın tamamını yaptırmanız gerekiyor. Bu işlemi azami 3 ay maksimum 9 ay yaptığınız takdirde KKB puanınız tekrar eski seviyesine yükseliyor ve istediğiniz bankadan kredi ve kredi kartı alabiliyorsunuz. Ayrıca ilk açtırdığı iz ve bloke koydurdugunuz hesabı ozaman gidip kapattirip bloke deki paranızı da geri alabilirsiniz. Ayrıca nakit blokeli kredi kartının bildiğim kadarıyla hiçbir şekilde kart ücreti ve masrafı yok.

 4. Mustafa dedi ki:

  Yasal takibe düşmüş kredi kartı borcunu kapadım borcu yok kağıdı da aldık. Fakat kkb puanı düşük olduğundan kredi kullanamiyoruz.bizi kapsıyor mu.şirket değil şahıs icin

  1. Fevzi dedi ki:

   KKB puanıyla pek alakalı bir durum değil bu sicil affı. KKB puanı yükseltmek için kredi kartı yada kmh hesabı kullanmanız lazım. Bankalarla bu çalışmalarınızdan herhangi biri olmazsa KKB puanı hep aynı duracaktır.

   1. Özgür dedi ki:

    Bende aynı durumdayım kkb düşük kartta vermiyorlar kmh da açmıyorlsr biz ne yapcaz

    1. Fevzi karsanti dedi ki:

     Nakit blokajli kredi kartı için müracaat edin. Bunu yapan 2 banka var. Size ozaman kredi kartı verirler.

     1. Gökhan DANİŞMENT dedi ki:

      Nakit blokaj li kredi kartı hangi bankadan alınır

  2. eski bankaci dedi ki:

   onemli olan yasal takip ibaresinin kalkmasi zaten mesela kredi dosyasi geldi kredi almak icin en alt sinir olan 800-900 puanlarda 2bin 3bin isterse alir.Ancak yasal ya da idari takip ibaresi varsa maas musterisi degilse direk red gorur.Fevzi arkasimizinda dedigi gibi banka urunlerini kullanmaniz lazim kkb yukseltmek icin faturalarnizi odeyin ilk firsatta en alt limitten kredi almaya bakin kisa surede olsun diyorsaniz 5 ay 1000 tl alin mesela 5 ayda odeyin 1000 puani gecince zaten sikinti olmaz

 5. Özkan dedi ki:

  Bız bankayla avukatlık olduk ne yapılandırma oluyor ne bısey sadece tamamını odeme ıstıyorlar bizde bu yasadan faydalanıyor muyuz

 6. hasan dedi ki:

  birisi cevap verecekmi bu sorulara avukattaki borçlarıda kapsıyormu bu yasa

  1. BankaEkonomi BankaEkonomi dedi ki:

   Hasan bey, araştırmalarımıza göre Avukatlık olan borçları kapsamayacağını düşünüyoruz. Ama gene de takip etmek lazım, gelişme olunca güncelleme yapacağız. Takip edin.

 7. Ufuk dedi ki:

  Banka ile avlatlik oldum her ay maasimdan icra yolu ile kesiliyor bunla ilgi duzenleme yapilandirma varmi

  1. BankaEkonomi BankaEkonomi dedi ki:

   Avukatlık olanları kapsamayacağını düşünüyoruz Ufuk Bey

 8. Taner dedi ki:

  Kosgeb çuvalladı buda çuvallar

 9. bülent dedi ki:

  varlık yönetime devredilen borçları kapsıyor mu.. üstelik haddinden fazla faiz uyguluyor.. bu varlık yönetim şirketleri

  1. Barış dedi ki:

   BENİM HSBC YE 6500 BORCUM KALMIŞTI. ödeyemedim kart iptal oldu sonra borç varlık şirketine devir oldu. 6500 ana para 3000 de faiz toplam 9500 tl borcunuz var dediler. Ben varlık şirketine 6500 liralık ana para borcuna karşılık sadece 5200 lira ödeme yapabileceğimi beyan ettim. kabul ettiler sağolsunlar. ödemeyi yaptım borcu yoktur kağıdınıda aldım kurtuldum. varlık şirketleri meğerse daha ucuza bankadan satın alıyorlarmış dosyayı

 10. ismail dedi ki:

  Benim borcum vardı ancak 1 yıl önce kapattım ancak kara listedeyim, benide kapsayıp çıkarmıyım listeden

  1. mehmet bindebir dedi ki:

   benimde varlık şirketine devredilen 6 binlira olan borcumu 18 binlira olarak yapılandırdılar başka carem yoktu devletimizin bu konularda bir düzenlemesi var mı.

   1. Fatih dedi ki:

    Sen yanlış yapmışsın kardeş ya. Benim borcum 16500 di 2011 de. Geçen gün yapılandırdim. Faiziyle birlikte 45000 lira olmuş. Onlar peşin 12750 istedi. Ben 13500 vereyim 6 taksit yapın dedim. Kabul ettiler. Zaten varlık yönetim şirketleri ya anaparanın altında yada anapara üzerinden yapılandırma yapıyorlar. Sen biraz yanlış yapmışsin

  2. mine dedi ki:

   peki nasıl başvuru olacak borc yok ama kara listedeyiz

 11. Taylan Şahin dedi ki:

  Merhaba bu uygulamayla hangi tarihten sonra kredi kullanabiliriz. Bilgisi olan varmı şimdiden teşekkürler.

 12. Huseyin dedi ki:

  Kara listede olduğumu düşünüyorum hiç bir banka kredi vermiyor eski borçlanma dan dolayi ama su anda hiç borcum yok neyi yapilandiracam

  1. Fevzi karsanti dedi ki:

   Nakit blokajli bir kredi kartı alın ve 3 ile 6 ay arasında düzenli ödeme yaparak puanınızı yükseltin. Daha sonra kredi ve kredi kartı alabilirsiniz.

   1. Rcevik dedi ki:

    Hangi banka bunlar

 13. Ismail dedi ki:

  Bende 2014 de avukatlık oldum ama borçlarınımin hepsini kapadı beni kapsiyormu?

  1. BankaEkonomi BankaEkonomi dedi ki:

   İsmail bey detaylar henüz belli değil. ilerleyen günlerde daha sağlıklı bilgi verebiliriz.

   1. Gökhan DANİŞMENT dedi ki:

    Bütün borçlarımı bitti ama avukatlığa olmuştum.Fakat şuan hiç borcum yok.icrada borç gözükmüyor bizide kapsarmı

 14. Nevzat dedi ki:

  Benim hiç bir bankaya borcum yok ama kredi ve kredi kartı alamıyorum kara listedeyim ama borcumu odeyeli 3 yıl oldu ama hiç birşey yapamıyorum ve bu Ne zaman kalkacagim kara listeden

  1. Fevzi karsanti dedi ki:

   Nakit blokajli kredi kartı kullanın. 3 ay içinde düzenli ödeme ile puanınız artacaktır.

 15. suleyman dedi ki:

  Bankadan icralik olupta borcu bitenleri kapsiyomu acaba

  1. BankaEkonomi BankaEkonomi dedi ki:

   Yasa tam çıktığı zaman yorumlayabileceğiz bunu Süleyman Bey.

 16. Coskun dedi ki:

  Tüm borçları kapattık hiç borç yok bizi kapsar mi??

 17. metin dedi ki:

  Borçları ödedim avukatlık degilim ne olacak

  1. Fevzi dedi ki:

   Borçlarını tamamen kapatmış olanların hicbisey yapmasına gerek yok Siciller otomatik olarak silinecek. Şuan halen borcu ödememiş olanlar ise gidip yapılandırma yapacak ve borç bitince 6 ay içinde onlarında sicilleri temizlenecek. Şuan itibariyle yapılandırmayı daha önce yapmış olup şuan itibariyle taksit odeyenlere tavsiyem ise, sicil affı resmi gazetede yayınlandıktan sonra başka bir bankadan borç kapatma kredisiyle tamamen borçları kapatmalaridir. Ayrıca sicil affı yasalastiginda kişilerin KKB puanı bianda yukselmeyecek fakat puanın daha olumlu çıkış yapacağı kanaatindeyim.

   1. Fevzi dedi ki:

    Suan borcu olanlara.Borç bitince 6 ay içinde yazmissim. Düzeltme yapayim. 6 ay içinde borcu bitirdiği an sicil temizlenecek. Klavye kaynaklı yanlış yazmışım özür.

 18. ilhan dedi ki:

  ben 9 sene önce avukatlık oldum kredi kartlarından ama şuan sadece üniversite debogrenim kredisi aldım onuda bu sene yapandirdim kara listedeyim 9 sene oldu ödeyeli ama hala kara listedeyim benide kapsıyor mu acaba

 19. Nurullah dedi ki:

  Selam 2011-2012 de k.kartindn avukatlkk oldum 6 ay icinde tum borcumu kapattim 4yoldir kredi cekemiyprum ne kredi kartm nede kredi kullandim .bu yasa benidde kapsiyrmu acaba ve en erkwn ne zaman kredi cekebilorim

 20. salih dedi ki:

  Bankalara olan borclarim yok ama ne kredi cekebiliyorum nede kefil olabiliyorum ne yapmam lazim

  1. Eren dedi ki:

   5yil geçmesi lazım üzerinden bildiğim kadarıyla.

 21. ersin dedi ki:

  selam kredilerimi kredi kartlarımı komple borcunu kapattım hıcbır bankaya borcum yok.kredı puanım cok dusuk.kredı kartı dahi alamıyorum kara lıstedeyım..bu aftan yararlanabılıyormuyum….

 22. Ayse dedi ki:

  Iflas sonrası 5 banka ile çok büyük sıkıntılar yaşadım.fakat hepsini ödedim.bankalara borcum kalmadı.şubatta odeyeli 2 yıl olacak..Ben bu aftan yararlanabilir miyim

 23. mehmet rasit demir dedi ki:

  Ben kredi kartı ödemesi yüznden kara lstedeyim fakat borcumun tamamını ödedim 2 seneyi gecti ödeyeli ama hala kara listedeyim sizce af gelirmi yardmcı olurmusunuz rica etsem

 24. Rüştü koç dedi ki:

  Ben borcumu ödedim yaklasik 1 sene oldu ancak dosya hala açık gözüküyor bende yararlana bilir miyim

 25. Birol kuyimcu dedi ki:

  Yasal takip diyor ama yasal takip demek icralık yada avukatlık olmuş demek değilmi

 26. Ufuk kara dedi ki:

  2015 temmuz ayin da 400 tl olan borcum icralik oldu bende ocak 2016 da odedim bu af benim sicilimi de etkiliyo mu

  1. BankaEkonomi BankaEkonomi dedi ki:

   etkiler Ufuk bey

 27. Eyup dedi ki:

  Devlet memuruyum arkadaşa kefil oldum kredi çekti ödememis bana icradan kağıt geldi ne yapmam lazim

 28. cuneyt dedi ki:

  ben hicralık oldum bana yardımcı olurmusunuz

 29. yasin dedi ki:

  varlık yönetime yapılandırma yaptık 7 aydan beri ödüyorum bizi da kapsakapsarmi bu af acaba

 30. yasin dönmez dedi ki:

  varlık yönetime yapılandırma yaptık 7 aydan beri ödüyorum bizi da kapsakapsarmi bu af acaba

 31. mehmet dedi ki:

  ne zaman sifirlaniyor ? 4 sene ye yakin oldu Halen kredi cekemiyorum findeks kredi notumdan dolayisiyla..takibe girdikten 2 gün sonra yatirdim.kirlendi. ne zaman temizlenecek.

 32. Fahrettin dedi ki:

  Ne zaman basliyor nere basvurcaz

 33. Erkan dedi ki:

  Benim kiredi kartlari ve kiredilerden dolayi kirmizi cizgim var suan kiredi karti borcum kalmadi duzenli odedigim konut kiredim var aftan faydalanabilirmiyim daha sonra kiredi veya kiredi karti kullanabilirmiyim

 34. fatih dedi ki:

  benimde hic borcumm yok kara listeden cikmak icin biyere bas vurmak gerekiyormu .yoksa merkez otomatikmi silecek ve nezaman silme islemi gerceklesicek acaba

  1. BankaEkonomi BankaEkonomi dedi ki:

   ilgili kanun gelirse otomatik olarak silinebilir. şahsi başvuru da isteyebilirler belki ama düşük bir ihtimal bu. gene de burayı takip etmenizde fayda var.

 35. Tuncay dedi ki:

  Varlık yönetimi ne olan borcum merkez bankasında görünüyor varlık yönetimi ne ulaşamadım bu borcu nasıl ödeyebilirim

 36. Ertuğrul şenses dedi ki:

  Borclar yüzünden işe giremiyom boyle paketin ta a.korum iflas etim şimdi işe giremiyorum borclar yüzünden

 37. Emre dedi ki:

  İcralik oldum ama 1 ay önce bütün borçları kapattim. Şuan hic borç yok af cikiomu

 38. derya dedi ki:

  benim 3 4 sene oldu…kredi kartini hemen kapattım şimdi ise 300 liralık bir telefon borcum var nasıl bir yol izliyebilirim …
  kurtulmak için

  1. BankaEkonomi BankaEkonomi dedi ki:

   kredi kartınız var mı şu anda? veya krediniz?

 39. bahattin dedi ki:

  Bende önceden icralık olmuştum ama borçumu ödedim 8 ay oldu bankara borçum yok bende aftan yaranabilirmiyim

 40. Eren dedi ki:

  Vaybe syfanin çoğu benim gibi avukatlık asıl yasaa çıkıyor ise avukatlık olmuş vatandaslara çıkmalı diğerleri zaten torba yasasını kapsıyor. Yoksa bizler için bi önemi yok bu yasanın çıkıyorsa herseyi kapsasin saçmalık. Kiralar olmuş 1.milyar askeri ücretle bi onlar denesin gecinmeyi

 41. Ahmet dedi ki:

  Şuanda hic bir borcum yok iki sene oldu borcumu kapatali

 42. Bünyamin Sezer dedi ki:

  Arkadaslar sadece esnaf lar içinmi yoksa normal müşteri lerde yararlanıyormu

 43. Selami dedi ki:

  Ben 3 yıl önce kredi kartı borcu ile avukatlık oldum borcumu ödedim 3 yıl önce 2 bankadan kredi kartım var düzenli olarak ödememi yapıyorum bende kara listeden cikarmiyim

 44. Mehmet dedi ki:

  Benim 2013 yılında kara listeye düştüm şu an hiç bi bankada borcum yok ödedim hepsini kredi çekebilirmiyim

 45. Süleyman utku dedi ki:

  Merhaba benim kredim var ama gecikmeli ödüyorum kredi karti cikmiyo ne yapmam laZım

  1. BankaEkonomi BankaEkonomi dedi ki:

   Süleyman bey taksitlerinizi zamanında ödemeniz hayati önem taşıyor. Bir an önce gecikmeli taksitlerinizi ödeyip, gelecek taksitlerinizi de zamanında ödemeye devam ederek puanınızı normale yükseltebilirsiniz. sonuçta bankacılar kredi ve kredi kartı verecekleri zaman son ödemelerinizin zamanında olup olmadığına da bakar.

 46. ali ihsan gök dedi ki:

  yasal takip dediğinde ne anlıyorsunuz ki ELBETTE AVUKATLIK LARI KAPSIYOR zaten avukatlık olmayan kredi sahibi kara liste de değil ki bu özellikle AVUKAT lık olanlar için çıkan bir yasa zaten

 47. Bülent Kurt dedi ki:

  KKB puanını yükseltmek için kredi kartı veya kmh kullanın diyorsunuz bankalar onları vermiyorlar başka hangi yollarla KKB puanını yükseltebilirim. Kredi borcum vardı yapilandirdim 30 aydır düzenli olarak ödüyorum son 6 ayım kaldı o nedenle kredi çekemiyorum kredi kartı ve kah kullanamıyorum sizce ne yapmam gerekir.cevap verirseniz sevinirim Teşekkür ederim. Saygılar

 48. Nihat dedi ki:

  Bizim ödenmemiş borç yok yaklaşık 60 adet çek ödedik Çekler hiç yazılmadı hepsi zamanında ödendi yanlız kredi ve kredi kartları zaman zaman geçikmeye girdi bu yüzden bankadan çek talep ettik çek gelmedi ve ben bankada çalışanına sordum eğer olursa bile devlet bankalarında ancak olur dedi bankada teminatımız bile var acaba tekrardan çek alabilecekmiyim

 49. Owner dedi ki:

  Kredi kartı ile tüketici kredi borcu kara listeye girmişse icralık olmuştur zaten. Eğer icralık borçları kapsamıyorsa hiç bir şeye yaramaz bu af yine milletin gözünü boyuyorlar 🙂 ama benim anladığım tüm banka borçlarına icralık avukatlık olsada af ve yapılandırma geliyor. 6 ay içinde müracaat ve peşin ödeme şartları da var.imkanı olan peşin öderde piyasa kötü ödeme gücü olan zaten öderdi. Milleti yapılandırma ancak kurtarır

 50. yükse kula dedi ki:

  Daha önceden kredi kartından takip yedim borçlarını kapattım her hangi bi bankaya borcum yok ama kırmızı çizen dolayı kredi çıkıyo bu yada yararlsnsbilirmiyim

 51. yükse kula dedi ki:

  Daha önceden bankalardan 2 adet kiredi kartından dolayi icralik ı oldum ama kapattım her ikisinin borcunu kredi onaylanmiyor çikmiyor bu yasadan yararlanabilirmiyim

 52. Alper dedi ki:

  Mrb daha onceden avukatlik oldum ama 5 yil beklemem gerektigi soylenildi suan bankalara borcum yok aftan yararlanabiliyormuyuz

 53. ADNAN GÜNNDOĞDU dedi ki:

  BEN 2 SENE ÖNCE AVUKATLIK OLMUŞTUM.BORCUN TAMAMINI KAPATTIM.İCRALIK DEGİLDİM.BU AFTAN FAYDALANABİLİRMİYİM

 54. Ali Can dedi ki:

  Merhaba, benim yaklaşık 2 yıldır hiç bir bankaya borcum yok ama kara listedeyim şuan ben yararlanabiliyor muyum bu durumda ? Şuan hiç bir bankadan kredi veya kredi kartı alamıyorum

  1. BankaEkonomi BankaEkonomi dedi ki:

   yasa gelirse yararlanırsınız büyük ihtimalle

 55. Ahmet dedi ki:

  MERHABA BENIM KREDI VE KREDI KARTLARINDAN DOLAYI ICRALARIM OLDU HEPSINI ODEDIM KKB DE KANUN TAKIBIM YOK AMA MERKEZ BANKASI KAYITLARINDA 5 YIL GOZUKUYOR BU CIKAN SICIL AFFI BENIMDE SICILIMI TEMIZLEYECEKMI YANI BEN YENIDEN DOGMUS GIBI OLACAKMIYIM

 56. Emine dedi ki:

  Halen devam eden icra kesintisi var maaşımda benide kapsarmı

  1. Fevzi dedi ki:

   Yapılandırma yaparsanız kapsar

 57. sabahattin dedi ki:

  selam ben 2006 kara listeye girdim ancak butun borcumu ödedim bankalarda hiç bir sorunum yok ama genede kara liste de görünüyorum bunu temizlemem için nereye başvurmalıyım ne yapmam gerek

  1. Fevzi dedi ki:

   Kara listeye girme tarihiniz değil, borcu tamamen kapattiginiz tarihten sonra 5 yıl kara listede olmuş oluyorsunuz.

 58. Mehmet dedi ki:

  Benimde kredi kartı borcum vardı.Ödedim sıfırladım borçları merkez bankasına başvursam kırmızı kalemi kaldırırlarmı acaba?

  1. BankaEkonomi BankaEkonomi dedi ki:

   Merkez bankasına başvurun. silmeseler bile başvurmanızı tavsiye ederiz, yararı olacaktır.

 59. Mesut dedi ki:

  Kolay gelsin icrada olan borcumuz yarısını ödedim yarısını taksit yaptım daha 2 gün önce kara listeden çıkarmıyım acaba

  1. Fevzi dedi ki:

   Evet yasa sizin içinde gecerli

 60. Malum dedi ki:

  Merhabalar önce kkb puanıyla ilgili sorunu olan arkadaşlara tavsiyem. Herhangi bir banka şubesine gidip 3 veya 5 bin lira taminat yatırıp 6 taksitle teminat olarak yatırdığınız paranın karşılığında bireysel kredi kullanın. Kredi taksitlerini düzenli bir şekilde ödemeye başladığınızda kkb puanınız bir anda yükselip makul puana ulaşacaktır. Yine bu tavsiyelere uyacak olanlar teminat karşılığında kullandıkları kredi ürünlerindeki taksitlerini taksit tarihinden bir kaç gün önce yatırdığı taktirde puanı daha iyi etkileyecek bunun yanında davranış puanını da yükseltecektir

  1. Fevzi dedi ki:

   Kredi borcunu gününden önce ödemek bazen yanlıştır. Bankalar erken ödeme cezası adı altında bazı paralar kesebiliyorlar. Krediyi tam gününde yatirmanizi tavsiye ederim. Kredi kartı ve kmh hesabını ise gününden önce yatırmak kredinin aksine iyi ve olumlu sonuç verir. Saygilar

 61. Aytekin dedi ki:

  yasal takip demek avukatli ve icralik olan hersey demek degilmidir onu anlayamadim takipe dusmus dosyalarin cogu avukatlik ve icra yolu ile alinan paralar degilmidir Bankaekonami Bey size soruyorum..

  1. Fevzi dedi ki:

   Yasal takip icraya düşmüş 90 gün süreyle ödenmemiş borclardir. İdari takip avukata gitmeden önce alacaklının kendi tahsil bürosu tarafından size başlatılan uygulamadır.

 62. murat bozdemir dedi ki:

  ben 6 yl önce bir kalemde kart borcumu kapattım ama banka borcum öyle bir yaymışki 2014 de son ödeme olmuş gibi bankalardan ne kart nede kredi cekebiliyorum beni de sıfırlarmı bu af

  1. Fevzi karsanti dedi ki:

   05385702430 ara izlemen gereken yolu anlatayım arkadaşım.

 63. HASAN AKTAŞ dedi ki:

  BEN HASAN AKTAŞ BENDE YASAL TAKİBE DÜŞTÜM İCRA MEMURU GELDİ BEN GELEN MEMURA ÖDEME TAAHÜDÜNDE BULUNDUM FAKATANNEMİN RAHATSIZLIĞI DOLAYISIYLA ÖDEYEMEDİM GİTTİM AVUKATA DURUMU İZAH ETTİM O BENİM TUTUKLAMAMI ÇIKARTMIŞ YAKALANDIM CEZAEVİNE GİRDİM FAKAT AYNI GÜN BORCUMUN TAMAMINI ÖDEDİM VE ÇIKTIM ŞUANDA HİÇBİR YERE BORCUM YOK BU ÇIKACAK SİCİL AFFINDAN YARARLANABİLİYORMUYUM SAYGILAR

  1. Fevzi karsanti dedi ki:

   Evet bu yasadan sen yararlanirsin sicilin temizlenir fakat KKB den dolayı 50 yılda geçse kredi çekemez işlem yapamazsın. Bende senle aynı durumdaydim. Çaresini millete burda yazmaktan parmaklarım ağrıdı. Ara sana nasıl yol izlenen gerektiğini anlatayım. Merak etmesin kimse dolandırıcı felan değilim parada istemiyorum. Yardımcı olabilirsek ne mutlu. 05385702439

 64. Fevzi karsanti dedi ki:

  Arkadaşlar yardım edebilirsem ne mutlu bana. Arayın ne yapmanız gerektiğini anlatayım. Merak etmeyin para felan istemiyorum karşılığında. Bende aynı durumdaydim kurtuldum çok şükür. 2 ay önce kredi alamiyordum şuan bankalar verelim diye pesime dolanıyor . 05385702430 bizimkisi insanlık namına arkadaşlara yardımcı olmak

  1. Fevzi dedi ki:

   Arkadaşlar bu kadar aranacagimi düşünmemiştim. Hepinizden özür dilerim. Artık aramazsan iz cep numaramı sevinirim. Bu siteden elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım ama lütfen cep numaramı aramayın artık. Sevgili admin yukarıdaki numaramı dilersen sevinirim. Tesekkurler

 65. Ümran dedi ki:

  Merhaba bende 4yıl önce bir bankadan ihtiyaç kredisi kullanmıştım.bir de yanında ek hesap açmışlardı.ek hesabı ödemeyi geciktirmişim.ve takibe alındım.tabiki borcu ödedim.ama hala geriye dönük takibiniz görünüyo diyip kredi kullandırmıyorlar.bu çıkan aftan bnde yararlanabilecekmiyim.eski takip silinirmi.

  1. Fevzi dedi ki:

   Evet yararlanirsiniz

 66. Bahar dedi ki:

  Benim borcum yok ama 2015 de yasal takıbe gırdım aftan yararlanıyormuyum

 67. Süleyman Coşan dedi ki:

  Benim yasal olarak takibim yok ancak notum düşük eski borçlarımdan dolayı bende yararlanabiliyormuyum

  1. Fevzi dedi ki:

   Siciliniz bozulduysa bu aftan yararlanırsınız. Kredi puanı içinde zamanla yükselmesini beklemelisiniz. Fakat kredi puaninizin yükselmesi içinde kredi,kredi kartı yada kmh hesabinizdan biri olmaliki puanınız hesaplanabilsin. Tabi bunları da düzenli odemeyide unutmamalı.

 68. Nurşen dedi ki:

  Yasal takipdekileri kapsiyor bu kanun deniyor ama banka ve avukatlar israrla bu cikan kanundan siz faydalamazsiniz diyorlar.Neden bu yasayi cikaran hukumet bizim gibi avukat ve bankalar tarafindan koseye sıkıştırılmış madur insanlarin hakki aranmiyor?Ústelik banka ile avukatin oyununa gelmis madur insanlardan biriyim yasal takipde degiljen avukat tarafindan yasal takipdesin diye borcumun tamamami istendi bankanin genel mudurlugunu aradim gorustum yasal takipde olmadigimi solediler.yapilandirma anladmasi icin bankaya gitmemi solediler gittim gittim gorustuk olumlu bakdilar haber vereceklerini solediler ertesi gun olamiycagini sogleyen bi mail aldihemen yasal takipe soktular beni simdi maasima haciz gelcek bankalarda avukatlarda tefecileri gectiler.Hükumetin bu tefeciler surusunun(bankalar ve avukatlar)bir an once incelemeye alip birazda biz madur insanlar yararina calismalar yapmasini bekliyorum.

 69. Yahya dedi ki:

  Ben 2013de kırmızı yedim kapalı takipte görünüyor ben kredi çekebilirmiyim acaba

 70. mesut kenger dedi ki:

  İki banka ile yasal takipe girdim ama borcumun hepsini ödedim hiç bir bankaya borcum yok 2 yıldır benim sicilimde silinirmi ?tşklr

 71. aydin ceb dedi ki:

  Kredi ve kredi kart borclarim var icrada hepsini odersek faiz aliyolar mi aftan yararlanabilirmiyim

 72. Onur dedi ki:

  Merhaba benim kredi karti borcum yuzunden 2.5 yil once avukatlik olmustum avukatlik olduktan sonra yapilandirma yapip 1.5 ay sonra toplam olan borcumu kapattim bu af beni kapsiyormu ?

 73. Kalyon Emrah dedi ki:

  Merhaba benim 2006 yılından kk borcum var fakat ödemek içinde başvurdum borç gözükmüyor icra da gelmiyor fakat kara listede gözüküyorum avukatlık oldu sanırım fakat avukata da ulaşamıyorum ne yapmam lazım sicilini temizlemem için şimdiden teşekkür ederim.

 74. ceydaa dedi ki:

  merhabalar avukatlık olmadım ama kara listedeyim şu gün itibari ile ne zaman af çıkacak yada aftan yararlanmam için ne yapmam gerekiyor

 75. Erhan Guner dedi ki:

  Yorumum 10 gun oldu yazali hala denetim icin bekliyor,ilginize tesekkurler 😉

 76. Erhan Guner dedi ki:

  K

 77. Erhan Guner dedi ki:

  Merhaba 2013 yılında bir kaç bankadan avukatlık oldum hepsininin borçlarını ödedim 3-4 yıl oldu biteli,su an iki bankadan kredi kartı kullanıyorum birinin limiti full açık borcu yok bir kaç aydır kullanmıyorum, diğeri arada bir dönem borcunu komple ödüyorum en kötü ihtimalle asgarisini gecikmeden ödüyorum,bir de iki ay önce 2000 TL kredi çektim gününden önce ödüyorum borcunu,findex puanım 1200,35000 TL ihtiyacim var bu aftan sonra bu kredi çıkarmı ? Tavsiyesi olan yazarsa sevinirim

BİR YORUM YAZ