Aktifbank’tan Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi İmkanı

Son yıllarda ekonominin yukarı doğru dalgalı hareketleri, piyasaları zorladı. Halkın ve esnafın borçları artınca, kredi kartı veya kredi arayışlarına girdi. Tabi bunları ödemekte de zorlanınca kara liste veya kırmızı kalem yiyen sayısı da çok fazla arttı.

Kredi kartı alamayan veya kredi çekemeyen kişiler için acil nakit para ihtiyaçları durumunda çok bir alternatifi kalmasa da yeni bir banka olan ve hatırladığımız üzere stadyumlarda yeni sistem olan Passolig uygulamasının banka kartı olan Passo kartı veren banka Aktifbank buna bir nebze de olsa çözüm getirmiş gibi görünüyor.

Aktifbank N Kolay kredi ile anında 30.000 TL’ye kadar kredi, banka şubesine gitmeden, telefon veya online başvurunuz sonrasında hesabınızda olabilir.  Tek yapmanız gereken Aktifbank ihtiyaç kredisi başvurusu yapmanız.

Örneğin, 12 ay vadeli 10.000 TL ihtiyaç kredisi başvurusu yaptınız diyelim, buna karşın ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı, 989 ₺ olacaktır. Aşağıda ise size kaç ay vade ile çekerseniz geri ödeme tutarınızın ne olacağı tablosunu veriyoruz. Aktifbank n kolay ihtiyaç kredisinin faiz oranı 2,29 olup, dosya masrafı 50 TL’dir.

10.000 TL  –  12 Ay  –  989,57 TL

10.000 TL  –  12 Ay  –  989,57 TL

10.000 TL​ ​ –  24 Ay  –  574,56 TL​ ​

10.000 TL​ ​ –  36 Ay  –  440,98 TL​

​​10.000 TL  –  ​48 Ay  –  377,57 TL

Uyurken Para Kazanmanın 8 Yolu

” Uyurken para kazanmanın bir yolunu bulmazsanız ölene dek çalışmaya mahkum olursunuz.” – Warren Buffet

Uyurken para kazanmak gerçek olamayacak kadar iyi geliyor kulağa, öyle değil mi? Ancak günümüz dünyasında uyurken de para kazanabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor.

İşte sizlere uyurken para kazanabileceğiniz 8 yöntem:

Milyonları İlgilendiren Zam Haberi

Referandum sonrası çalışma hayatında çok önemli düzenlemeler bir bir hayata geçiyor. Özel sektör çalışanları kıdem tazminatını garantiye alırken kamuda da toplu sözleşme ile kadro ve zamlar geliyor

Referandum sonrası gündemin ekonomiye kaymasıyla birlikte çalışma hayatında da çok önemli değişiklikler hayata geçmeye başladı. Hem özel sektörde hem de kamuda çalışma barışını sağlayacak yasalar birbiri ardına gelecek. Bu yılın toplu sözleşme senesi olması sebebiyle kamuda hem önümüzdeki iki yılın zamları hem de sosyal haklar belirlenecek. Bundan emekliler de nasibini alacak..

 

7 Soruda Kredi Sicil Affı

1.Sicil Affı Ne Zaman Devreye Girdi?

TBMM’de onaylanan yasa taslağı Cumhurbaşkanı onayıyla Resmi Gazete‘de yayımlanarak 27.01.2017 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi.

2.Yasa Neleri İçeriyor, Gerçekten Kapsamlı Bir Af Geldi mi?

Hükümet yetkilileri sicil affının kredilerde beyaz bir sayfa açmasını hedefliyor. Yasadan 11,5 milyon kişi ile 2,3 milyon şirketin etkilenmesi bekleniyor. Konuyla ilgili birçok basın yayın kuruluşunun geçtiği haberlerde sicillerin temizleneceği, kara liste kayıtlarının silineceği gibi ibareler geçiyor.

 

3.Sicil Affı Sayesinde İsmim Kara Listeden Çıkacak mı?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır. TBMM’den çıkan yasanın metnindeki ilgili ibare şöyle:
“[kişilerin sicil] kayıtları … bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir.”
Dolayısıyla, “sicil affı” denilen bu yasa sadece bankalara sicili bozuk olan müşterilerine yeni kredi verdiklerinde veya kredilerini yapılandırdıklarındaki hukuki ve cezai sorumluluğunu kaldırıyor. Yani başka bir deyişle, devlet bankalara “sicili bozuk müşteriye kredi verirsen seni dava etmeyeceğim” diyor. Yasanın hiçbir yerinde sicil silinecek vb. gibi ibareler yok.

4.Yasadan Kimler Yararlanabilecek?

31 Ekim 2016 tarihi itibariyle tüketici kredileri ve diğer bireysel kredilerden yasal takip borcu bulunan 1 milyon 729 bin 846 kişi, ticari kredilerden yasal takip borcu bulunan 533 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi yeni yasa kapsamına giriyor.
Bankaların kredi değerlendirmesi yaparken kredi sicillerini göz ardı edebileceği kişi ve kurumları aşağıda listeledik:
* Kredi kartı ya da bireysel kredi borcu gecikmeye veya yasal takibe giren kişiler
* Karşılıksız çek veya protestolu senedi olan şirketler
* Ödenmeyen nakdi veya gayri nakdi kredisi (teminat mektubu vb.) olan şirketler
Yani bankalar yeni yasa sayesinde eğer isterlerse bu kişilere veya şirketlere kredi verebilecekler ve bu yüzden bir cezayla karşılaşmayacaklar.

5.Yeni Yasadan Nasıl Yararlanabilirim?

Aslında yeni yasa yukarıda yazdığımız gibi bankalara tavsiye niteliğinde olduğu için bu yasadan yararlanabilmek için borcunuzu kapatmak dışında özel bir şey yapmanıza gerek yok. Kredi verme kararını hala bankalar verdiği için geciken borçlarınızı ne kadar erken öderseniz o kadar iyi. Eğer borcunuzu peşin ödeme gücünüz yoksa yapılandırmak için bankalarla pazarlık edebilirsiniz.
Yasada kişilerin ve şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi veya yeniden yapılandırması şartı var. Dolayısıyla borcunuzu eğer 6 ay içinde kapatırsanız bankalar size kredi vermeyi değerlendirirken daha rahat davranabilir.

6.Sicil Affı Esnafı Nasıl Rahatlatacak?

Sicil affının çıkması özellikle küçük işletme sahipleri ve esnafı rahatlatabilir. İşini büyütmek isteyen ancak geçmişte borç ödemelerinde sıkıntıya düşmüş esnaf, kötü sicil yüzünden bankalarca reddediliyordu ve KOSGEB vb. desteklerden faydalanamıyordu.
Sicil affı yasası çıktıktan sonra devlet kurumlarının sicilinde ödeme zorluğu olan esnaf ve KOBİ’lere destek olabilmesinin yolu açılacak ve bu tip işlemler sonucunda memurlara herhangi bir ceza uygulanmasının önüne geçilecek.
Böylece sicili silinmeyen esnaf bankalardan ticari koşullarla kredi kullanamasa dahi KOSGEB vb. devlet destekleriyle sıfır faizli kredi çekebilecek ve İşsizlik Fonu’ndan tekrar yararlanabilir hale gelecek.

7.Çıkan Torba Yasanın Detaylarına Nasıl Ulaşırım?

Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı (1/796)
İlgili maddeyi ise kolaylık olması için aşağıda bulabilirsiniz.
MADDE 31- 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında
Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 1
(1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrı nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir.
(2) Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların birinci fıkra hükmü uyarınca mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz.”

 

Kredi Sicil Affı Yürürlüğe Girdi İşte Tüm Detaylar

Milyonların dört gözle beklediği kredi sicil affı uzun zamandır konuşuluyordu. Bugün resmi gazetede yayınlanan torba yasa ile birlikte resmen yürürlüğe girmiş oldu. Sicil affı ile beraber torba yasada KOBİ’leri ilgilendiren bir kaç madde daha geçirildi.

SİCİLLER TEMİZLENİYOR

Borçlarını zamanında ödeyemedikleri için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bildirilen kişiler ve kredi müşterileri, söz konusu borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamını ödemeleri veya yeniden yapılandırmaları halinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar dikkate alınmayabilecek.

Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların bu kapsamda mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırılması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmayacak.

Sicil affından ne şekilde yararlanılacağı, kimlerin faydalanabileceği ve başvuruların ne zaman nereye yapılacağı hakkında gelişmeleri size bildireceğiz. 

Tekipte Kalın

BankaEkonomi.net

Bankalar Ev Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor 2017

Yıllar sonra bir ev beğendiniz ve almaya karar verdiniz. Kredi almak için hiçbir engel bulunmuyor önünüzde ve evi almak için harekete geçtiniz. Ancak konut kredilerinde bankalar konutun değerinin tamamı kadar kredi imkânı sunmuyorlar. Şimdi sizlere ev kredisi yüzde kaç çıkıyor ve ortalama ne kadara denk geliyor anlatacağız.

Öncelikle kredinizin onaylanması halinde bir ekspertiz gelip almak istediğiniz eve bakıyor ve değerini biçiyor. Daha sonra bunu bankaya iletiyor ve banka bu değere göre belirli bir ölçüde konut kredisi veriyor. Şimdi bunu bir örnekle daha detaylı bir şekilde inceleyelim;

Konut Kredileri Yüzde Kaç Çıkıyor?

Şimdi kısa bir örnek ile açıklamak gerekirse; diyelim ki 200 bin TL değerinde bir konut almak istiyorsunuz ve konut kredisi yüzde kaç çıkar bilmiyorsunuz. Ayrıca gelen ekspertizin ne rapor verdiği hakkında bir bilginiz yok. Ev sahibinin sizden istediği değerin aynısını ekspertiz verir mi vermez mi bilemezsiniz ve ev sahibinin verdiği fiyat ile ekspertizin verdiği fiyat hakkındaki şüphelerinizden kurtulmak istiyorsunuz. Yani evi görmeye gelen ekspertiz ev sahibinin biçtiği değerden 5 veya 10 bin TL daha az söylerse banka krediyi verir mi bilmiyorsunuz. Çevrenizde ekspertizin evin değerini yüksek göstererek daha fazla kredi almanızı sağladığını duymuşsanız ve bu işin aslını merak ediyorsunuz.

Bu ve buna benzer onlarca soru beyninizi kemiriyorsa işte tüm bu soruların cevabı;

Eğer konut kredilerinde yüzde kaç çıkar diyorsanız hemen belirtelim; banka ekspertizin çıkardığı değerin resmi olarak en fazla %80’ini kredi olarak verebilmektedir. [1] Yani yukarıda ki örnekte belirttiğimiz gibi alacağınız eve ekspertiz 200 bin TL fiyat biçerse, bu şartlarda banka size en fazla 160 bin TL kredi verebilir. Ancak unutmayınız ki, evin değeri ne olursa olsun ve ev sahibinin beyanı da ne olursa olsun, gelen ekspertiz sadece kendi bilgileri doğrultusunda ve hiç kimseden etkilenmeden eve bir değer biçecektir.

Yani ev 200 bin TL ise, ekspertiz bu evin değerini 190 bin veya 210 bin TL gibi gösterebilir. Evin değeri biçilirken kullanılan malzemeler, evin lokasyonu ve emsali evlerin değerli baz alınarak belirlenmektedir. Ekspertizler bankalardan bağımsız çalışmakta olup bankalar sadece bazı özel durumlarda ekspertizin raporlarına itiraz edebilmektedir.

Asgari Ücret Ne Kadar 2017

Ülkemizde asgari ücret ile çalışan milyonlarca kişi, 29 Aralık 2016 günü yapılan hükümetin Asgari Ücret Komisyonu tarafından yapılacak olan zam haberine kilitlenmişti. Bugün yapılan toplantı sonucunda açıklama yapan Mehmet Müezzinoğlu, yeni asgari ücreti ve zam oranını belirledi.

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, asgari ücretin 1.404 TL’ye çıkarıldığını açıkladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, son toplantısını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yaptı. Bu toplantı sonunda yeni asgari ücret açıklandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yaşadığımız dünyü konjonktürü belirli zorlukları getiriyor. Ama bir taraftan da hedefleri olan ülkeyiz. Bakan olarak benim de çok mutlu olamadığım ama yarınlarımızın huzurlu geçmesi için paylaşarak sıkıntıları azaltacağımız bir yolculuğu yapma gayretiyle ortak karar vermeye çalıştık. Asgari ücretin yılbaşından itibaren yılın genelinde geçerli olmasına karar verdik. Enflasyonu 6,5 olarak açıklamıştık. Asgari ücrette yaklaşık yüzde 8 artış oldu. Brüt asgari ücret 1777 lira 50 kuruş neti 1404 lira”

15 KİŞİLİK KOMİSYON BELİRLİYOR

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5 hükümet, 5 TİSK ve 5 Türk-İş temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor.

Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.

Komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.

İŞÇİLER 1600 TL İSTİYORDU

Önceki toplantılarda işçi kesimini temsil eden Türk-İş 2016 başında 1300 liraya yükseltilen asgari ücretin yeni yılda bin 600 TL olmasını talep etti.

DİSK’İN TALEBİ 2 BİN TL’YDİ

DİSK, asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması gerektiğini talep ediyor. Konfederasyon, 2017 yılı için asgari ücretin en az 2 bin lira net olmasını istiyor.

İŞVEREN ZAM İSTEMİYORDU

İşçi kesiminin 1600 TL’lik talebine karşın işverenler, geçen yılki artış nedeniyle zam yapılmaması gerektiğini belirtiyor.

CHP’DEN ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ NEYDİ?

CHP de asgari ücret teklifini açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, asgari ücretin en az bin 750 lira olması gerektiğini belirtti.

TÜİK RAKAMLARI NE DİYOR?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcileri yapılan son toplantıda “ağır”, “orta ağır” ve “hafif işlerde” çalışan bir işçinin net yaşam maliyetine ilişkin rakamları komisyon ile paylaştı.

Bir işçinin aylık net yaşam maliyeti “ağır” işlerde bin 668 lira 90 kuruş, “orta ağır” işlerde bin 485 lira 30 kuruş, “hafif işlerde” ise bin 379 lira 40 kuruş olarak açıklandı.

BU YIL 1300 LİRAYDI

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 647 lira, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net bin 300 lira 99 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlilerinde ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 399 lira 95 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için bin 935 lira 23 kuruş düzeyinde. Bunun bin 647 lirasını brüt asgari ücret, 255 lira 29 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 32 lira 94 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Kredi Notuna Bakmadan Kredi Veren Bankalar 2017

Kredi notu kısaca tüm finansal işlemlerde kişinin bankalar gözündeki derecesi olarak nitelendirilebilir. Kredi notuna bakmadan kredi veren banka var mı diye düşünüyorsanız bunun neredeyse imkânsız olduğunu hemen belirtelim. İşin aslına bakarsanız bunun bankalara hiçbir zararı yoktur ancak yine de hiçbir banka kredi notu düşük olan birine kredi vermemektedir. Hiçbir zararı yok derken kastımız da şu; ödenmeyen krediler bankalar tarafından vergiden düşürülüp varlık şirketine satılmaktadır. Bu da bankaların her zaman karlı olduğunu göstermektedir. Şimdi kredi notu düşük olanlar nasıl kredi alabilir hep birlikte inceleyelim;

Kredi Notum Düşük, Nasıl Kredi Alabilirim?

Eğer kredi notunuz düşükse ve kredi çekmek istiyorsanız, sizler için aşamalı bir şekilde hazırladığımız bu yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Kredi notuna bakmadan kredi veren bankalar hakkında bilgi vermeden önce bu aşamaları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu aşamaların ilki kredi notunu öğrenmektir.

Kredi notu ‘’0’’ ile ‘’1.900’’ arasında değişmektedir. Bu rakamlarda en dip yani en düşük sıfır ve en yüksek 1.900 olarak baz alınmaktadır. Elbette kredi notunuz ‘’0’’ ise ciddi anlamda kredi almanız imkânsız gibi bir şey. Bu nedenle kredi almak için boşuna zaman kaybetmemenizi öneririz. Bunun dışında kredi notu 799’dan düşük olanlarında kredi notlarını 1000’in üzerine çıkartmaları gerekmektedir. Kredi notunuz 1000’in üzerinde ise yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Ancak daha aşağı bir seviyede ise mutlaka kredi notunuzu 1000’in üzerine çıkarmalısınız. Kredi notuna bakmadan kredi veren banka yoktur ancak, kredi notunuz 1000’in üzerinde ise ve maaşınız yüksek ise bankalar daha olumlu davranacaklardır. Eğer 4000 TL maaş alıyor ve bankalar buna rağmen size kredi vermiyorsa, bunun nedeni maaşınızın asgari ücret üzerinden yatırılmasıdır.

Maşınızı tam göstermek sizin elinizde. İşvereninizden maaşınızı tam göstermesini rica etmeniz halinde, farkı sizden kesmek koşuluyla bunu kabul edecektir. Eğer 4000 TL maaşla bankaya başvurursanız kredi notunuzun düşük olması geri planda kalacaktır. Zaten bankalar krediler ödeme gücünüze göre ayarlamaktadır. Maaşınızı yüksek gösterdikten sonra da yaklaşık 3 ay bekleyerek findeks yani kredi notu sisteminin maaşı yüksekten görmesini sağlamalısınız. Aksi takdirde bankaların keyfine kalırsınız ve kredi almanız zorlaşır.

Ptt Kredi Veriyormu? PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT’den kredi başvurusu yapmak isteyenlerin izlemesi gereken bazı aşamalar bulunmaktadır. Eğer PTT kredi başvurusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız bu yazımızı dikkatlice okumalı ve aşamaları sırasıyla yerine getirmelisiniz. Öncelikle yapmanız gereken nüfus cüzdanınız ile bir PTT şubesine başvurmaktır. Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesine başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru yaptığınız şubede çalışan memur size bir kredi başvuru formu vererek bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanızı isteyecektir. Verilen formu eksiksiz bir şekilde doldurup şubeye teslim ettiğiniz takdirde, formunuz bilgisayar ortamında işlenecek ve PTT ile anlaşmalı olan tüm bankaların sistemine anlık olarak gönderilecektir. Bundan sonra yapmanız gereken bankaların en kısa sürede yanıt vermesini beklemek olacaktır. Kısa sürede bankalar geri dönüş sağlayacak ve PTT şubesi tarafından size olumlu veya olumsuz bir mesaj gönderilecektir. Olumlu gelen mesajdan sonra başvuru yaptığınız şubeye gidip kredi sözleşmenizi ve gerekli olan bir takım evrakları imzalamanız gerekiyor. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra paranız başvuru yaptığınız şube tarafından size ödeniyor.

PTT’nin Kredi Verme Şartları

Eğer PTT kredisine başvurma istiyorsanız bilmeniz gereken bazı önemli bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle PTT yapılan tüm kredi başvuru işlemlerinde 10 TL hizmet ücreti almaktadır. Ancak bu ücret kredinin onaylanmaması halinde geri alınabilmektedir. PTT kredi başvuru nasıl yapılır dan ziyade koşulları bilmenizde de büyük fayda vardır. Çünkü PTT kredilerinde en fazla 36 aylık bir geri ödeme sistemi bulunmaktadır. Bu nedenle yüksek geri ödemeleri kredilerin PTT’den alınması, ileride taksitlerin ödenmesinde zorluk yaşamanıza neden olacaktır. PTT kredilerinde 500 TL’den 40.000 TL’ye kadar kredi alabiliyorsunuz. [1]

Bunların dışında PTT kredi alabilmeniz için emekli maaşınızı mutlaka PTT şubelerinden almanız gerekiyor ve 83 yaş üstü kişilere kredi verilmiyor. Eğer 80 yaşını aşmamışsanız 4 yıl vadeli kredilerden faydalanamıyor ve en fazla 24 aya kadar kredi kullanabiliyorsunuz. Ayrıca BDDK hayatını kaybeden kişilerin kredi borçlarını sigorta şirketlerinden karşılamak adına, kredi verdikleri kişilerden hayat sigortası yaptırmalarını istemektedir ve yaptırdığınız hayat sigortasının tüm masraf ve giderlerini siz karşılıyorsunuz. Son olarak unutulmaması gereken bir konu daha vardır. Kişi her ne kadar başvuruyu PTT üzerinden yapsa bile aslında krediyi veren bankalardır. Bu durum kredi faiz oranlarında değişiklik yaşanmasına neden olmaktadır.

2017 Gelir Vergisi Oranları Açıklandı

Yeni yılın gelmesiyle beraber 2017’de uygulanacak olan gelir vergisi oranları bugün açıklandı. İşte 2017’de uygulanacak olan gelir vergisi oranları.

Gelecek takvim yılı içinde gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınan tarife yeniden belirlendi. Hükümetin belirlediği yeni gelir vergisi oranlarına göre, 2017 yılında aylık brüt geliri 2 bin 500 lira olan vatandaşlar, bu gelirin 5 bin 350 lirasını gelir vergisi olarak ödeyecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan gelir vergisi genel tebliğine göre, kapsam dahilinde yer alan brüt gelirlerden; yaklaşık olarak asgari ücrete karşılık gelen 13 bin liraya kadarının yüzde 15’ini oluşturan 1,950 lira vergi alınacak.

AYLIK GELİRİ 2 BİN 500 TL OLAN 5 BİN 350 TL VERGİ ÖDEYECEK

Aylık geliri 2 bin 500 lira ile yılda 30 bin lira kazananlar ise, ilk 13,000 lirası için 1,950, geriye kalan bölümü için de 3 bin 400 lira olmak üzere toplam 5 bin 350 lira vergi ödeyecek.

Ayda 5 bin 850 lira ya da yılda 70 bin lira kazananlar da, ilk 30 bin lirası için 5 bin 350 lira, geriye kalan 40 bin lira için de 10 bin 800 lira olmak üzere toplam 16 bin 150 lira gelir vergisi ödeyecek.

GELİRİ 70 BİN TL OLANLAR, 16 BİN 150 LİRA ÖDEYECEK

Yıllık geliri 70 bin lirayı aşanlar da, 70 bin lirası için 16 bin 150 lira, bunu aşan bölümün de yüzde 35’i kadarını gelir vergisi olarak ödeyecek.

TAHVİL GELİRLERİNE İNDİRİM

Buna karşılık, menkul kıymet sermaye gelirleri için ise yüzde 38.19 indirim uygulanacak. Bu kapsamda, 1 Ocak 2006 tarihinden önce ihraç edilmiş olan, her nevi tahvil ve Hazine bonosu faizleri ile Toplu Konut İdaresi ve Özelleştirme İdaresince çıkarılan menkul kıymeliraerden 2016 takvim yılında elde edilen menkul sermaye iraliraarı bu indirim oranı uygulanarak beyan edilecek.

DÖVİZE, ALTINA ENDEKSLİ BEYANLARDA İNDİRİM YOK

Dövize, altına veya başka bir değere endeksli menkul kıymetler ile döviz cinsinden ihraç edilen menkul kıymetlerden elde edilen menkul sermaye iratlarının ve ticari işletmelere dahil kazanç ve iratların beyanında indirim oranı uygulanmıyor.

Kredi Sicil Affı 2017 Ne Zaman Çıkacak? İşte tüm Detaylar

Sicil affı ile 11.5 milyon kişi ile 2.3 milyon şirketi kara listeden çıkacağı duyuruldu. Bunun için kişilerin ve şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi veya yeniden yapılandırması gerekiyor.

Meclis’e geçtiğimiz cuma günü sunulan torba yasada yer alan sicil affı, 11 milyon 561 bin 202 kişi ve 2 milyon 331 bin 460 şirketin sicillerini sıfırlama imkanı getirecek. Kişi ve şirketlere, kullandırılan kredilerden dolayı da bankalara veya finans kuruluşlarına herhangi bir hukuki cezai sorumluluk yüklenemeyecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın rakamlarına göre düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte, 12 Aralık 2016 itibariyle halen ödenmemiş çeki olan 566 bin 116 kişi, 31 Ekim itibarıyla kredi kartı nedeniyle yasal takip borcu bulunan 2 milyon 233 bin 188 kişi sicil affından yararlanabilecek. Aynı şekilde 31 Ekim 2016 tarihi itibariyle tüketici kredileri ve diğer bireysel kredilerden yasal takip borcu bulunan 1 milyon 729 bin 846 kişi ve yine 31 Ekim itibariyle ticari kredilerden yasal takip borcu bulunan 533 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi de kapsama girecek. Bu kişilerin ve şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi veya yeniden yapılandırması gerecek. Bu şartı yerine getirirlerse, bankaların kara listesinden çıkabilecek.

 

1.5 MİLYON ŞAHIS ŞİRKETİ

Ayrıca kara listeye giren ancak borcunu daha önceden ödemiş bulunan kişiler de, aftan yararlanacak. Bu nitelikte bulunan karşılıksız çek borçlusu 198 bin 434 kişi, bireysel kredi kartı müşterisi olan 3 milyon 975 bin 423 kişi, tüketici kredisi ve diğer bireysel kredi müşterisi 2 milyon 858 bin 195 kişi, ticari nitelikli kredisi kullanan 1 milyon 573 bin 758 şahıs şirketi ile 122 bin 394 sermaye şirketi de doğrudan düzenleme kapsamına girecek. Bu kişiler ve şirketler için herhangi bir ön koşul söz konusu olmadan, sicil temizleme işlemi gerçekleştirilecek.

ESNAF BEKLİYOR

Sicil affını özellikle esnaf yoğun bir şekilde talep ediyordu. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Ekonominin çarklarının dönmesi için etkin bir sicil affı gerekiyor. Çünkü bankalar esnafa sicillerine göre kredi veriyor. Atılan bu adım ekonominin çarklarını hareketlendirecek. Can suyu kredisi çok önemli” demişti. Kredi kartı veya bireysel kredilerini ödeyememiş veya takibe düştükten sonra ödemiş yurttaşların, kara listeye bağlı olarak 5 yıllık süreçte kredi işlemlerinin olumsuz etkilenmesi nedeniyle de, sicil affı önem taşıyor.

SİCİL AFFI TORBA YASADAN GEÇTİ – İŞTE DETAYLAR >> 

 

KAYITLAR RİSK MERKEZİ’NDE

Daha önce Merkez Bankası tarafından tutulan mali sicil bilgileri, 2011 yılında çıkarılan kanunla Bankalar Birliği bünyesindeki Risk Merkezi’ne devredildi. Buna göre kredi kuruluşları ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nca uygun görülecek finansal kuruluşların müşterilerinin risk bilgileri bu merkezde toplanıyor ve söz konusu bilgiler bu kuruluşlarla, gerçek veya tüzel kişilerin kendileriyle paylaşılıyor. Kişilerin onay vermeleri koşuluyla, risk bilgileri özel hukuk tüzel kişileri ve üçüncü gerçek kişilerle de paylaşılabiliyor.

>> Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

>> Acil Para Bulma Rehberi 

>> Devlet Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Detaylar 

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Aşağıdan yorumlarınızı bekliyoruz.

Kredi Almak Kaç Gün Sürer? Kredi Alma Süresi 2017

Günümüzde insanlar nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara başvuru yaparlar. Çoğunlukla istenilen; işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanması ve paranın hesaba geçmesidir. Ama elbette bu durum her zaman aynı değildir. Çünkü çekilmek istenilen kredinin türüne göre kredi alma süresi uzayabilir. Bununla beraber bankalardan da kaynaklı olarak kredi alma süresi değişebilir. Şimdi öncelikle hangi kredilerin ortalama kaç günde alındığına bir göz atalım;

İhtiyaç Kredisi Almak Kaç Gün Sürer?

Öncelikle ihtiyaç kredisi almak kaç gün sürer diye merak ediyorsanız hemen belirtelim, en kolay ve en hızlı alınan kredi türü bireysel ihtiyaç kredisidir.  Bankaya giderek, SMS kredi veya internet kredi ile yapılan başvurular ortalama 3-5 dakika içinde sonuçlanmaktadırlar. Başvuru sonrası gelen mesajda krediniz onaylandı şeklinde bir mesaj ile karşılaştığınız takdirde, başvuru yaptığınız bankanın herhangi bir şubesine giderek kredinizi alabiliyorsunuz. Bunun dışında daha iyi bir değerlendirme yapılması için banka sizi şubesine davet etmek amaçlı bir mesajda gönderebilir. Bazı durumlarda teminat veya kefil istenebilir ve bu koşullar yerine getirildiği an kredi hesaba geçer. Eğer bankaya direk giderek bir başvuru işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka beraberinizde bir maaş bordrosu veya gelir belgesi almanız gerekiyor.

Konut Kredisi Almak Kaç Gün Sürer?

Konut kredileri ihtiyaç kredilerinin aksine daha uzun sürmektedir. Konut kredisi almak kaç gün sürer diyorsanız bunun ortalama 1 gün olduğunu belirtmek isteriz. Başvuru esnasında öncelikle size ortalama ne kadar kredi verilebileceği hesaplanır. Alınacak konutun değer bir ekspertiz ile belirlenir ve bu işlem ortalama 2 veya 3 gün sürebilmektedir. Konutun değeri hesaplandıktan sonra konut değerinin %75’i kadar kredi verilebilir. Ayrıca tapu masrafları gibi giderler de size aittir.

Taşıt Kredisi Almak Kaç Gün Sürer?

Taşıt kredisi almak kaç gün sürer konusu da tıpkı konut kredisi gibidir. Kredi başvurunuzun onaylanması halinde alacağınız aracın ruhsatıyla beraber bankaya gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca aracın sıfır veya ikinci el olması durumu değiştirmemektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, tüm kredi türlerinde bankaların serbest değerlendirme hakkı bulunmaktadır. Ayrıca kredi notu, kredi borç yükü ve mevcut mali borçlarınız gibi etkenlerde kredi alma sürenizi ve hatta kredi almanızı etkileyen önemli faktörlerdendir.

Arsa Almak İstiyorum (Param Yok, Taksitle Alabilir Miyim)

Günümüz itibariyle pek çok insan yatırım amaçlı arsa almak istemektedir. Arsalar üzerinden yol geçmesi, belediyenin üzerine bir proje yapması gibi olaylarda yüksek miktarlarda parayla satılmaktadır bu sebepten dolayı parasını değerlendirmek isteyen vatandaşların iyi bir tercihle yatırımı arsalara yapması gayet normal bir durumdur.

Arsa Yatırımı İçin 10 Püf Nokta

 1. Arsa yatırımı uzun vadede çok iyi yatırım olabilmekle birlikte kısa vadede de iyi bir yatırım olmaktadır. Kısa vadede iyi bir yatırım olması için uygun fiyatlara arsa alıp bunu satmanız gerekmektedir. Arsanın herhangi bir parasal değeri yoktur açık arttırma gibi en yüksek fiyatı teklif edene satılır. Arsa satın alırken düşük fiyatlardan teklife başlamanızı öneririz.
 2. Yatırım yapacaksınız ve arsayı nereden alacağınızı bilmiyorsanız hızlı gelişmekte olan yerlerden almaya özen gösterin örnek olarak şehrinizde yeni bir sanayi yapılıyorsa bu sanayi çevresinden arsa almak çok karlı bir iş olacaktır.
 3. Tüm şehirlerin imar planları olur bu imar planlarını internet üzerinden veya belediyeden ulaşın geleceğe dönük okul vb. yatırımlara dikkat edin. İmar planlarında nereden yol geçecek nasıl geçecek tarzında da konular işlenmektedir. İmar planını ayrıntılı bir şekilde incelediğinizde size en uygun yerden arsa satın aldığınızda ileriye dönük hayatınızda size iyi bir gelecek yaşatabilir.
 4. İlla ben bu arsayı alacam tarzında bir alıcı olmayın elinizde 8-10 tane seçenek olsun bu olmazsa öbürü olur zihniyetinde ilerleyin çünkü unutmayın alevli bir alıcıysanız satıcılar üzerinize gidecektir. Soğukkanlı olmaya özen gösterin
 5. Arsa yatırımını kısa vadeli kazançlar için yapmayı düşünmeyin çünkü arsa uzun vadede çok fazla değerlenebilir. Bu uzun vade 5-10-20-40 seneye kadar çıkmaktadır.
 6. Daha çok bekleyecek gücünüz varsa arsa fiyatlarının günümüzde yüksek olması sebebiyle araziye yönelin. Araziler daha uzun vadelere yatırım olarak bilinir ve para anlamında arsalara göre ucuzdur.
 7. Arsalar metrekare bazında satılmaktadır. Siz arsa alırken metrekaresine göre uygun fiyatları seçeceksiniz günümüz itibariyle İstanbul da metrekaresi 1.000 TL olan arsada var metrekaresi 10 TL olan arsada siz metrekaresi ucuz olan arsalar içerisinde belirli bir arayış içerisine gireceksiniz ve ileride potansiyeli olan arsayı alacaksınız. Günümüzde pek çok fabrikatör bu arsa yatırımlarıyla zengin olmuşlardır.
 8. Arsa yatırımında eğer bir arsanın fırsatını kaçırdıysanız canınızı hiç sıkmayın banka kampanyaları gibi her arsanın fırsatı gün geçtikçe değişmektedir. Başka fırsatlar doğmaktadır sizin tek yapmanız gereken bunları çok iyi takip etmeniz gerekmektir.
 9. Eğer kapınıza dayanan kişi sayısı arttıysa bilin ki arsanızın artık satma zamanı gelmiştir. Arsanızla aranızda bir iletişim kurmanıza gerek yok metrekaresini aldığınız fiyatın çok üstüne satıp daha uzak yerlerden ve daha karlı yerlerden tekrardan arsa alabilirsiniz. Arsanızı bekletmek de bir çözüm olabilmekle birlikte fazla bekletmenin de bir zararı bulunmamaktadır. Satmayıp, bekletebilirsiniz.
 10. Alacağınız tapu kesinlikle ve kesinlikle sağlam olsun 2B tarzından hisse tapularından kesinlikle uzak durun ilk zamanlar hiçbir şekilde karın ağrısı yapmayacak olan bu tapular uzun vadede çok kötü bir karın ağrısı yapacaktır. O yüzden dikkat etmekte fayda var.

Param yok, Taksitle Arsa Alabilir miyim?

Günümüzde birçok kooperatif taksitle arsada satmakta TOKİ vb. Bu arsaları satın almak için kooperatiflere başvuruda bulunmanız gerekiyor. Fakat şahsi bir fikir isterseniz yatırıma çok elverişli arsalara kendileri yatırım yaptıkları için size verilen taksitli arsalar bir işe yaramayacaktır. Bu sebepten dolayı taksitli arsalara pek yanaşmamanızı tavsiye ederiz.

Konu İçeriği;

 • Arsa almak istiyorum
 • Taksitle arsa almak istiyorum
 • Arsa almak istiyorum 2014

Prefabrik Ev Kredisi Veren Bankalar

Günümüz itibariyle kirada oturan, yaşı genç olup geleceğe yatırım olarak ev almak isteyen kişiler çoğunlukla bulunmaktalar. Bankalar bu çeşit ev sahibi olmak isteyen insanlara yardımcı olmanın da ilerisinde ellerinden tutup ev sahibi yapmaktalar. Bankaların konut kredisi vermesinde birçok şart aranmaktadır. Bu şartlar kredi notuyla başlayıp evin bulunduğu adrese, büyüklüğüne, tamamlanmış veya tamamlanmamış olması durumuna göre değişmektedir. Eskiye nazaran şuanda konut kredisi çekmek gerçekten zorlaşmış durumdadır.

 

Prefabrik evlerin günümüzde çok hızlı bir süreçte çok hızlı bir şekilde artması, bu evlerin ısı ve ses yalıtımları kendiliğinden bulunması ve hazır ev olarak adlandırılması açısından birçok insanın tercih sebebi olmaktadır. Prefabrik ev olarak tanımlanan bu evler genellikle imar arsalarına koyulmaktadır ve hiçbir şekilde temel atılma gereksinimleri bulunmamaktadır. Bu evlerin genelde çevreciler tarafından tercih edildiği daha öncelerden belirtildi buna sebep olarak göstereceğimiz madde ise bu evlerin atölye ortamında yapımı tamamlanıp arsa üzerinde hiçbir temel atılmadan doğaya hiçbir şekilde zarar verilmeden sadece montajının yapılıyor olması. Ayrıca bu evler temelle bağlı olmamaları gerekçesiyle taşınma imkânına da sahiptirler.

Prefabrik Evlerin Ruhsat İşlemleri

Prefabrik evler hafif prefabrik yapılardan oluşması dolasıyla taşınması ve kurulumu sırasında hiçbir şekilde vinçe ihtiyaç yoktur. Özel bir şekilde hazırlanan bu evler kişi isteğine göre farklı malzemelerle farklı şekillerde hazırlanabilmektedir. Prefabrik evlerin arsa üzerine montajı bittikten sonra ruhsat işlemleri tamamlanmalıdır. Ruhsat işlemlerinde istenilen gerekli evraklar tüm belediyelerde değişik göstereceğinden dolayı bulunduğunuz alandaki belediyeden bu konu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Prefabrik Evleri Kredi İle Alma İşlemi

Öve öve bitiremediğimiz bu çok fonksiyonlu prefabrik evleri yapan firmaların uyguladıkları uygun kredi seçenekleri var. Krediyle prefabrik ev alacak olan müşterilere kredili satış yapmaları mümkün. Günümüzde prefabrik evlere çok yoğun ilgi gösterilmesi bankaların gözünde olduğu için bankalarda bu konu üzerine titremiş vaziyette ve yeni çalışmalar başlatmaktalar. Yıllarca önümüze gelen “taşınmaz” ibaresi prefabrik evler için geçerli değildir çünkü bilindiği üzere prefabrik evler taşınmaktadır. Eskiden bu bankalar tarafından riskli bir şekilde görünmesine rağmen günümüzde bankalar prefabrik evler için kredi vermeye olumlu bakmaktadır ve prefabrik evler için kredi veren bankalar bulunmaktadır

Hangi Bankalar Prefabrik Evler İçin Kredi Veriyor?

Halay başını Türkiye Finans Katılım Bankası, Halkbank, Bank Asya çekmektedir. Bu bankalar krediyi ya evin bulunacağı arsa üzerine yada kişinin başka bir gayrimenkulüne ipotek yaparak prefabrik evlere kredi vermektedirler. Bu sektörde halay başını çeken banka Türkiye Finans Katılım Bankasıdır. Bu bankanın prefabrik evler için başlattığı projenin adı ise “Türkiye Finans Prefabrik Konut Finansmanı” dır. Bunun üzerinde Türkiye’de bir çok bankayla anlaşmalı olan Türkiye Finans Katılım Bankası çok uzun vadeli kredi imkanları vermektedir. Türkiye’de ilk defa böyle bir kredi türü uygulanıyor ve bu kredi türünün faizleri de oldukça uygun olarak yorumlanıyor. 48 Ay vade seçeneğiniz bulunan Prefabrik Ev Kredisinde %1.02 faiz oranı dikkatleri tamamen üzerinde tutmaktadır. Normal konut kredisi alıyor gibi banka üzerinden sözleşme bedelinizin %70-75’i banka tarafından karşılanmaktadır.

Prefabrik Ev Kredisi ve Normal Konut Kredisi Arasında Ne Fark Vardır?

Konut kredisinde ki faiz oranları Prefabrik evlere göre daha düşüktür. Vade farklarına bakıldığında da prefabrik ev daha üst taraflarda çıkmaktadır. Buradan anlamanız gereken şey prefabrik ev kredisi normal konut kredisine göre biraz daha yükseğe mal olmaktadır.

Konu İçeriği ;

 • Prefabrik ev kredisi
 • Prefabrik ev kredi
 • Prefabrik ev kredisi hesaplama

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Bir kredi başvurusu yaptığınızda en önceki bakılan husus önceki ödemelerinizi düzgün yapıp yapmadığınızdır ve kredi notunuzdur. Bu ikisi üst seviyelerde olsa bile banka bazen sizin istediğiniz tutarlarda kredi vermeyebilir. Bankalar yapı gereği para ticareti yaptıklarından dolayı verdikleri parayı geri almak isteyeceklerdir. Bu sebepten dolayı gelir düzeyinizin çok aşırı üstünde kredileri geri ödemenize inanamayacakları için çok uçuk miktarlarda kredi vermeye sıcak bakmazlar.

Başvuru sırasında geçmiş ödemeleriniz  ve kredi notunuz incelendikten hemen sonra gelir durumunuza bakılır. Banka üzerinden şimdiye kadar 100 tane kredi çekip bunları ödemiş olsanız bile gelir durumunuz düşükse ve uçuk bir kredi istiyorsanız bankanın bu geçmişte yapmış olduğunuz 100 ödeme hiç umurunda olmayacaktır. Kredi başvurunuzu iptal etme hakkına sahiptir.

Bankalar Taksitlendirme Yaparken % Kaçlık Dilime Bakıyorlar?

Bu olay bankadan bankaya değişmektedir. Fakat bir genelleme yapacak olursak size şu şekilde bilgi aktın da bulunabiliriz. A Bankasına kredi başvurusunda bulunduğunuzda kredi notunuz vb. şeyler uygun düştüğünde. Sizin maaşınızın istediğiniz kredi taksit miktarının %40-70 arasında olup olmadığına bakacaktır. Eğer istediğiniz kredi tutarının taksiti maaşınızın %70’lik oranın fazlaysa banka bu krediyi ödemenizde zorlanacağınızı düşüneceği için kredinizi iptal etmek durumunda kalacaktır. Bankalar kredinizi ödeme konusunda tüm gelirlerinizi göz önünde bulundurmaktadır.

Maaşınızın dışında bankaya sunacağınız tüm gelir belgelerinizi (herhangi bir kira geliriniz vb. varsa) sunmanız gerekmektedir. Eğer sunacağınız tek gelir belgesi maaş bodronuz ise kredi taksitlendirme seçenekleri sadece maaşınıza göre düzenlenecektir. Maaşınızın %70 ine kadar kredi taksit yapılandırılması yapılmaktadır. Eğer tüm bu şartlar sağlandığında herhangi bir aksi durum yoksa ortada çekeceğiniz kredinin taksiti maaşınızın %70 inden fazla değilse krediniz onaylanır. Şayet ki kredi taksit tutarınız maaşınızın %70’inden fazlaysa vadeyi uzatarak ödemeniz gereken taksit ücretini düşürebilirsiniz fakat böyle bir şey yaptığınızda ödemeniz gereken faizin doğal olarak artacağını unutmayın.

Maaşımın Kaç Katı Kadar Kredi Alabilirim?

Hesabınızı kafadan düz bir şekilde hesaplamak gerekirse alabileceğiniz ihtiyaç kredisinin maximum vadesi 36 aydır. Bu tüm bankalarda bu şekildedir. Vade dediğimiz olay sizin kredinizi böldüğünüz taksit miktarıdır. Örnek Veriyorum 20.000 TL çekip 10 ay taksite bölünmesi kredinin 10 ay vadelenmesi demektir.  Aylık gelirinizin maximum %70’ine kadar aylık kredi taksitlendirebileceğiniz için 4.000 TL net geliriniz olduğunu varsayalım.

Maaşımın Kaç Katı Kadar Kredi Alabileceğimi Nasıl Hesaplarım?

4000 TL maaşınız olduğunu ve başka hiçbir ek geliriniz olduğunu varsaymıştık. Şimdi bu 4000 TL’lik maaşınız üzerinden %70’lik dilimde hesaplama yaparak maximum kaç TL taksitle kredi çekebileceğinizi size aktaralım. 4000 X %70 = 2800 ( Maaşınız X %70 = Ödeyebileceğiniz maximum taksit tutarı) eğer maaşınızda ek bir kredi varsa bu hesaplamayı şu şekilde değiştiriyoruz (Maaşınız – Düşülen kredi taksiti X %70 = Ödeyebileceğiniz maximum taksit tutarı) hesaplamalarımızı yaptığımızda sizin ödeyebileceğiniz maximum kredi taksiti 2800 TL. Eğer çektiğiniz kredinin taksiti 2800 TL’yi aşıyorsa vade sürenizi uzatarak bankadan kredi onayınızı rahatlıkla alabilirsiniz. Kredi onayı alırken kredi notunun da çok yüksek bir faktör oynadığını unutmamamız bizim için faydalı olacaktır. Eğer kredi notunda riskli gruptaysak gelirimize bakılmadan kredi çekmemiz reddedilebilir. Kredi notunuz iyiyse ve maaşınızın %70’ide kredi taksiti için herhangi bir sıkıntı çıkartmıyorsa gönül rahatlığı ile istediğiniz bankadan istediğiniz tutarda kredi çekebilirsiniz.

Konu İçeriği ;

 • Maaşımın kaç katı kredi alabilirim 2016
 • Maaşımın kaç katı kredi alabilirim
 • Maaşımın kaç katı kredi çekebilirim

 

 

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

Kredi ödemelerinde sıkıntı çeken pek çok vatandaş vardır. Bu vatandaşların ise sorular kafalarını haylice yormaktadır ve bunalıma girmektedirler. Biz bu vatandaşların kafasındaki soru işaretlerine cevap vermek için buradayız. Kredi borcunuzu ödemediğiniz takdir de evinize haciz gelir mi? Konusundan ziyade kredi borçlarını birçok başlık altında inceleyeceğiz.

Dünyadaki ülkelerin listesi çıkartıldığında bankalar aracılığı ile en çok borçlanan ülkelerin arasında 1.sıradayız buna sebep olarak da bankaların kredi verirken çok cazip şeyler söyleyerek insanların başı sıkıştığında ilk başvurulan kapı olması ve bu başvurdukları kapı neticesinde borçlarını ödeyememesi olarak söyleyebiliriz.

Kredi Borcu Ödenmediği Takdirde Eve Haciz Gelir Mi?

Banka 3 ay boyunca sizi sürekli arayacak mesajlar yollayacak bilgilendirecek gerekirse avukatla iletişime geçirecek 3 ay bu borcu ödemeniz için çok büyük çabalar sarf edecek bu borcu ödemediğiniz takdirde ellerinden gelen son şey sizi yasal takibe alacaklar. Yasal takibe alındığınız saniye itibari ile Merkez Bankasının kara listesine eklenirsiniz ve bu kara listede devlet bankalarında 5 yıl boyunca kaldığınız gibi özel bankalarda ise 3 yıla kadar bu süre aşağıya indirilebiliyor. Yasal takip süresince avukata verilirsiniz ve bundan sonra avukat kafanızı ağrıtmaya başlar. Avukata dosya yansıdığı saniye sizinle iletişime geçer ve borcunu ödemeniz durumunda avukatlık masraflarında da indirim yapılabileceğini söyler. Yani tüm banka çalışanları sizin borcunuzu ödemeniz için seferberlik ilan ederler.

Eğer ödeme durumunuz hiç yoksa. Çıkar yolunuz bulunmuyorsa konu başlığında yazan sorunun cevabı olarak avukat evinize haciz gönderebilir ve bu haczi silahı olarak kullanılır.  Hacze verilmeden önce avukat veya avukatın yanında çalışan elemanlar tarafından mal varlık kontrolü yapılır ve evinizde hacze değer eşya var mı? Ona bakılır. Aynı zamanda sizin hacze karşı hassasiyet yapınızın da nabzını ölçerler.

Avukatların Silahı Hacizdir!

Bahsettiğimiz haciz avukatın silahıdır meselesi şundan kaynaklanmaktadır. Bazı vatandaşlar için haciz çok onur ve gurur kırıcı bir durumdur. Çünkü evliyseniz ve çocuklarınız varsa eve birilerinin gelip onca emekle aldığınız eşyaları gözünüzün önünde çıkartıp alması size çok zarar verecektir bundan dolayı sırf eşyalarımı almasınlar reklam olmayayım diye borç bulabildiğiniz kadar borç bulur ve banka borcunuzu kapatırsınız. Bunun sonuna kadar bilincinde olan değerli banka avukatı ise bu silahıyla sizi sürekli dürtecektir.

Hacizden Kurtulma İmkânı Var mıdır?

Hacizden kurtulmak için birçok yol vardır. Eskiden bu yolları kullanırken fazla dikkat etmeniz gerekmiyordu fakat şuanda herkes bu konuların bilincinde olduğu için yasal yaptırımla karşı karşıya kalmanız çok yüksek o yüzden dolayı olabildiğiniz kadar dikkatli olmalısınız en bilindik yöntem eşinizle anlaşmalı olarak boşanmaktır. Boşandığınız takdirde üstünüzden haciz düşmektedir.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum…

Kredi borcunuzu ödeyemediyseniz yaşayacağınız baş ağrıları şu şekilde sıralanmaktadır. Banka ilk olarak size sürekli ulaşmaya çalışır cep telefonunuzdan arar, SMS gönderirler gelen aramaları reddetmeniz durumunda ise herhangi bir şekilde size kesinlikle ulaşıp bu borcunuzu ödemek için size yapabildikleri kadar psikolojik baskı yaparlar. 90 gün kadar borcunuzu ödetmek için uğraşan bankalar 90 gün sonrasında size 7 gün daha tanırlar fakat bu 7 gün faizin tavan yaptığı gündür. Bu 7 gün içerisinde banka ile uzlaşmanız durumunda veya bankaya olan borcunuzun tamamen kapanması durumunda yasal takibe alınmazsınız. 97 gün toplamında hiçbir şekilde ödeme yapmazsanız, Yasal takip süreciniz başlar ve hacizle mücadeleye kadar bu işlem ilerler. Yasal takibe alındığınız andan itibaren bir daha ki çekeceğiniz krediler ve alacağınız kredi kartları sizin için çok fazla bir şekilde zorluk çıkartacaktır. Bu yüzden çektiğimiz kredi tutarına ve yapılan vade tutarına dikkat etmeliyiz.

Konu İçeriği ;

 • Kredi borcu ödenemezse eve haciz gelir mi 2016
 • Kredi borcu ödenmezse haciz gelir mi
 • Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi 2015

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ülkemizde bir çok vatandaşımız farklı sebeplerle kredi çekmeye yönleniyor ve araştırma yapmaya başlıyor. Asıl olan araştırmaların en başında gelecek bu konu krediyi çekmeden önce kredi borcunuzu ödemezseniz ne olur başlığı ilk araştırmanız gereken konudur. Eğer borcunuzu ödeyemediğinizde olacak şeylerin bilincinde olursanız ayağınızı da yorganınıza göre uzatırsınız. Kredi borcunu ödeyemeyenler bir çok soru ile karşı karşıya kalmakla birlikte en çok sordukları soru ……… Ne olur tarzındadır. Biz de bu ne olur sorularını derleyip toplayıp sizlere sunduk.

Kredi Borcunuzu Ödemezseniz Ne Olur?

Gerekli uyarılar yapıldığı halde hala borcunuzu ödememişseniz neler olacağını hemen anlatalım. Kredi borcunuzu geciktirmeniz durumunda kredi notunuz düşer fakat 90 gün boyunca hiç ödeme yapmamışsanız ilk önce kişisel olarak bilgilendirilirsiniz. Hala borcunuzu ödemeye devam etmezseniz sizin için yasal süreç başlar ve Merkez Bankası tarafından kara listeye eklenirsiniz. Fakat bu 90 gün içerisinde borcunuzu 0’larsanız veya bankayla anlaşmalı olarak tekrardan borcunuzu takside bağlarsanız yasal takip ortadan kalkıp sadece gecikme faizi ödemek durumunda olursunuz.

90 Gün İçerisinde de Ödenmeyen Borçlara Ne Olur?

Bankayla iletişime geçip borcunuzu tekrardan yapılandırma hakkına sahipsiniz. 7 Gün içerisinde banka size yapılandırma konusunda yine dönebilir sizin cevabınız olumlu olduğu takdirde banka sizin için elinden geleni yapacaktır. Gerek uygun vade ve taksit imkanı gerekse ödeme kolaylığı açısından fakat sizin cevabınız ret yönünde olursa artık hukuki süreç başlar.

Hukuki Süreç Nasıl Başlar?

Hukuki sürece girdiğiniz anda artık tek muhatabınız banka avukatı olacaktır. Merkez bankasının kara listesine eklenip kredi sicilinize tamamen leke getireceğinizi de unutmamalısınız. Aynı zamanda bu kara liste denilen olay devlet bankalarında 5 yıl sürerken özel bankalarda 3 yıl gibi bir süreye indirilebilmektedir. Hukuki sürecin ilerleyen zamanlarında banka hesaplarınıza el koyulabilir, maaşınız haczedilebilir ve kredi üzerinde ipotek varsa ipoteklerinize haciz getirilebilir.

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Bu konuda sizlere şunu yapın bunu yapın dememiz sadece tavsiye niteliğinde olur. Unutmamanız gereken madde kesinlikle şudur ki bankaya yaptığınız borcu asla ekemezsiniz kredi kartının borcunu tamamen ödeyemiyorsanız en azından asgari tutarını ödemeye dikkat edin fakat asgari tutarını ödedikçe ileriye dönük borç yığıntınızın artacağını da unutmayın.

Kredi Borcumu Ödemedim Hapse Girme İhtimalim Var Mı?

Evet böyle bir ihtimal günümüz itibarı ile söz konusudur. Fakat hapse girip girmemek tamamen sizin elinizde bankayla yaptığınız taahhüt sözleşmesine uymadığınız takdirde 3 ay süreyle hapis cezası yatarsınız ve bu yattığınız hapis cezası için kredi borcunuzdan düşüş sağlanmaz aksine hapis süresince geçen zamanda kredinize faiz eklenir. Hapis cezanız şartlı tahliyeye veya para cezasına asla dönüştürülemez.

Kredi Borcumu Tekrardan Kredi Çekerek Kapatabilir Miyim?

Yasal takibe alındıysanız bu çok zor bir ihtimal. Çünkü kendinizi banka yerine koyacak olursanız kendi paranızı riske atmak istemeyeceksinizdir. Bankada aynı şekilde parasını riske atmak istemeyeceğinden dolayı sizden ipotek isteyecektir. İpotekle de tatmin olmayan bankalarımız en az 2 tane sicili düzgün zamanında ödemelerini düzenli olarak yapmış kefil isteyecektir. Kefilleri de tamamladıktan sonra banka size insafına kalmış bir şekilde kredi verebilir. Banka banka gezerseniz 2 bankadan sonra her ret cevabı aldığınızda bu kredi puanınıza yansıyacaktır ve zaten yasal süreç yüzünden düşmüş olan kredi puanınız daha da düşüşe geçecektir. –‘ye düştüğünüz vakit kredi anlamında gerçekten vefatınızın gerçekleşmesi gibi bir şeydir. Çünkü o –‘yi 0 ‘a çekeceksiniz ardından yükseltmeye başlayacaksanız derken bu süreç çok fazla uzamaktadır.

Konu İçeriği;

 • Kredi borcu ödenmezse ne olur
 • Kredi borcu ödenemezse ne olur 2013
 • Kredi borcunu ödemezsem ne olur 2015

Maaşım Yetmiyor, Ne Yapabilirim?

Maaşınız yetmiyorsa yapabileceklerini sıralayacağız elbette. Kredi çekmek sizin için son seçenek olsun çünkü normal yetmeyen maaşa kredide binerse çok fazla bir sıkıntıya girersiniz. Maaşınızı nasıl yetiştirebileceğiniz konusunda biz size bilgiler vermeye çalışacağız. Günümüz de Asgari ücretle 4 çocuğa bakan aileler bulunmakla birlikte 3-5.000 TL ile Karı-Koca geçinemeyen ailelerde var.

Maaşın yetmemesinin bir çok sebebi olabilir. Örnek olarak borçlarınız olabilir veya harcaması yüksek bir insan olabilirsiniz. Çocuklarınızın masrafı fazla olabilir bu ve bunun gibi durumlar sebebiyle geçim sıkıntısına düşmeniz çok olağandır. Ülkemizde birçok aile hatta evli olan aileleri yüzdelik dilime vurduğumuzda %30 luk bir kısmın aldığı maaşlar yetmeyebiliyor. Hatta bu durum öyle ciddileşmiş vaziyette ki Karı-Koca çalışıp yine de parayı yetiştiremeyen aileler bulunmakta. Gelin adım adım maaşınızı nasıl yetiştirebileceğiz onu anlatalım.

Maaşınızın yetmesi, cüzdanınıza daha fazla para taşımak için yapacağınız 2 şey var ya daha çok kazanacaksınız yada daha az harcayacaksınız.

Tasarruf Yapmak İstiyorum Ama Nerden Başlayacağımı Bilmiyorum Diyorsanız Sizler İçin Hazırladığımız Tasarruf Yönergelerini İzleyebilirsiniz

 • İlk olarak başlayacağımız madde dışarıda yemek yemekten vazgeçip kendi ev ortamınızda yemeğinizi yemeye devam edin.
 • İkinci maddemiz olaraksa bazen buzdolabına aldığımız yiyecekleri görmezden gelebiliyoruz tabiri caiz ise gizlenebiliyorlar. Buzdolabımızı sık sık kontrol ederek yiyecekleri gözden geçirip fazladan yiyecek israfı yapmayı engelleriz.
 • Üçüncü maddemiz herhangi bir marketten alışveriş yaptığımızda örnek olarak şalgam suyu alıyorsak bunu promosyonlu halde almamız fiyatı daha cazip bir miktara indirecektir. Toplu alışverişlerde elimize kalan para miktarının yüksek fiyatlarda olduğunu göreceksiniz.
 • Konserve sebze ve meyveler yerine pazar da satılan taze meyve ve sebzeleri almanız hem sağlığınız açısından hem de cebiniz açısından daha faydalı olacaktır.
 • Marketlerden edinebileceğiniz indirim kuponlarını kullanmak size faydalı gelecektir. İndirim kuponları görünüşte az indirim sağlasa da toplu alışverişlerde size çok yardımcı olacaktır.
 • Marka takıntınız varsa ilk olarak bu takıntıyı yok etmelisiniz. Süpermarketlerin kendi markaları altında ürettikleri kıyafetler çok uygun olabiliyor bunları takip edip normalde 300 TL’lik bir kıyafeti çok ucuz fiyatlara alabilirsiniz.
 • Hazır gıdalardan uzak durup evinizde bulunan yiyecekleri kullanmanız tasarruf açısından yine faydalı olacaktır.
 • Tüketeceğinizden fazla kesinlikle yiyecek ve içecek almayınız. Bozulma ve çürüme tarzı olaylar olacaktır buda yine bütçenize zarar vermektedir.
 • Yemeklerinizi 2-3 gün boyunca yiyebileceğiniz şekilde pişirirseniz yine israftan kurtulursunuz.
 • Kahvelerinizi popüler mekanlar yerine evinizde içmek de bütçenize fayda sağlayacaktır
 • İşyerinizde kahvaltınızı veya öğle arası yemeğinizi evden getirdiğiniz yiyecekleri yiyerek fazla masraftan kaçınmış olursunuz.
 • Şişe su almamaya dikkat edin musluk suyunuzu arıtarak kullanabilirsiniz. Şişe suların fiyatları çok cazip olsa da aylık genelleme yaptığımızda dudak uçurtacak fiyatlar çıkartabiliyorlar.
 • Yaptığınız her harcamayı bir bir not edin ve bu notları ay sonunda kontrol edin gereksiz harcamaları tekrardan eleyip diğer ay onlara harcama yapmayacaksınızdır.
 • Alışveriş yaparken markayı değil kaliteyi düşünerek alışveriş yapmak yani Adidas yerine daha düşük bütçedeki bir mekândan daha düşük bütçeli fakat kaliteli kıyafetler bulma imkanınız yüksek.
 • Fiyatı yüksek bir ürüne gerçekten ciddi boyutta ihtiyacınız varsa diğer mağazalarda aynı ürüne fiyat incelemesi yapın ve size en uygun olan fiyatda bu ürünü satan yerden alışveriş yapın.
 • Maaşınızı çektiğinizde üzerinizde sadece 50 TL para gezdirin geri kalanını eve koyun hazıra dağ dayanmayacağını unutmayın.
 • Kredi kartı kullanıyorsanız kredi kartınızı kesinlikle iptal ettirin dediğimiz gibi hazıra dağ dayanmayacağı için kredi kartları sizin için sürekli harcama kaynağı olacak ekstresini düşünmeden harcama yaptıran kartları hayatımızdan çıkartmak çok faydalı olacaktır.

 

Konu İçeriği ;

 • Maaşım yetmiyor ne yapmalıyım
 • Maaşım yetmiyor ek gelir
 • Maaşım yetmiyor